Які втрати завдав коронавірус місцевим бюджетам Закарпаття

Free ebooks Library zlibrary project

У зв’язку зі зменшенням з березня ділової активності, а також запровадження податкових пільг для підтримки бізнесу в період карантину, місцеві бюджети недоотримують значні фінансові ресурси. Детальніше стан виконання місцевих бюджетів Закарпатської області в період коронакризи аналізує Юлія Траньович, консультантка з бюджетних питань Асоціації міст України в Закарпатській області:

«Ефект карантину позначився на дохідній частині місцевих бюджетів Закарпаття одразу ж починаючи з березня. Так, у березні до загального фонду зведеного бюджету області надійшло 389,2 млн грн, що на 23,6% менше, ніж у лютому, а у квітні – 346,8 млн грн, що ще на 10,9% менше, ніж у попередньому місяці. Поступове зменшення надходжень спостерігається по більшості видах доходів.

Порівнюючи динаміку помісячних надходжень відносно відповідного періоду минулого року, також бачимо після лютого суттєве зниження темпів зростання дохідної частини. У лютому 2020 року відносно 2019 року надійшло 117,4%, у березні – 109,9%, а в квітні до місцевих бюджетів Закарпаття надійшло на 26,2% менше, ніж у квітні 2019 року. Така ситуація спостерігається по всій Україні.

Загалом за січень-квітень 2020 року надійшло тільки на 2,1% більше доходів, ніж за відповідний період 2019 року.

Зокрема, за 4 місяці поточного року ПДФО, що є найбільшим наповнювачем місцевих бюджетів, до зведеного бюджету Закарпатської області надійшло тільки на 4,9% більше, ніж минулого року, єдиного податку – на 8,2% більше. Суттєво зменшились надходження від плати за землю – на 16,1%. Також у порівнянні з січнем-квітнем минулого року знизились надходження акцизу з пального – на 17,8%.

При цьому, незважаючи на значне скорочення місцевих бюджетів, місцеві органи влади активно долучаються до протидії COVID-19. Загалом з усіх рівнів місцевих бюджетів Закарпатської області передбачено виділити понад 206,7 млн грн на запобігання поширенню та ліквідацію коронавірусної хвороби. 76% цих коштів виділяється з обласного бюджету та інші 24% – з бюджетів міст, ОТГ та зведених бюджетів районів. Станом на 15.05.2020 р. профінансовано 104,0 млн грн або 50%».

Закарпатське РВ АМУ

Як карантин вплинув на життя громад?

Карантинний режим вніс свої корективи у життя об'єднаних територіальних громад. Окрім збитків місцевим підприємцям, у зв'язку із ситуацією, зупинилося втілення низки проектів, спрямованих на розвиток громад. Наприклад, у Перечинській ОТГ наприкінці травня готували до відкриття Центр надання адміністративних послуг у співпраці з Програмою «U-LEAD з Європою».

«Затримка виключно за комп'ютерним обладнанням і програмним забезпеченням. Ми отримали лист від програми «U-LEAD з Європою» про те, що процес відтермінують аж до жовтня» - каже голова Перечинської ОТГ Іван Погоріляк.

Про прогнози не береться говорити голова Тячівської громади Іван Ковач. За його словами, збитки будуть суттєвими. А про загальні цифри можна буде говорити згодом.

«У зв’язку з карантином у нас зупинялися бюджетоутворюючі підприємства. Також ми на сесії приймали рішення, щоб звільняти від тих податків, від яких ми маємо право звільнити (на нерухомість, земельний податок тощо). Ми це робили свідомо, адже всім непросто дався цей період: як підприємцям, так і владі. Але ми розуміємо: для того, щоб мати позитивну динаміку і рухатися вперед з мінімальними збитками, ми маємо йти на поступки у межах закону» - пояснює голова Тячівської ОТГ Іван Ковач.

Нагадаємо, Закарпатська область - одна із тих, де не послаблять карантин. Очільник Закарпатської ОДА зазначив: Закарпатська область не відповідає одному з критеріїв МОЗ для ослаблення карантину. В області кількість нових випадків на 100 000 чоловік за тиждень склала 13,8, для переходу до другого етапу зняття обмежувальних заходів вона не повинна перевищувати 12.

Покищо нема коментарів.

Залишити коментар