Радіодиктант єдності: як долучитися та що варто знати закарпатцям

Радіодиктант національної єдності цьогоріч проводитимуть вдвадцяте


Традиційно він відбувається у День української писемності та мови — 9 листопада. Головною метою проведення радіодиктанту є не виставляння оцінок, а "спонукати до вивчення української мови, до вдосконалення, підвищення культури української мови", пише Суспільне.

Як взяти участь

9 листопада о 9:00 ведучі в студії "UA: Першого" розкажуть історію диктанту й дадуть змогу всім охочим підготуватися до написання. Сам радіодиктант почнеться о 9:15-9:30. Підготував його письменник і видавець Іван Малкович, а читатиме актриса театру і кіно Римма Зюбіна.

  • Почути диктант можна на "Українському радіо" та на радіо "Культура". На сайті ukr.radio у розділі "Як слухати" можна подивитися мапу частот "Українського радіо" для свого регіону.
  • Також радіодиктант можна послухати в інтернеті, дивитися на телеканалах UA: Перший та UA: Культура й на каналах регіональної мережі.
  • Крім того, спецпроєкт транслюватиметься на сторінці Українського радіо та корпоративній сторінці Суспільного мовлення у Facebook та на YouTube телеканалу UA: Перший.

Час для надсилання готового тексту — астрономічна доба. Його потрібно писати від руки на аркуші паперу, який можна сфотографувати та надіслати на електронну адресу  rd@ukr.radio. Паперового листа потрібно надіслати за адресою: м. Київ, вул. Хрещатик, 26, 01001. Важливо, щоб гриф дати надсилання був не пізніше ніж 10 листопада.

Ті, хто відправив текст на перевірку та отримав найвищі бали – виграє цінні призи: це будуть і книжки, і різні запрошення, і екскурсії. Ті, хто напише без жодної помилки, отримають подарунковий набір книжок від "Українського радіо". Результати оголосять упродовж 1–2 місяців, залежно від кількості отриманих листів.

Якщо хочете самостійно перевірити себе на помилки –  текст радіодиктанту буде розміщено на сайті "Українського радіо" 11 листопада об 11:00. Поділитись враженнями у соцмережах можна з хештегом #радіодиктант2020.

Як покращити своє мовлення та письмо

Читайте більше. Банальна, проте вкрай ефективна порада. І не так важливо, яку мову ви збираєтеся вивчити або яких помилок позбутись – завдяки літературі (не лише художній, а й науково-популярній) можна звикнути до звучання та використання живої мови, далекої від офісних канцеляризмів. При регулярному читанні мозок запам'ятовує навіть найскладніші слова, вислови та граматичні конструкції. Крім того, можна читати й аналізувати прочитане з погляду правил української мови.

Читання має дивовижну користь для нашого мозку та психічного здоров’я. На відміну від соцмереж і телебачення, які стимулюють пасивне споживання інформації, читання – це активний процес. Під час нього залучені одразу кілька частин мозку, що потребує від нас навіть у неврологічному сенсі більшого, ніж примітивне гортання стрічки новин.

Навіть якщо за минулий рік ви прочитали лише одну-дві книжки, постійно жалієтесь на брак часу або засинаєте під час читання, то ми допоможемо повернути цю корисну звичку.

Користуйтеся словниками. У цьому вам можуть допомогти смартфони. Рекомендація дуже проста: потрібно мати під рукою авторитетні тлумачний та орфографічний словники, а також зазирати на портали, що посилаються на визнані джерела.

Наприклад, є онлайн-версія 11-томного "Словника української мови" (або СУМ-11). Перший в історії тлумачний словник української хоча й трохи застарів, але досі лишається корисним у навчанні. Словник складено великим колективом науковців за україномовною літературою від часів Котляревського до 1980 року. Здебільшого після тлумачень у словнику наведено випадки вживання слова, що ілюструють його значення.

В онлайн-словнику скорочень української мови зібрана колекція з 10 тисяч скорочень (їх кількість щодня збільшується) з їх розшифровками. Український лінгвістичний портал допоможе правильно відмінювати, вказуючи рід і наголос більш як 250 тисяч слів (на тому ж сайті можна ознайомитися з ресурсами українського мовно-інформаційного фонду НАН України). А колективний словник "Словотвір" пояснює значення слів іншомовного походження та знаходить відповідні українські аналоги.

Вимкніть автозаміну на телефоні. Коли телефон виправляє за нас усі помилки, ми втрачаємо мотивацію хоча б мінімально стежити за тим, як пишемо те чи інше слово. Гаджет вирішує за нас. Якщо хочете працювати над своєю орфографією, то спробуйте відключити автозаміну і придивитися до того, як і що ви пишете.

Якщо перед відправленням робочого листа або важливого особистого повідомлення ви хочете переконатись у відсутності серйозних помилок, то радимо сервіс Language Tool, де можна безкоштовно перевірити текст на орфографічні, граматичні й лексичні помилки. Як і більшість схожих сервісів, він не досконалий, але допоможе вам уникнути поширених помилок.

Навчайтеся. Один із найкорисніших – тренажер з правопису української мови, де Шевченко з головної сторінки сайту одразу мотивує натхненним віршем: "Ну що б, здавалося, слова. Слова та голос – більш нічого. А серце б’ється – ожива, як їх почує!" Величезна кількість лаконічних і наочних мінілекцій (від фонетики та правопису до загальних норм літературної української) з можливістю відразу пройти тестування і перевірити свої знання.

Ще один онлайн-тренажер створила студія онлайн-освіти Ed-era – "Лайфхаки з української мови", 16 лекцій з інтерактивними конспектами та завданнями на закріплення знань. Також радимо також переглянути телепрограму UA:Першого "Лайфхак українською" – у плейлисті на Youtube є 29 корисних випусків.

Якщо хочете вивчати українську в ігровій формі, то завантажте на смартфон додаток R.I.D, який запустили для поглиблення знань української мови й культури. Програма щодня знайомить із трьома новими словами, за вивчення яких нараховують ігрові гроші та рейтинг. Також на сайті є цікавий блог, де можна провести кілька годин за прочитанням цікавих українських текстів на різноманітні теми.

Розмовляйте, слухайте, дивіться. Саме лише копирсання у граматиці не дасть можливість відчути мову. Грамотне мовлення – це звичка. Як відомо, для формування звички потрібно близько 20 днів. Поставте собі за мету протягом цього часу стежити, як пишете й говорите, вчіться помічати власні огріхи.

Слухайте українську музику, але пам’ятайте, що в деяких піснях також є помилки (їх пошук може стати для вас своєрідною грою). Якщо з якоїсь причини у вашому плейлисті бракує вітчизняних виконавців – "Антологія українського альбому" до ваших послуг.Не забувайте і про чудодійні властивості кінематографа.

Перегляд українських фільмів (або закордонних, але з українською озвучкою, субтитрами) може зіграти неабияку роль в удосконаленні ваших знань.

Що почитати, аби успішно написати радіодиктант

  • “Український правопис” (редакція 2019 року)
  • “Культура слова: Мовностилістичні поради” (Автор: Олександр Пономарів)
  • “Пунктуаційний словник-довідник” (Автор: Зеновій Терлак)
  • “Як ми говоримо” (Автор: Борис Антоненко-Давидович)
  • “Українське слово у вимірах сьогодення” (Авторка: Катерина Городенська)
  • “Антисуржик”, “Голос і звуки рідної мови” (Авторка: Олександра Сербенська)

Покищо нема коментарів.

Залишити коментар