Як не принести додому разом із продуктами коронавірус?

Free ebooks Library zlibrary project

Як ми уявляємо ризики від походу в магазин під час епідемії: багато людей навколо, всі вони торкаються поверхонь та речей у супермаркеті, конвеєрної стрічки біля каси, кнопок на вагах, паперових чеків. А потім ми несемо ці торби та продукти додому і не знаємо, чи є на них якісь віруси, чи ні.

Перш за все, необхідно нагадати механізм передачі коронавірусу. Як пояснює Всесвітня організація охорони здоров'я, вірус, який викликає захворювання COVID-19, здебільшого передається через контакт із краплями слизу чи слини, які утворюються під час дихання, кашляння чи чхання інфікованої людини. Ці крихітні краплі потрапляють у повітря і на поверхні та можуть стати причиною зараження, якщо хтось вдихає їх або торкається.

Носіть маску та рукавички

Це необхідно робити не тільки через міри безпеки, а й тому, що Кабмін зобов'язав українців із 6 квітня носити захисні маски в «громадських місцях», до яких належать і магазини, аптеки, поштові відділення тощо.

У Міністерстві охорони здоров'я пояснили, як правильно носити захисну маску, щоб її використання було найбільш ефективне, та коли потрібні рукавички.

Тримайте дистанцію

Досі науковці різних країн досліджують можливість передачі вірусу SARS-CoV-2 через повітря. Вони вивчають, як довго вірус може затримуватися в повітрі, як на нього впливають температура чи вологість, чи може людина його вдихнути і так далі.

Поки точних відповідей немає, найкраще, що ми можемо зробити, аби убезпечити себе — тримати дистанцію 1,5-2 метри.

Але не треба панікувати, якщо людина близько пройшла повз вас. У такому разі інфікуватися малоймовірно, хіба якщо ця людина покашляла вам на обличчя або на ваші руки, якими ви потім почухали носа.

Проте, не варто вибирати йогурт по 20 хвилин поруч із іншою людиною — це може мати наслідки, бо збільшує ризик контакту. Зважайте на це та краще плануйте свої покупки, аби вибирати швидше.Покупчиня в захисній масці з візком для продуктів в одному з супермаркетів у Києві, 20 березня 2020 року

Мінімізуйте контакт

Якщо маєте таку можливість — приходьте у магазин із власною торбою для покупок, адже невідомо, чи візки в супермаркеті дезінфікують достатньо ретельно.

Користуйтеся одноразовими поліетиленовими рукавичками, які є в більшості супермаркетів, якщо не маєте з собою власних одноразових. А торкнувшись продуктового візка, кошика, упаковок та інших виробів, не чіпайте обличчя. Не варто перевіряти на дотик усі лимони чи апельсини. Особливо без рукавичок. Якщо ви є носієм коронавірусу — ви можете таким чином збільшити ризик інфікування для інших людей.

Важливо не забувати, що не треба слинити палець, перш ніж відкрити поліетиленовий пакет. Для цього достатньо зволожити руку антисептиком.

Та це не всі мінуси використання пакетів. Пандемія коронавірусу — не привід забувати про довкілля. Тому не захоплюйтесь використанням одноразових торб з пластику, пакетиків та рукавичок, які потім опиняються у смітнику. Беріть свої багаторазові судочки або тканинні торби, а після шопінгу усе це просто ретельно помийте та поперіть.

Засновниця організації «Україна без сміття» Євгенія Аратовська дає такі поради, якщо ви усе ж скористалися пакетами та рукавичками:

  • «Дійсно, все одноразове, пластикове, викинуте у довкілля, завжди його засмічує. Альтернатива — збирайте свої використані маски, перчатки та інші пластикові та гумові відходи у щільні зіповані пакети. Якщо у вас такого немає — ідеально підійде пакет з-під корму для тварин. Зберігайте на балконі, на сонці, де вірус (якщо він там був) за декілька днів чи тижнів все одне зникне. Коли карантин закінчиться, несіть цей пакет до нас на відповідальну утилізацію».

