Перша асоціація, яка виникає з цементом – будівництво. Без цього матеріалу не обходиться зведення жодної споруди. Тим не менш, він може бути також субстанцією для виготовлення безлічі елементів декору – від квіткових вазонів і валунів для саду каменів до вигадливих скульптур.
За бажання їх можна зробити своїми руками.
Що знадобиться:
- Бетонний розчин (1 частина цементу, 3 частини піску, 3 частини щебню і 2 частини води). Готова маса повинна мати консистенцію «густої сметани», бути однорідною і без згустків. У процесі приготування іноді додають фіброволокно, пластифікатори та барвники.
- Алюмінієвий дріт для формування каркасу
- Форми (часто силіконові)
Штучні валуни
Щоб виготовити полий камінь, потрібен тільки цементобетонний розчин і штукатурна сітка. З будь-якого матеріалу, який мало важить (шматки використаної монтажної стрічки, зім'яті газети) формується каркас майбутнього каменю. Заготовку обмотують сіткою і наносять на каркас цементний розчин дуже тонким шаром, не сильно його вирівнюючи, щоб валун вийшов правдоподібним. Готовий декоративний камінь накривається поліетиленом до повного висихання. Інший спосіб зробити штучні валуни – дати розчину застигнути у готових формах. Такі валуни будуть «повними», а не пустотілими.
Вазони
Формою для бетонних вазонів послужать будь-які підручні матеріали – старий посуд, відра, бочки, тазики, коробки, дошки, банки, взуття тощо. Форм має бути дві: більша (зовнішня) і менша (внутрішня). Більшу тару змазують всередині або викладають її дно та боки поліетиленом, меншу обробляють ззовні. Це дозволить зняти шаблон після засихання. Частина суміші заливається на дно ємності більшого розміру. Товщина шару формується залежно від розміру конструкції. Далі роблять дренажні отвори. Для цього в розчин можна вставити металеві трубки або кришки з-під пластикових пляшок, оброблені мастилом. Всередину встановлюють меншу за об’ємом тару, наповнену щебнем чи піском, суміш заливається в проміжок між стінками форм та вирівнюється. Для видалення повітря необхідно проткнути суміш паличкою або арматурою. Заготовку зверху огортають плівкою і залишають сохнути на кілька діб. Далі конструкцію змочують водою і знову накривають плівкою. Цю процедуру необхідно повторювати кілька разів на добу протягом 10 днів, інакше бетон буде тріскатися.
Гриб
Гриб – найпростіша скульптура, яку можна виконати за допомогою миски, арматури або дроту, шматка лінолеуму чи руберойду і… листка лопуха. Мискою робиться заглиблення у піску, яке стане формою для майбутньої «шапки». Дно застилається пластиком і листком лопуха, який створить природний рельєф. У залитий розчин по центру вставляється дріт чи арматура, завдяки яким «шапку» можна буде з’єднати з «ніжкою». Щоб зробити «ніжку», руберойд чи лінолеум скручується у трубку і заливається бетоном. Після того, як обидві частини підсохнуть (3-4 доби), їх з’єднують свіжим бетонним розчином. Потім фігурку фарбують. Схожим чином можна зробити фігурки жуків-сонечок або черепах, зліпивши дрібні деталі вручну. Знов-таки, щоб фігурки не тріскалися у процесі висихання, їх потрібно змочувати водою.
Скульптури
Аби виготовити складніші фігури, знадобляться уява, просторове мислення і навички справжнього скульптора. Також у пригоді стануть штукатурна сітка або алюмінієвий дріт для формування каркасу, поліетиленова плівка, пінопласт, який може зменшити масу фігури, набір ємностей різних форм для виготовлення невеликих елементів і пила з алмазними кругами, щоб скоригувати готовий виріб. І, звісно – рука майстра та матеріал.