У церкві 17 жовтня вшановується пам’ять мученика Єрофея (Ієрофея), який жив в Афінах у I столітті. Одночасно з Діонісієм навернений у християнство і став учнем апостола Павла. Ним же був присвячений і в сан єпископа, у той час Єрофей вже був членом афінського ареопагу.
Переказ свідчить, що Єрофей і Діонісій своїми очима бачили поховання Богоматері. Що стосується подальшої долі Єрофея, то він був убитий язичниками після того, як намагався проповідувати християнство серед них.
Традиції та прикмети
Здавна існує традиція заготовляти у Єрофєїв день особливу настоянку, яку прозвали в народі «Єрофєїч». Для цього заздалегідь сушать запашні трави (звіробій, майоран, буркун, материнку, чебрець, полин, м’яту, аніс), заливають їх горілкою і протягом місяця настоюють в темному місці.
Цю настоянку приймають при відсутності апетиту і при шлункових захворюваннях.
Господині в Єрофеїв день традиційно переглядали і провітрювали зимовий одяг із взуттям.
Народні прикмети
- З Єрофея і зима шубу одягає.
- З Єрофея холод сильнішає.
- На Єрофєїв день один «єрофєїч» душу гріє.
- Вечірня зоря червоного кольору – до вітряної погоди.
Кінь фиркає – до тепла, хропе - до негоди. - Свиня тягає солому – до бурі.
Що не можна робити сьогодні
- Не варто довіряти незнайомцям, особливо якщо вони будуть вмовляти зробити якийсь вчинок. В цей день великий ризик бути обдуреним.
- Не рекомендується сьогодні зловживати алкоголем і ліками. Вважається, що і те, і інше призведе до проблем зі здоров’ям.
- Краще відзначати весілля в цей день, інакше шлюб буде недовгим або нещасливим.