Від скептиків до панікерів: як ведуть себе закарпатці на тлі вірусної пандемії?

Free ebooks Library zlibrary project

В умовах ситуації, що склалася, закарпатці поділяються на кілька типів: одні спокійно «перечікують» спалах захворювання вдома; інші, грубо нехтуючи рекомендаціями, спокійно прогулюються містами без засобів особистого захисту. Дехто наважується вийти у магазин, одягнувши маску, а є і такі, які без жодних тестів виявляють у себе перші симптоми COVID-19. Розбираємося, як саме закарпатці сприймають ситуацію із коронавірусом. Чому пандемія – нищівний удар по бізнесу, а Закарпаття – у зоні ризику серед решти областей України.

З 12 березня в Україні запроваджено тритижневий карантин. Із 17 березня скасовані усі регулярні міжнародні пасажирські перевезення – авіаційні, залізничні та автобусні.

Закарпаття поки не має вагомих причин для паніки. По-перше, на території області 24 березня зафіксували всього один лабораторно підтверджений випадок вірусу COVID-19. Утім офіційно підтвердити коронавірус можуть у київській референс-лабораторії. По-друге, на Закарпатті немає метро, як у Києві, Харкові та Дніпрі, де через зупинку руху трапився справжній транспортний колапс. Тому і градус напруження трохи менший, хоч і без конфліктів не обходиться.

«Працюємо у звичному режимі. Запускаємо не більше 10-ти людей згідно з розпорядженням. Люди ознайомлені з правилами, до того ж поліція контролює ситуацію. На ринку людей поменшало, тому і в транспорті менше їздять» – розповідає водій автобуса Іван Грошик.

А вже 20-го березня чоловік на роботу не вийде, адже в Ужгороді зупинять рух громадського транспорту.

«З огляду на впроваджені карантинні заходи, міським транспортом користується усе менше людей, а на рейси вийшло менше автобусів. Однак уранці та ввечері надзвичайно складно забезпечити перевезення пасажирів не більше 10 осіб в одному транспортному засобі, як зобов’язує постанова Кабміну. Виникають конфліктні ситуації. Штрафи ж за порушення постанови – як на водія, так і на перевізника, дуже високі: до 70 000 грн» – зазначили на сайті міськради.

Вулиці обласного центру безлюдні. Відчинені аптеки, банківські установи та продуктові магазини. На дверях прохання: «Дотримуватися безпечної дистанції», утім люди звично стоять у черзі впритул одне до одного. У жодній із центральних аптек міста не знайти маски та санітайзери. Деякі аптекарі пропонують звичайний спирт (ціни на який суттєво подорожчали), а деякі – спрей для горла із антибактеріальними властивостями.

- Здраствуйте! Антисептик есть у вас?
- Немає. Можете взяти для горла, теж дезінфікує руки.
- А цена?
- Від ста гривень.
- До свидания.

 

 

В умовах панічного ажіотажу ВООЗ запропонувала рецепт виготовлення антисептика у домашніх умовах (етиловий спирт, перекис водню, гліцерин). Реакція людей не забарилася, судячи з того, що на аптечних прилавках різко скоротилися запаси гліцерину.

Як би закарпатці не були спокійними зовні, така колективна поведінка свідчить про тамоване занепокоєння. Стала реальність дала збій, а все що не залежить від нас – зайвий привід хвилюватися.

Психологиня Вікторія Лизанець радить закарпатцям усвідомити та прийняти ситуацію. Більшість людей лякаються не від самого факту хвороби, а від незнання та інформаційного тиску.

«Не намагайтеся вирішувати глобальні проблеми. Не витрачайте енергію на речі, на які ви не можете вплинути. Зосередьтеся на собі та близьких. На час карантину спробуйте зайнятися хатніми справами. Водночас не забувайте про порядок у вашій голові. Проводьте детокс організму, більше спілкуйтеся із близькими. У ситуації, яку ми маємо, головне – триматися разом та мінімізували наплив негативних думок».

Сумнівно, що вам із нами під силу винайти вакцину та врятувати планету. Тому все що у наших силах – регулярно мити руки, дотримуватися обмежувальних заходів та раціонально оцінювати ситуацію. Ми вже розповідали як закарпатцям під час карантину не втратити здоровий глузд.  Стежити за інформацією необхідно для того, щоб бути в курсі подій. А не для того, щоб підраховувати кількість померлих.

Бізнесу не залишають шансів вижити

За даними дослідження компанії Poster, продажі закладів громадського харчування в Україні всього за 4 дні карантину впали на 26%. Ресторани та кафе запускають доставку і підключаються до сервісів Glovo та Uber Eats, щоб зберегти продажі. Щоб уникнути фатального удару по середньому бізнесу, власники деяких кав’ярень перейшли на новий режим роботи.

