Чи правда те, що кондиціонери поширюють коронавірус

Температура повітря рухається вгору і змушує замислитися: чи можна вмикати кондиціонери в літню спеку під час пандемії коронавірусу?

Якщо коротко, то так, кондиціонери, на думку науковців, можуть сприяти поширенню коронавірусу. Але вони не можуть бути його джерелом.

При цьому, важливо розуміти, де і як їх використовують. Наукових робіт на цю тему, як виявляється, поки що проведено дуже мало і їхні результати не можна вважати репрезентативними.

Вперше про роль кондиціонерів у поширенні коронавірусу масово заговорили після дослідження китайських науковців про ресторан в місті Ухань. Науковці виявили, що дев'ятеро людей підхопили коронавірус, коли сиділи неподалік кондиціонеру в ресторані.

Вірус, за словами науковців, поширила одна з відвідувачок, яка практично не мала симптомів. Вона сиділа навпроти кондиціонеру. Пізніше у дев'ятьох людей, які сиділи за сусідніми столиками і не контактували напряму із жінкою, тест на COVID-19 також виявився позитивним.

Однак важливо пам'ятати, що вибірка цього дослідження була дуже малою, а умови не були лабораторними. Тому багато науковців мають підстави сумніватися в його репрезентативності.

Тему китайського дослідження підхопив популярний в Україні лікар - доктор Комаровський.

У своєму відеоблозі він процитував його результати і зробив невтішне припущення: "Коли вірус, який ми видихаємо, потрапляє у штучно створений кліматичною технікою потік повітря, то це все вже дуже серйозно".

Крім того, багато хто згадує у цьому контексті круїзний лайнер Diamond Princess, де з трьох тисяч людей на борту захворіли понад 700, і багато з них — вже після запровадження карантину на судні. Лікарі припускають, що не останню роль тут зіграла система кондиціонування лайнера.

Як відбувається зараження?


Всі експерти, з якими ми поспілкувалися, наголошують: джерелом і "розплідником" коронавірусу кондиціонер бути не може, адже вірус передається лише від людини до людини.

Проте системи кондиціонування, кажуть вони, справді можуть збільшити зону зараження, якщо в приміщенні перебуває хвора людина. Це пов'язано з тим, як працює більшість кондиціонерів.

Коронавірус мутує: вчені мізкують над наслідками
Слід зважати, що хоча кондиціонування додає свіжості приміщенню в спекотний день, по суті це циркуляція того самого повітря.

"Є загальна практика: коли вмикають кондиціонер, повністю зачиняють вікна. Кондиціонер працює таким чином, що він забирає повітря з приміщення, охолоджує його і повертає назад. Тобто створює рециркуляцію того самого повітря", - розповідає BBC News Україна Данило Бріндак, лікар-гігієніст Центру громадського здоров'я при МОЗ.

Тож коли людина, заражена вірусом, чхає, дихає чи кашляє, потік повітря з кондиціонера може розносити ці краплини, хоча й не дуже далеко.

Тож, пам'ятайте — напрямок потоку повітря має значення.

Чи означає це, що варто взагалі відмовитися від кондиціонування? Якщо відповісти одним словом, то ні.

По-перше, кондиціонер у вашій власній квартирі чи будинку набагато безпечніший, ніж у людних місцях — якщо ви й ті, хто мешкає разом з вами, здорові. І якщо ваш дім не відвідує великий потік людей.

Що ж до офісів та ресторанів, то ризик, звичайно, більший. Але взагалі відмовлятися від кондиціонування фахівці не рекомендують, адже перебування у задусі може бути ще небезпечнішим, особливо для літніх людей.

Головна порада фахівців — регулярно провітрювати приміщення.

"Немає сенсу забороняти людям використовувати кондиціонери, адже їх використовують для фізичного комфорту. Але обов'язковим є гарне провітрювання приміщень", - наголошує Данило Бріндак.

Крім того, коронавіруси зазвичай втрачають заразність із підвищенням температури, тож якщо ви можете вплинути на температуру повітря, намагайтеся, аби в приміщенні було трохи тепліше, ніж ви зазвичай звикли влітку.

Зрештою, слід пам'ятати про відомі правила перебування у приміщеннях: зберігати соціальну дистанцію, дезінфікувати руки та не торкатися свого обличчя. Бо ж ризик зараження через поверхні й під час прямого контакту значно більший, ніж через кондиціонування, вважають фахівці.

Що робити, якщо вдома є хворий?


Найкращий спосіб провітрити приміщення - відчинити вікно
Якщо вдома є людина із коронавірусом, найкращим виходом буде вимкнути кондиціонер і відчиняти для провітрювання вікна.

"Відкривши вікно, ви отримаєте набагато більше чистого повітря, і це знизить можливу концентрацію коронавірусу всередині приміщення", - зазначає Світлана Загородня, завідувачка відділу репродукції вірусів Інституту мікробіології та вірусології ім. Заболотного.

Якщо вікно не можна відкрити через алергію в когось із мешканців, лишіть кондиціонер увімкненим, але не давайте йому занадто охолоджувати повітря, бо коронавіруси краще почуваються у холоді.

Крім того, по можливості, зачиніть кімнату, де перебуває хворий, аби потік повітря від кондиціонера не поширювався по квартирі.

"У цьому випадку найважливіше — це тримати хворих подалі від вентиляційних отворів", - радить Світлана Загородня.

Вона також нагадує про необхідність дотримуватися правил використання кондиціонерів:

"Треба вчасно чистити його, правильно направляти потік холодного повітря, витримувати температуру з коливанням в 6-10 градусів за Цельсієм в порівнянні з зовнішнім умовами, а також кожен день провітрювати приміщення".

 

За матеріалами BBC

Покищо нема коментарів.

Залишити коментар