Британський штам поширюється дуже швидко, а лікувати COVID-19 антибіотиками - небезпечно, кажуть лікарі
Британський штам поширюється дуже швидко, а лікувати COVID-19 антибіотиками - небезпечно, кажуть лікарі.
Коронавірус не хоче відступати. В Україні щодня реєструють тисячі нових випадків інфікування.
У чому підступність британського штаму коронавірусу, про єдині наразі "ліки" від COVID-19 та що найбільше наразі хвилює і шокує лікарів у матеріалі від ТСН.
Новий штам інфікує миттєво
Ходити без маски на вулиці відтепер знову заборонено. Така заява Кабміну підняла на початку тижня чергову хвилю обурень. Щоправда, згодом у Мінохорони здоров'я пояснили, що йдеться лише про "червоні зони". І бути в масці на відкритому повітрі обов'язково там, де неможливо дотримуватися дистанції півтора метра. Тобто: якщо ви на вулиці, чи у парку на самоті, то маску можна не носити. А от у черзі до овочевого кіоску і біля метро – будь ласка, надіньте її на носа.
Вся проблема – пояснюють вчені – у специфіці британського штаму. Цей мутований варіант коронавірусу навчився інфікувати людину у кілька разів ефективніше. Якщо раніше так зване "вірусне навантаження" було загрозливе для організму у тісній компанії з 10 людей. То мутанту достатньо навіть трьох заражених, які дихають поряд: у вуличній черзі, у скупченні людей на зупинці, чи навіть при вході до магазину, коли маску всі лиши витягують з кишень.
Наразі змінилася лише заразність інфекції і швидкість клінічних проявів – а от важчого перебігу хвороби чи збільшення смертності новий штам, на щастя, не викликає, – так кажуть британські дослідники. Ще однією доброю новиною поділилися у Всесвітній організації охорони здоров'я: мутанти в короновірусу з'являються повільніше, ніж, наприклад, у грипу, для якого інколи треба мати дві різні вакцини на рік.
Звідки надлишкова смертність?
За два дні – два мільйони нових хворих у світі. В Україні крива теж стрімко мчить угору: 16, 18, 17 тисяч. Щодня кількість нових заражених вражає своїми піками. І тепер ми постійно чуємо відносно новий для нас термін – надлишкова смертність.
"Надлишкова смертність – це плюс тієї смертності, яку ми спостерігали за минулим роком. 616 835 – стільки українців ми втратили за минулий рік. І це на 35 тисяч смертей більше, ніж мало би бути. Так показує порівняння з 2017-м, 18-м і 19-м роками. В країні ніщо радикально за цей час не змінилося, окрім однієї речі - короновірусної епідемії. А відтак ми можемо зробити висновок: 35 тисяч зайвих смертей і COVID-19 безпосередньо між собою пов'язані", – каже лікарка-пульмонологиня, завідувачка інфекційного відділення Київської міської клінічної лікарні №17 Світлана Гук.
Третя хвиля епідемії, яка затопила зараз Україну, явно додасть напруги і в так непросту ситуацію. У цьому фахівці підозрюють мутовані віруси.
"Можливо, різні штами мають вагу в цьому питанні. Але збільшення абсолютного числа тих, хто захворів призводить до того, що, можливо, і відсоток важких пацієнтів від загального числа не змінився, але якщо захворіло більше людей, то більше буде і важких. Ми бачимо абсолютний приріст серед важких пацієнтів. Новий штам справді агресивніший, він швидше проникає крізь наші біологічні бар'єри, та й розвивається значно стрімкіше.
Агресивність штаму буде визначатися умовно. Якщо для попереднього штаму потрібно було сто вірусних частинок, щоб потрапити в організм і викликати захворювання, то зараз потрібно 5 вірусних частинок", – каже Світлана Гук.
Загроза повернення в доантибіотичну еру
Цей мутанований варіант зараження протікає важче, а після негативного тесту проблеми не зникають. У МОЗі заявили, що часто після британського штаму пацієнту потрібна кількамісячна реабілітація. І таких пацієнтів з постковідним синдромом 70 відсотків – дві третини хворих. Але є ще одна рукотворна загроза. В якій винні ми самі. Приміром, у одного чоловіка зі Львівської області після лікування COVID-19 лишилася купа ускладнень. Зокрема, антибіотики повністю зупинили роботу його кишківника. Лікарі кажуть – повернули пацієнта з того світу.
Річ у тім, що під час пандемії люди почали їсти антибіотики ледь не жменями. Ми споживаємо їх у 4 рази більше, ніж раніше. А окремі популярні позиції купують на 300% частіше, ніж торік.
"Питання продажу антибіотиків і гормонів за рецептами - це не зараз проблема буде, а потім, але вже тепер треба з цим щось робити. Сильнодіючі молекули мають продаватися в наших аптеках лише за рецептом лікаря. Я розумію, що це бізнес, але страшні речі", – каже Світлана Гук.
Найстрашніше, за її словами, що пацієнти призначають антибіотики собі самі. "Слово пневмонія діє так – людина відключається і йде в аптеку за антибіотиками. Але це не та пневмонія. У разі COVID-19 антибіотики показані лише за наявних бактеріальних ускладнень. Комусь віра в антибіотики страшна. Якщо не призначили антибіотик, люди вважають, що їх не лікують. Логіка виключається. Виключається вона не лише у хворих. Інколи несвоєчасно антибіотики приписують лікарі. У їхній голові спрацьовує стандартна схема: пневмонія – антибіотики. Тільки ураження легень COVID-19 зовсім іншого походження", – додає лікарка.
Як зазначає медична експертка UNICEF Катерина Булавінова, протоколів лікування коронавірусу дотримуються далеко не всі.
"На первинній ланці призначають купу всього непотрібного, приміром, антибіотики, які не працюють у разі корони зовсім", – каже вона.
Світлана Гук своєю чергою додає, що лише 8% людей, які в лікарні, мають реальну потребу в антибіотиках. "А на догоспітальному етапі не буває такої потреби. Я не зустрічала. А у нас використовують всі, як тільки побачили позитивний ПЛР. Недолуге призначення антибіотиків – не в той період, не в тій дозі - це призводить до того, що мета не досягається. І якщо ви зараз махнули на цю інформацію рукою, ніби вас це не стосується, або - що там буде від одного разу, то насправді наші справи куди гірші", – каже лікарка.
А ось Катерина Булавінова застерігає, якщо продовжиться безконтрольне призначення антибіотиків, то людей буде нічим лікувати. "І почнеться доантибіотична ера. Це коли діти гинули від запалення легень. Тому що їх не було чим лікувати. Коли люди вмирали від гнійних інфекцій. Про це всі забули, тому що антибіотики з'явилися давно", – каже експертка UNICEF.
Єдині реальні ліки від коронавірусу – це щеплення
Єдині реальні ліки нині – попри дивовижну антивакційну кампанію – це щеплення від короноінфекції. Днями соцгрупа "Рейтинг" провела опитування щодо лояльності до вакцини. І от що сказали українці: 41% радикально проти, проголосували за – 37 %. Решта утрималась. Тобто попри страшенний ризик, ми досі більше боїмося ліків, ніж хвороби. Щоправда, вже менше.