Через карантин ми стали менше хворіти на грип та інші сезонні ГРВІ. Чому це може мати погані наслідки

Free ebooks Library zlibrary project Visit English version online. Play and win with bonuses.

Нежить, біль у горлі, невисока температура — симптоми сезонних респіраторних хвороб, які найбільше поширюються в зимовий період. Однак останнім часом в Україні фіксують зменшення кількості зареєстрованих випадків таких захворювань


Із чим це пов'язано, як надалі вплине на імунітет та на що чекати наступного сезону — розповідають лікарі, пише hromadske.

Чи справді кількість сезонних захворювань зменшилася?

Сімейна лікарка Ірина Волошина каже, що зараз до неї звертається менше пацієнтів з ознаками сезонних хвороб. А втім, за її словами, розслаблятися не варто, бо грип може прийти й пізніше — у березні або навіть у квітні.

«На фоні великої кількості [випадків] коронавірусу зменшення ГРВІ не дуже помітно, — пояснює інша сімейна лікарка Дарина Дмитрієвська. — ГРВІ набагато простіші в лікуванні, і кожен випадок легкого COVID-19 за кількістю часу і сил лікаря та пацієнта приблизно дорівнює 3-4 ГРВІ».

Однак сімейна лікарка Олена Шаповалова не бачить зменшення хворих на сезонні хвороби: до неї все одно приходять чимало пацієнтів із симптомами ГРВІ. Зменшення кількості хворих вона помітила лише під час останнього локдауну.

У Центрі громадського здоров'я кажуть, що у 2020 році кількість випадків сезонних інфекційних захворювань помітно знизилася. Наприклад, зареєстрованих діагнозів грипу було у 13 разів менше в порівнянні з 2019 роком. І лише у грудні 2020 року кількість ГРВІ зросла — їх зареєстрували на 15% більше, ніж за аналогічний період у 2019-му.

З чим це пов'язане?

У Центрі громадського здоров'я кажуть, що кількість сезонних хвороб зменшилася завдяки обмежувальним заходам: дистанційному навчанню, дотриманню особистої гігієни та кашльового етикету, використанню засобів захисту.

А втім, за словами стратега, інфекціоніста Вадима Арістова, варто також враховувати, що більшість людей із легким перебігом гострого респіраторного захворювання лікуються вдома самостійно. Їхні випадки можуть не потрапити в статистику.

Як зменшення сезонних захворювань може вплинути на імунітет?

Імунітет до сезонних хвороб, за словами Арістова, формується з першого разу. Однак напруженим і тривалим такий імунітет стає тільки після перенесення 2-3 повторень цієї інфекції протягом кількох років.

«Він формується після кількох вакцинацій або захворювань. Це тренує імунітет і готує його до наступного сезону», — пояснює Арістов.

Тому люди, які не хворіли цього сезону, наступного можуть бути вразливішими до хвороби та важче її переноситимуть.

«Після захворювання формується певна концентрація антитіл. З часом вона знижується, бо організм не відчуває в них потреби. Тому восени 2021 року ми можемо очікувати, що той самий грип люди будуть переносити важче. Якщо не провакцинувалися цього сезону», — каже інфекціоніст.

Носіння масок, на думку Ірини Волошиної, не може послабити імунітет, але негативно можуть вплинути санітайзери.

«Антисептик може пошкодити шкіру, а через таку інфекція легше проникає», — каже сімейна лікарка.

Крім цього, за її словами, імунітет страждає, коли людина починає займатися самолікуванням та купує антибіотики. Так може сформуватися антибіотикорезистентність, бактерії мутують і надалі можуть викликати тяжчі форми захворювань.

Послаблює імунітет і перенесення коронавірусу, каже Олена Шаповалова. Люди, які перехворіли на COVID-19, стають більш вразливими до інших захворювань. Крім того, потім у пацієнтів з коронавірусом виявляють інші хвороби, які раніше не виявляли себе.

Як запобігти сезонним захворюванням?

Лікарі радять робити щеплення проти грипу, щоб у майбутньому уникнути тяжкого перебігу хвороби.

«Вакцина захистить організм від інфекції. Решта методів є менш ефективними, однак все одно необхідно пам'ятати про соціальну дистанцію, маски та миття рук. Варто також збалансовано харчуватися та робити фізичні вправи, щоб підтримувати імунітет», — каже Ірина Волошина.

Покищо нема коментарів.

Залишити коментар