В мукачівському замку “Паланок” з бастіону демонтують орла-турула і встановлять Герб України.
У Мукачівському історичному музеї 12 жовтня 2018 року оголосили конкурс на розробку та виготовлення державного герба України.
Як стало відомо, Мукачівський міський голова має намір замінити державним символом України символ військової потуги Угорщини – орла-турула, який височіє над Мукачевом з 12 березня 2008 року.
Відповідне рішення було прийняте 13 жовтня 2022 року на засіданні виконавчого комітету Мукачівської міськради.
Лише вчора рішення прийняли, а вже сьогодні,14 жовтня, орла на п'єдесталі вже немає.
Варто зазначити, міфічний орел-турул – назва містичного птаха, який мав провести угорський народ до місця сучасної Угорщини. У першій половині XX століття турул використовувався як символ прихильників правоконсервативних сил в Угорщині. Хоча він не є офіційним гербом держави, турул - важливий національний символ, особливо популярний серед прихильників ідеї т. зв. «Великої Угорщини», що прагнуть повернення угорських кордонів, дійсних до укладання Тріанонського договору. Важить монумент орла майже тонну, він заввишки два метри і має розмах крил чотири метри. Автор проекту - заслужений архітектор України Олександр Андялоші.
Міфічний птах, який тримає у дзьобі меч є символом віднайдення батьківщини угорським народом. За угорськими легендами, він показав дорогу через Руські ворота давнім уграм, а під час повстання куруців під керівництвом Ференца Ракоці 1703 року нібито саме Турул приніс шаблю князю. Ініціатором встановлення пам’ятника є виходець із Мукачева, американський бізнесмен Імре Пак, який зробив це, начебто, на честь свого батька Шандора Пака. Тоді представники громадських, культурних і політичних організацій Закарпаття звернулися з заявою до Верховної Ради України. Вони вимагали ”покласти край проявам антиукраїнства і сепаратизму” на Закарпатті. Аби вирівняти ситуацію, біля постаменту з турулом тоді було встановлено багатометрову щоглу з кількаметровим прапором України.
Сьогодні соцмережі вибухають коментарями:
У свою чергу товариство угорської культури Закарпаття шоковане рішенням виконавчого комітету Мукачівської міської ради.
"Учора Виконавчий комітет Мукачівської міської ради (виконавчий орган Мукачівської міської територіальної громади) прийняв рішення про демонтаж пам’ятного знаку птаху Турул у Мукачівському замку «Паланок». Знаку – оригінал якого був там встановлений за часів Угорського Королівства на честь тисячоліття угорської державності в кінці ХІХ століття, демонтований чехословацькою та знищений радянською владою у кінці 40-х років XX століття і відновлений за рішенням тієї ж Мукачівської міської ради на початку XXI століття коштом пожертвувань відомого мукачівського сімейства Пак у 2008 році.
Зазначаємо, що це рішення є унікальним. Унікальність її полягає у тому, що за роки незалежності є першим рішенням органу місцевого самоврядування в Закарпатті, відповідно до якого не дозволяється встановлення (відновлення) певного пам’ятного знаку пов’язаного з історією – культурою закарпатських угорців, а розпоряджається про його ліквідацію.
Важко зрозуміти, у чому полягла мета більшості членів виконкому Мукачівської міської ради? Яка причина такої зневаги до етнокультурних інтересів і уподобань багатотисячної угорської громади Мукачівщини?
Якими інтересами б не керувалися «отці вароша», наша Спілка, яка за своїми статутними зобов’язаннями покликана відстоювати інтереси цієї громади, висловлює свій рішучий протест.
Вважаємо це рішення таким, що призводитиме до ускладнення міжетнічних стосунків як у місті, так і в області. Тому закликаємо членів виконкому Мукачівської міської ради скасовувати це рішення!", йдеться у повідомлені Правління ТУКЗ-КМКС.