Намагайтеся не користуватися готівкою

Вчені лабораторно вивчали, як вірус виживає при кімнатній температурі на різних поверхнях. Так, на друкованому та цигарковому папері він тримався менше як три години, а на обробленій деревині і бавовні зникав на другий день. Зі скла і банкнот вірус повністю зникав на четвертий день, а на нержавіючій сталі і пластику залишався до семи днів.

Саме тому намагайтеся максимально уникати користування готівкою, а після розрахунку карткою продезінфікуйте руки. Краще користуватись безконтактною оплатою (PayPass). Екран телефона так само треба буде обробити дезінфікуючими засобами.

Федір Лапій, дитячий імунолог та інфекціоніст:

  • «Коли ми скористалися банківською карткою, то просто кладемо її в гаманець. Якщо раптом на грошах чи на картці розміщувався вірус, треба пам'ятати, що до нас він може попасти саме через руки. Тому після кожного контакту з купюрою або карткою — не торкаємося обличчя руками, доки не помиємо їх».Покупець у медичній масці і з власною екоторбою для продуктів розраховується на касі за товари у супермаркеті в Києві, 25 березня 2020 року

Обробляйте поверхні, яких торкалися після вулиці

Коли ви повернулися додому, одяг необхідно повісити в те місце, де він перебуває зазвичай. Федір Лапій радить не класти його на стіл, не носити по квартирі, не трусити. Взуття достатньо розмістити перед входом, протерти вологою ганчіркою.

  • «Вірус передається з краплинками слизу, в такому середовищі він не дуже життєздатний, тому не треба боятися, що ви вдихнете вірус із повітрям, який принесли з одягом. Але, знову ж таки, одяг тріпати по всій оселі не треба», — каже імунолог Федір Лапій.

Дверні ручки та все, чого торкалися, коли прийшли з магазину, теж варто обробити. Для цього варто використовувати спиртові розчини, що містять щонайменше 70% спирту чи побутові засоби для дезінфекції.

Вдома варто частіше відкривати вікна, бо у непровітрюваній кімнаті частинки бруду та пилу довше зависають у повітрі, тому можуть бути додатковими подразниками та носіями бактерій і вірусів.

Промийте овочі та фрукти під водою, обробіть пляшки та іншу тару

Доказів того, що Covid-19 може передаватися через їжу, немає. Крім того, обережне приготування і обробка їжі знищує вірус.

Головний санлікар країни Віктор Ляшко розповів, що продукти, придбані у супермаркеті, або після онлайн-доставки, потрібно перекласти до домашньої чистої ємності, а пакети — викинути.

Після цього руки необхідно ретельно вимити з милом під водою щонайменше 45 секунд. При цьому, за його словами, антибактеріальне мило не треба використовувати, достатньо звичайного мила і проточної води.

Так само і з продуктами. Імунолог Федір Лапій каже, що овочі та фрукти достатньо ретельно вимити під проточною водою та висушити. Це саме стосується і пляшок з-під йогурту, чи сметани, чи інших упаковок.Кур'єри служби доставки працюють у посиленому режимі під час карантину в Києві, 28 березня 2020 року

Чи безпечна доставка їжі?

Головний санітарний лікар Віктор Ляшко каже, що онлайн-доставка продуктів є цілком безпечною. Оскільки, згідно з законом, до приготування і пакування їжі допускають винятково здорових людей, за виконанням цих правил стежать органи контролю, а за якість та безпечність відповідають компанії, які організовують доставку.

А щоб через доставку непридатного до переробки пластику не збиралося в шалених обсягах, виконуйте такі правила, пише засновниця громадського проекту «Україна без сміття» Євгенія Аратовська:

  • «Попередьте, щоб вам не приносили одноразову вологу серветку, соломинку, пластикові прибори. Запитайте, чи можуть вам здійснити доставку не в пластиковому пакеті, а в паперовому. Помийте і висушіть одноразові пластикові контейнери, покладіть їх у контейнер для сортування і скористайтеся послугою УБ-кур'єр. Поки наша станція сортування зачинена через карантин, ми самі приїжджаємо за вашими сортувальними відходами — прямо під двері під'їзду».

Публікацію підготовано за матеріалами: Hromadske

Покищо нема коментарів.

Залишити коментар