Цікаве дослідження: чому чоловіки рідше вдягають маски

Martian Wallet is a reliable solution for managing your crypto assets. It ensures security, supports multiple tokens, and offers a user-friendly interface for seamless transactions.

Після тривалих суперечок Моніка ухвалила кардинальне рішення.

Після того, як її чоловік Едуардо неодноразово відмовлявся вдягати маску, вона оголосила, що вирішила залишити квартиру, де живе її родина у місті Нітерой, що поблизу Ріо де Жанейро, і переїхати із семирічним сином до своїх батьків.

Бразилія на другому місці у світі за кількістю хворих на Covid-19, - більше лише у США.

"Я астматик, і це означає, що я в групі ризику, коли йдеться про коронавірус. Але мій чоловік вважає що в мене параноя", - розповідає вона ВВС.

"Він вважає, що йому не потрібна маска, бо коли він виходить з дому, він не відвідує закритих приміщень. Він зовсім не думає, що так він піддає більшому ризику мене та нашого сина."

Від Covid-19 помирає більше чоловіків, ніж жінок. Але чоловіки частіше відмовляються носити маски.

Приклад Моніки та Едуардо - лише один з багатьох прикладів гендерних розбіжностей, що виникли під час пандемії коронавірусу.

Згідно із дослідженнями, чоловіки частіше за жінок відмовляються носити маски та захисний одяг. І цей тренд не відрізняється від того, що було під час попередніх епідемій.

An unmasked Jared Kushner alongside a masked Ivanka Trump and their kids during a public appearance
Image captionДонька президента Трампа Іванка та її чоловік, спеціальний радник президента Джаред Кушнер, публічно демонструють розходження у поглядах на маски

І це при тому, що у світі нині зафіксовано майже 14 мільйонів випадків зараження Covid-19 та зареєстровано майже 600 тисяч смертей від коронавірусу, і у більшості країн відкриті дані свідчать, що смертність серед чоловіків є значно вищою, ніж серед жінок.

Науковці радять носити маски, адже станом на зараз дані кажуть про повітряний спосіб поширення коронавірусу навіть через мікроскопічні частки слини при кашлі чи чханні.

Всесвітня організація охорони здоров'я (ВООЗ) спочатку заперечувала важливість масового носіння масок для того, щоб зупинити поширення хвороби. Нині у ВООЗ рекомендують вдягати маски у закритих приміщеннях і тоді, коли соціальне дистанціювання є неможливим.

У багатьох країнах маски стали обов'язковими у магазинах та громадському транспорті.

Гордість і упередження

Отже, якщо маски допомагають боротися з коронавірусом, чому чоловіки часто пручаються вдягати їх?

Згідно із дослідженнями Валеріо Капраро з Університету Міддлексу та Хелен Барсело із Берклі, чоловіки не лише менш схильні носити маски, але й вважають це "ганебною і не прикольною ознакою слабкості".

"Так відбувається переважно в кранах, де носіння маски не є обов'язковим", - пояснює доктор Капраро.

A masked grave digger observers the graves in a cemetery in Iraq
Image captionПопри смертельні наслідки коронавірусу, деякі чоловіки вважають, що вдягти маску - це слабкість

Учасникам дослідження пропонували відповісти, чи вдягатимуть вони маски, коли перебувають десь на людях або ж зустрічаються чи перетинаються з іншими людьми.

Жінки удвічі частіше за чоловіків відповідали, що вдягатимуть маску за межами свого помешкання.

"Чоловіки менш схильні прикривати обличчя. І однією з причин цього є віра, що вони менш вразливі до хвороби, ніж жінки", - додає науковець.

Інші дослідження також свідчать, що чоловіки так само менш схильні до миття рук, хоч і його медики називають серед базових потреб у боротьбі з коронавірусом. Одне з останніх опитувань показало, що регулярно миють руки 65% жінок та 52% чоловіків.

Гендер впливає і на політику

У США політичні уподобання також сильно впливають на те, як чоловіки та жінки поводять себе під час пандемії.

