Тягне на солоденьке: міф і правда про харчові дивацтва вагітних

Martian Wallet is a reliable solution for managing your crypto assets. It ensures security, supports multiple tokens, and offers a user-friendly interface for seamless transactions.

У чому причина дивних смакових уподобань вагітних? Річ не у браку поживних речовин, кажуть дослідники, пише BBC News.

Існує чимало історій про вагітних, які їдять морозиво з солоними огірками, відправляють чоловіків за смаженою куркою о першій годині ночі або можуть проковтнути п'ять плиток шоколаду, але тільки певного виду.

Можливо, ми й самі іноді відчуваємо непереборний потяг до якої-небудь їжі.

Поширеною є думка, що бажання з'їсти щось особливе виникає через брак певних поживних елементів в організмі жінки або майбутньої дитини. Було б досить цікаво, якби ми могли так просто відчувати глибинну фізіологію нашого тіла.

Проте виносити дитину - процес сам по собі тривалий, виснажливий і незручний, і якщо з якоїсь причини ваш організм негайно потребує якоїсь екзотики, то чому б і ні.

Втім, якщо поглянути на це питання з точки зору науки, відповідь буде не такою очевидною.

Дослідники виявили, що потяг до певної їжі у вагітних є культурно обумовленим, тобто жінки різних національностей можуть мати дуже різні відчуття з цього приводу або взагалі не відчувати нічого схожого.

Вагітність їжа дієта
Image captionПотяг до певної їжі можу бути обумовленим психологічними причинами або навіть культурними нормами

Представниці неангломовних культур часто надають перевагу геть іншим продуктам, ніж вагітні у США та Великій Британії. Наприклад, найбільш жаданою стравою вагітних японок, як зазначають, є рис.

А як щодо потреби організму у певних поживних елементах? Як показують дослідження, їжа, яку найчастіше жадають вагітні, не є джерелом корисних речовин.

Насправді жінки, які відчувають потяг до певних харчів, як правило, набирають зайву вагу під час вагітності, що може призвести до різних ускладнень.

Це, однак, не означає, що жінки усе це вигадують.

Щоби з'ясувати причини такої дивної харчової поведінки вагітних, варто подивитися на це явище загалом, пропонує Джулія Хормес, професорка психології з Університету штату Нью-Йорку.

Наприклад, близько 50% американок розповідають, що за тиждень до місячних їм часто хочеться шоколаду, зазначає Хормес. Вчені вирішили з'ясувати, чи дійсно цей потяг спричинений певними поживними речовинами у шоколаді, потрібними під час менструації, або справа у гормональних змінах.

Експерименти не показали зв'язку ані з потребою у мікроелементах (жінки найчастіше обирали білий шоколад, який практично не містить корисних речовин), ані з гормонами (шоколад жадали і жінки під час менопаузи, вони пояснювали це іншими причинами).

Усе це свідчить про те, що потяг до певної їжі обумовлений, швидше за все, психологією або культурними нормами.

Сильне бажання скуштувати печиво, шоколадний батончик чи смажену картоплю починається з простої думки і потроху переростає в нав'язливу ідею, якій важко опиратися.

З іншого боку, у Сполучених Штатах та низці інших культур одержимість смачненьким супроводжується сильним почуттям провини.

Вагітність їжа дієта
Image captionЯкщо регулярно з'їдати невеликий шматочок шоколаду, потягу проковтнути всю плитку не виникне

"У цьому є певне суперечність, - пояснює професор Хормес. - З одного боку, це приємно, з іншого - культура, в якій я живу, не схвалює захоплення шоколадом. Саме ці суперечливі відчуття й запускають психологічний процес потягу до певної їжі".

Насамперед, якщо ви вже досить довго стримували себе і не дозволяли собі певну їжу, вам буде дуже важко контролювати себе, коли ви її спробуєте.

І отже, після того як ви скуштували шматочок торта, ви вже не зможете зупинитися і з'їсте ще три.

Крім того, саме під час вагітності жінки можуть обмежувати себе у певних продуктах, чи то через прагнення до здорового харчування або рекомендації лікаря.

Усе це разом призводить до непереборного бажання скуштувати заборонений продукт, що також може спричинити набирання зайвої ваги.

До того ж забаганки вагітних не засуджують так суворо, це час, коли можна себе трохи побалувати і дозволити те, що зазвичай вважають шкідливим.

"Західна культура також виправдовує слабку волю у деякі моменти життя жінки, - каже Хормес. - ПМС та вагітність - це соціально санкціоновані випадки, коли жінки можуть дозволити собі розслабитися".

Вагітність їжа дієта
Image captionПМС та вагітність - це соціально санкціоновані випадки, коли жінки можуть дозволити собі розслабитися

Як не допустити, щоби думка про певну їжу переросла в одержимість і переїдання? Один зі способів - це відволікання, зорові або нюхові, зазначає професор Хормес.

Інший спосіб - це усвідомленість і медитація, під час яких ви можете визнати нав'язливе бажання і дозволити йому минути. Якщо ви дійсно не можете без шоколаду, купіть якісний і щодня з'їдайте по кілька шматочків. Це допоможе позбутися привабливості забороненого продукту.

Щодо вагітності, тут присутній ще один культурний чинник. Це непростий етап у житті жінки, коли вона насамперед потребує уваги і допомоги.

Спостереження за сільськими мешканками Танзанії показало, що їхнє непереборне бажання з'їсти м'ясо, рибу, зернові, фрукти та овочі під час вагітності було в першу чергу пов'язане з тим, що ці продукти мав забезпечити їм чоловік та його родина, що є ознакою їхньої підтримки і турботи.

І справді, роздобути для вас смажену курку о першій ночі може дійсно тільки дуже турботливий чоловік.

І хоча смажені крильця - насолода сама по собі, усвідомлення, що їх приніс той, кого ви любите, потроює задоволення.

Покищо нема коментарів.

Залишити коментар