Бурсит — запальне захворювання, що вражає сполучну тканину (сумку) суглоба, що відіграє роль амортизатора між сухожиллям та кісткою. Бурси захищають м'яз від надмірного тертя під час руху. Запалення виникає внаслідок надмірного навантаження або під час сильних напружень. У більшості випадків розвиток патології пов'язаний із частими травмами в області ліктів, стегон, колін та плечей, через що вона належить до професійних. За відсутності належного лікування, збільшується ризик розвитку ускладнень. Терапія передбачає використання нестероїдних протизапальних препаратів, найпопулярнішим серед яких є «Вольтарен».
Причини виникнення та класифікація бурситів
Здорові синовіальні сумки виробляють фермент для змащування та зволоження суглоба, забезпечуючи його безперебійну роботу. Під час запалення бурси починають виділяти цю рідину в надмірній кількості, що призводить до стиснення навколишніх тканин та появи набряку. Бурсит може з'явитися в результаті впливу внутрішніх та зовнішніх факторів:
- інфекційні захворювання, що викликають запалення тканин та органів;
- ревматичні хвороби різного походження;
- сильні фізичні навантаження;
- травми суглобів;
- плоскостопість чи носіння тісного взуття;
- дегенеративні зміни сухожиль, що призводять до відкладання кальцію в плечових зонах;
- неправильне виконання фізичних вправ.
У деяких випадках запалення виникає внаслідок потрапляння інфекції в сумку через порізи і садна. Щодо особливостей перебігу, виділяють три форми захворювання: гостра — з'являється раптово після травми чи інфікування, хронічна — довгий час протікає безсимптомно.
Симптоматика та діагностика
Через неспецифічність симптомів, бурсит часто плутають з іншими патологіями опорно-рухового апарату. До основних ознак запалення синовіальних сумок відносять:
- почервоніння та гіпертермія шкіри в місцях ураження;
- відчуття тупого болю при русі чи пальпації, що зникає в стані спокою;
- утворення набряку внаслідок переповнення бурси рідиною;
- погіршення рухливості суглоба аж до повної його втрати.
Перелік симптомів при захворюванні змінюється залежно від локалізації. Наприклад, під час ураження верхніх кінцівок больові відчуття віддають в потилицю чи лопатку, у хворого може спостерігатись скутість шиї. Якщо запалення виникло на нижніх кінцівках, біль буде проходити через всю ногу, обмежуючи її функціональність. Діагностику бурситу проводить травматолог-ортопед шляхом збору анамнезу, зовнішнього огляду та аналізу крові. Для визначення типу патології та оптимального методу лікування проводять пункцію синовіальної сумки.