Сьогодні стартує Пилипів піст: що варто знати та дозволено їсти

Free ebooks Library zlibrary project

Велике християнське свято - Різдво Христове - щорічно відзначається 7 січня. Йому передує тривалий піст.


28 листопада (15 листопада за старим стилем) починається Різдвяний піст, який ще називають Пилипів, бо він починається на наступний день після святкування пам'яті святого апостола Пилипа. Мета посту приготувати віруючих до зустрічі одного з головних свят Церкви - Різдва Ісуса Христа.

Цей піст триває сорок днів. Та що ж він має на меті – дієту, духовне очищення або просту зміну режиму життя, яка ні до чого не зобов'язує?

Деякі люди вважають, що дотримання посту на Різдво полягає лише в тому, що 40 днів не можна їсти м'ясо, молоко і яйця. Втім, це далеко не так.

Різдвяний піст - це час стримування себе в різних непомірних і непотрібних примхах і надмірностях. Піст, радше, пов'язують з такими поняттями, як чистота душі, позитивні думки і позитивні вчинки. У канонах православної Церкви даний піст вважається дуже суворим, але такий варіант є обов'язковим тільки для священнослужителів, а також віруючих в стінах монастирів. Для простих мирян допустимі різні послаблення або в силу різних обставин - менш суворі варіанти поста.

Втім, дотримання правил поста, для тих, хто таки вирішив його тримати, є серйозним і важливим заходом. До нього не можна ставитися як до недовготривалого обмеження в щоденному раціоні, але при цьому палити, лихословити, ходити в розважальні клуби і випробовувати різні негативні емоції - почуття заздрості, гніву тощо. Головне завдання різдвяного посту - це упокорення плоті для можливості духовного очищення. По-перше, всі дні посту повинні бути наповнені добром і терпінням, прощенням старих образ і відпуском непривабливих ситуацій, доброзичливим ставленням до близьких і рідних. І тільки по-другу чергу, пост - це помірність у харчуванні. Причому обмеження в раціоні повинні стосуватися навіть пісних страв.

Страви повинні бути простими, переважно рослинного походження. Слід відмовитися і від гастрономічних шедеврів, нехай вони навіть є дієтичними. Також під час різдвяного посту не можна забувати про достатній питний режим.

Що можна їсти в різдвяний піст?

Протягом усіх сорока днів вірянам забороняється вживати яйця, м'ясо, молоко, алкоголь та будь-які продукти, які їх можуть містити.

Рибу дозволено їсти по суботах та неділях, а також у дні великих церковних свят, зокрема, Введення Пресвятої Богородиці та святого Миколая Чудотворця. Також у ці дні можна випити небагато вина.

За церковним монастирським статутом, до 19 грудня по понеділках дозволені гарячі страви без додавання рослинної олії, а по середах і п'ятницях наказано сухоїдіння, коли можна їсти тільки рослинну їжу, що не пройшла термічну обробку, без олії.

У вівторок і четвер дозволена гаряча їжа з олією.
В останній тиждень Різдвяного посту, в період з 2 по 6 січня, правила стають суворішими: рибу не можна їсти навіть у суботні та недільні дні.

Основу меню під час посту складають фрукти, овочі, хліб, каші, гриби, бобові та горіхи. Варто зазначити, що для мирян необов'язкові такі ж суворі обмеження, як для ченців. Зокрема, можна відмовитися від сухої їжі, проте найкраще обговорити режим утримання зі своїм духівником.Крім того, варто дотримуватися наступних правил в харчуванні:

  • - не рекомендується захоплюватися різними соліннями і маринованими овочами. Зрозуміло, вони відмінно прикрашають нудні пісні страви, але під час перебудови організму на вживання вегетаріанських страв з обмеженням навіть рослинного масла такі продукти можуть спровокувати проблеми з шлунково-кишковим трактом;
  • - в щоденному меню має бути достатня кількість рослинного білка, який тимчасово заміняє тваринний білок. Саме для цього цього слід продумувати меню з обов'язковим вживанням горіхів, грибів, страв з горохом і квасолею.

Варто також відзначити, що з медичної точки зору піст м'яко стимулює роботу імунітету, очищає організм від токсинів і накопичених шлаків, допомагає клітинам тіла функціонувати більш активно і ефективно.

Які існують обмеження і протипоказання в дотриманні різдвяного посту?

Лікарі відзначають, що різдвяний піст меню підходить не всім віруючим людям. У таких випадках можна скористатися менш суворим варіантом різдвяного посту. Адже раціон поста повинен допомагати зціленню людини, а не його каліченню і навіть катуванню. Тому хворим з шлунковими проблемами, діабетом, онкологічними та деякими іншими захворюваннями можна їсти м'ясо, молочні продукти і яйця.

Також варто відзначити, що діти до 7 років, люди поважного віку і жінки, які очікують дитину, звільнені від необхідності дотримуватися посту.

І, головно, слід пам'ятати, що  мета посту – не лише в утриманні від їжі. Істинний сенс Різдвяного посту – віддалення від гріха та наближення до Бога, приборкання тілесних бажань, покаяння, молитва та зустріч Різдва з чистою душею.

Покищо нема коментарів.

Залишити коментар