У вірників східного обряду розпочався Страсний тиждень. Перший його день має назву Великий понеділок
Християни останній тиждень Великого посту називають "Страсною седмицею". В цей період стараються дотримуватися особливо жорстких правил та не вживати в їжу навіть риби, молочних продуктів. Кожен день цього тижня називають "Страсним" чи "Великим". Їх присвячують основним притчам та важливим подіям в житті Ісуса Христа.
Страсний тижень починається з Великого понеділка. Цього дня християни згадують євангелівську притчу про безплідне дерево смоковниці. Його прокляв Ісус Христос і воно, будучи зеленим та свіжим, відразу на очах супутників Сина Божого засохло та скрутилося. Цю подію часто порівнюють в церкві з прокляттям душі, яка не приносить тілу духовних плодів (молитва, віра, благі справи, щире покаяння).
Також у Великий понеділок прийнято згадувати старозавітного патріарха Йосипа, який був проданий в рабство до Єгипту власними братами. Він вважається прообразом самого Ісуса Христа, який прийняв страждання.
У Великий понеділок саме ці теми є головними під час церковної служби, їх відображають в співах кожного дня Страсного тижня. А митрополити починають варити миро (ароматичну олію). Цю особливу церковну святиню виготовляють лише раз у рік – у Великий понеділок.
З Великого понеділка протягом усього Страсного тижня активно готуються до одного з найбільших церковних свят – Великодня.
Наші предки у своїх домівках наводили лад, прибирали, білили стіни та піч, мили двері й вікна, прали килимки. До Воскресіння Ісуса Христа потрібно було завершити всю брудну роботу.
Що не можна робити у Великий понеділок
Цього дня необхідно дотримуватись заборони на веселощі – не можна влаштовувати розважальні заходи. Також не можна сваритися, ображати, конфліктувати та згадувати образи. Крім того, не можна вживати спиртні напої та порушувати Великий піст.