За цим принципом працюють деякі заклади Ужгорода. Перед дверима – спеціальна мітка за 1 м від входу; на дверях – номер телефону, щоб зробити замовлення. Його офіціант у масці виносить людині, тримаючи безпечну дистанцію. На стійці поряд із додатками для кави стоять засоби для дезінфекції рук.

                                                                                                                                                                           

«Мені роблять зауваження, складають протокол, утім ми притримуємося правил: офіціант із клієнтом безпосередньо не контактує. Чому ж тоді «Епіцентр» не перейшов на карантинний режим? Вони прирівнюють себе до господарчих магазинів та аптек, а ви бачили яке там скупчення народу? Я все розумію, але правила мають бути однаковими для всіх» – зазначив місцевий підприємець пан Іван.

Керівництво ТЦ «Епіцентр» зазначає: «виконують соціальну місію та вводять суворі європейські стандарти санітарно-гігієнічного контролю для безпеки покупців».

До слова, 20 березня на засіданні ТЕБ та НС Мукачева ухвалили рішення припинити роботу торгівельних центрів, у тому числі й ТЦ «Епіцентр».

Закарпаття – у зоні ризику

Ще один важливий аспект на тлі пандемії – географічне розташування Закарпатської області. Оскільки суттєва кількість краян працює за кордоном, люди бояться, що якраз заробітчани є можливими носіями коронавірусної інфекції. У Польщі та Чехії українським заробітчанам автоматично продовжать термін дії робочих віз і дозволи на роботу. А тих, хто все ж повернувся додому, Закарпатська облдержадміністрація наполегливо просить дотримуватися правил самоізоляції та повідомити про анамнез подорожей свого сімейного лікаря.

У церквах Ужгорода проходять богослужіння, утім

кількість людей, які знаходяться в храмі, не повинна перевищувати 10 осіб. Публічні свята скасовані. Молитви збираються організувати через мережу Інтернет.

 

На вулицях міста з'явилися заклики залишатися вдома. Соціальну рекламу, яка розповідає, що треба робити, аби уникнути захворювання на коронавірус, розмістили наразі на двох десятках біл-бордів та близько десяти сіті-лайтах. Підприємців, що розміщують таку рекламу, Ужгородська міська рада звільнить на місяць від плати за розміщення рекламних конструкцій.

Не повторити сценарій Італії

Поведінка закарпатців в умовах пандемія – ціла палітра емоційних реакцій. Хтось вірить у теорію світової змови, хтось сумнівається в існуванні вірусу нового типу. Хтось вважає його «штучною зброєю проти пенсіонерів», а хтось всерйоз гадає, що вірус, виявлений у Китаї, занесли американські військові. Найбільш відчайдушно на цьому фоні виглядають люди, які стають жертвами іпохондрії. Сприйнявши ситуацію надто близько, ті починають відчувати на собі усі симптоми COVID-19, хоч не мали жодної можливості заразитися. Частка вірників біжать рятуватися до церкви, гуртом цілуючи престол. Більшість із них – люди похилого віку, які найбільш вразливі до захворювання.

Водночас, деякі закарпатці – затяті скептики. Їх не вражає статистика, невтішний фактаж та прохання медиків. Темпераментна молодь ремствує проти вимог суспільства, будучи впевненими у власній безпеці. Похитнути їх віру можуть цифри смертей за добу в Італії. Країна досі не може оговтатися, заходи безпеки стають все суворішими, а люди почали серйозно виконувати вказівки влади.

Не такий страшний чорт, як його малюють. Але й не такий безпечний, щоб заплющувати очі з надією, що завтра усе минеться. Наше «завтра» залежить тільки від нашої усвідомленості.

1 Response

  1. Друзья, я последние несколько лет от слова совсем не смотрю телевизор!!! И считаю его Злом, так как вся информация преподносится так как нужно руководству страны. А мы это хаваем.
    В последнее время все больше смотрю Youtube и выискиваю там информацию по крупицам. А так же ищу независимые СМИ сайты, которые подают информацию более независимо, такие как Радио свобода или myukraina.com.ua.
    Выбирайте и читайте информацию, отсеивайте нежелательные, перебирайте источники и только тогда Вы сможете найти полезную новость.
    Кстати недавно прочитал очень интересную статью, которая касается каждого из нас: https://myukraina.com.ua/prognoz/predskazaniya/svizhi-peredbachennya-astrologiv-dlya-ukra%D1%97ni-na-2021-rik.html

Залишити коментар