На території Закарпатської області наявні чотири великі заповідні об’єкти: Карпатський біосферний заповідник, Національний природний парк ,,Синевир”, Національний природний парк ,,Ужанський” і Національний природний парк ,,Зачарована долина”
Карпатський біосферний заповідник
Карпатський біосферний заповідник площею становить 58035,8 га. Має вісім відокремлених масивів, що розташовані у межах Рахівського, Тячівського, Хустського та Виноградівського районів. Включений до Світової мережі біосферних резерватів ЮНЕСКО. У 2007 р. у складі українсько-словацької номінації ,,Букові праліси Карпат” ввійшов до Переліку об’єктів Всесвітньої природної і культурної спадщини ЮНЕСКО.
Національний природний парк ,,Зачарований край”
Знаходиться на території Іршавського району. Його площа – 6101 га. Парк є природоохоронною, рекреаційною, культурно-освітньою, науково-дослідною установою загальнодержавного значення і входить до складу природно-заповідного фонду України, охороняється як національне надбання. Найціннішими об’єктами та територіями, що увійшли до складу НПП ,,Зачарований край” є: геологічний заказник державного значення ,,Зачарована долина”, гідрологічна пам’ятка природи болото ,,Чорні багна” – унікальне верхове сфагнове болото.
Національний природний парк ,,Синевир”
Національний природний парк ,,Синевир” розташований у Міжгірському районі на території середньо-висотних хребтів та груп Приводороздільних Горган. Його площа становить 40 696 га. Протяжність території парку з півночі на південь становить 31 км, зі сходу на захід – 20 км.
Ужанський національний природний парк
Ужанський національний природний парк (НПП) створено на території Великоберезнянського району на площі 39159,3 га. Ужанський НПП є природоохоронною науковою установою, яку створено з метою збереження, відтворення та раціонального використання природних ландшафтів у верхів’ї басейну р. Уж, що мають важливе природоохоронне, естетичне, наукове, освітнє, рекреаційне та оздоровче значення.