Андрій Віленський став тимчасово виконуючим обов'язки голови Національної служби здоров'я України. Це організація, яка розподіляє десятки мільярдів гривень серед українських лікарень.
Віленського призначили на позачерговому засідання уряду. Інформацію про це ВВС News Україна підтвердили у НСЗУ.
Розповідаємо, як зі скандалами обирали керівника НСЗУ і чому ця служба важлива для української медицини.
Чому НСЗУ - це важливо
Національну службу здоров'я створили у 2018 році як ключовий орган, який відповідає за організацію медичної реформи. Вона підписує контракти з лікарнями, перераховує гроші за лікування.
У 2019 році НСЗУ розпоряджалася бюджетом у кілька десятків мільярдів гривень, у 2020 році ця сума становить майже 80 млрд гривень, у 2021 буде понад 100 млрд гривень.
"Ідея створити НСЗУ - це ідея забрати гроші з рук політичних призначенців. Щоб наших грошей не торкалися міністри та заступники міністрів - не важливо, Богатирьова, Ємець, Степанов чи Супрун. Не торкалися депутати обласних, міських та районних рад, серед яких постійно є головні лікарі, які самі собі розподіляють бюджети", - каже про важливість НСЗУ Павло Ковтонюк, який працював у МОЗ, коли ця організація лише створювалась.
Національна служба здоров'я перераховує гроші через електронну казначейську систему напряму в лікарні, де лікувався пацієнт. Інформацію про кожен перерахунок у кожну лікарню вона публікує у себе на сайті.
"В НСЗУ немає дискусій про те, кому скільки виділити. Для цього є електронні звіти про послуги та єдині тарифи. З НСЗУ не можна "порішать", зробити для когось виняток", - говорить Павло Ковтонюк.
За його словами, саме тому важливо, щоб керівника НСЗУ обрали на жорсткому конкурсі, бо це повинен "бути сильний і неполітичний професіонал".
Як обирають керівника?
За законом, керівника НСЗУ обирають під час відкритого, тривалого і досить жорсткого конкурсу, адже це посада держслужбовця категорії "А", тобто найвищий корпус державної служби.
У 2018 році, коли службу тільки створювали, її першого керівника Олега Петренка обирали під час саме такого конкурсу. За процесом стежили журналісти, представники міжнародних і пацієнтських організацій.
У 2020 році призначення нового керівника НСЗУ відбувалося на фоні розмов представників влади про те, що медреформа - неправильна і її треба терміново змінювати.
Президент Володимир Зеленський жорстко критикував медреформу, заявляючи, що "медична галузь за крок від коми", а третій за рік очільник МОЗ Максим Степанов говорив, що вона, медреформа, "не передбачає нічого доброго".
У цій хвилі критики найбільше діставалося якраз НСЗУ. Міністр Степанов відкрито висловлював своє невдоволення діяльністю служби, яка, за його словами, погано прорахувала тарифи на медичні послуги.
В.о керівника Національної служби Оксана Мовчан йому відкрито опонувала, захищаючи тарифи.
У цій ситуації НСЗУ часто називали останнім форпостом медреформи. Увесь цей час служба була без керівника. Обов'язки голови служби тимчасово виконувала Оксана Мовчан.
Недоконкурси
Конкурс на нового голову провели ще в січні. До фіналу пройшло троє - в.о керівника Оксана Мовчан, її заступниця Наталя Рябцева і директор департаменту договірної роботи НСЗУ Андрій Віленський. Але пан Степанов під час 10-хвилинних співбесід відхилив всіх трьох.
На початку літа був ще один конкурс, який колишній очільник НСЗУ Олег Петренко назвав ширмою і фарсом - співбесіди тривали по 10-15 хвилин, кандидатам ставили нескладні питання. Все було онлайн і лише згодом МОЗ опублікувало відео розмов. Пан Степанов говорив, що повноцінний конкурс не можуть провести через карантин.
Тоді найімовірнішим кандидатом називали Костянтина Яринича, керівника Кіровоградського онкоцентру, у якого виникали проблеми з НСЗУ, і якого звинувачували у поборах.
Яринич всі звинувачення відкидав і в унісон з міністром Степановим критикував НСЗУ та медреформу. І хоча кілька місяців Яринич у себе у Facebook приймав вітання з новою посадою, а до НСЗУ навіть надходили листи на його ім'я, посаду він так і не отримав.
Хто такий Віленський?
31 серпня стало відомо, що новим тимчасово виконуючим обов'язки голови НСЗУ став Андрій Віленський.
Він закінчив медуніверситет Богомольця. За фахом - педіатр, працював довгий час у дитячих поліклініках Києва, займав посади завідувача та головного лікаря.
Був топ-менеджером мережі приватних клінік "Добробут" та ISIDA clinic. До НСЗУ прийшов разом з першим головою Олегом Петренком і очолював там департамент договірної роботи.
Він займався договорами з надання медичних послуг та з аптеками. За його участі тисячі лікарень та аптек уклали договори з НСЗУ та отримали мільярди гривень фінансування.
Цікаво, що пан Віленський двічі боровся за місце очільника голови НСЗУ і двічі його кандидатуру відкидав міністр Степанов.
Медичну реформу пан Віленський підтримував.
"Прагну застосувати власний досвід для розбудови та впровадження медичної реформи", - говорив він.
Схоже, що Віленського можна назвати людиною з команди Оксани Мовчан, у якої з міністром Степановим були серйозні розбіжності у поглядах на медреформу.
Невідомо, як довго пан Віленський буде у статусі тво і чи не замінить його хтось інший вже незабаром на цій посаді.
Оксана Мовчан, яка виконувала обов'язки голови НСЗУ останні 9 місяців, залишається на посаді заступниці голови.
"Для НСЗУ головний курс трансформації системи охорони здоров'я залишається незмінним. Команда НСЗУ працює в звичному режимі: продовжує сплачувати медичним закладам за послуги, надані пацієнтам", - розповіли ВВС News Україна у НСЗУ.
Там часом Україна зобов'язалась перед МВФ продовжувати медреформу і зберігати принцип "гроші ходять за пацієнтом", а отже НСЗУ і надалі має розподіляти гроші в українській медицині.