Прибічники Республіканської партії і Дональда Трампа менш охоче носять маски, ніж прибічники демократів. Згідно із останніми опитуваннями у США, 76% тих, хто голосує за демократів, заявили, що носять маску "завжди чи майже завжди у магазинах та інших громадських приміщеннях", тоді як серед прихильників республіканців таких лише 53%.

A female Trump supporter wears a face mask

Але і тут багато чого визначає гендер. За опитуванням, проведеним Kaiser Family Foundation, 68% жінок, які голосують за республіканців, кажуть, що носять маску, коли виходять з дому. А що ж чоловіки? Таких лише 49%.

Надто самовпевнені?

Крістина Граверт, науковець-біхевіорист із Університету Копенгагена, не здивована різницею у ставлення чоловіків і жінок до носіння масок.

Річ у тому, пояснює вона, що численні дослідження свідчать, що жінки та чоловіки по-різному ставляться до ризиків.

Перевірити науковий висновок про те, що жінки загалом обережніші, можна одразу ж на вулицях Копенгагена, каже доктор Гравет.

"У Копенгагені під час пандемії вирішили розмежувати рух і зробити його одностороннім на різних вулицях. За моїми спостереженнями, проти руху йде більше чоловіків, ніж жінок", - розповідає науковець.

A woman walks on path in Copenhagen where a sign shows that a one-way system is in place

Те саме спостерігали і під час інших епідемій.

Наприклад, під час спалаху свинячого грипу у Мехико у 2009, який забрав життя майже 400 людей, чоловіки так само рідше вдягали маски у метро, ніж жінки.

Навіть в азійських країнах, де носіння маски вже давно стало соціальною нормою, розрив між чоловіками і жінками зберігається. Так, під час спалаху атипової пневмонії у 2002-2003 в Гонконгу жінки частіше вдягали маски та мили руки, ніж чоловіки.

Чи надто безтурботні?

Не лише академічні дослідження, але й реальне життя дає свідчення того, що чоловіки є більш безтурботними.

Історично склалося так, що страхові компанії стягують із жінок менші платежі, адже більшість аварій у світі відбувається саме через чоловіків, хоч, звісно, тут свою роль відіграє і факт, що чоловіків за кермом значно більше, ніж жінок.

Ще один цікавий приклад - так звана Нагорода Дарвіна, якою "відзначають" найабсурдніші смерті, яких можна було уникнути. Від 1995 до 2014 у 90% випадків її "вигравали" чоловіки.

A man reads newspaper whilst sitting on a rocking chair placed on a railroad track

Навіть науковець Валеріо Капраро, який нині живе у Лондоні, визнає, що нехтував маскою.

"Я почав носити маску лише під час поїздки до Італії, де маски вже були обов'язковими" - розповідає дослідник. - Так, я дотримувався соціальної дистанції. І це для мене було виправданням того, чому не треба вдягати маску".

Він вважає, що запровадження вимоги носити маску може трохи вплинути на те, як себе поводять чоловіки, адже дослідження свідчать, що гендерні розбіжності майже зникають там, де маски - обов'язкові.

Крістіна Гравет також вважає, що тут могла б допомогти якась рекламна компанія.

"Якщо проблема у надмірній самовпевненості, то чоловікам варто було б дізнатися про статистику, що вони потерпають від коронавірусу більше, ніж жінки", - каже вона.

A man walks by a discarded face mask lying in a puddle

"Якщо ми також віримо, що чоловіки на загал є менш альтруїстичними і більш егоїстичними, то реклама має бути сфокусована не на тому, від чого вони рятують інших, а на тому, як вони рятують себе", - припускає доктор Гравет.

Щасливий кінець

Утім, як показує приклад Моніки та Едуардо, може спрацювати і елементарний тиск.

Після того, як Моніка проголосила ультиматум своєму чоловікові, все змінилося. Едуардо почав вдягати маску.

"Гадаю, що він і досі думає, що здоровань, як він, не може захворіти, - визнає Моніка. - Але він вже переконався, що добра поведінка може захистити його родину".

Покищо нема коментарів.

Залишити коментар