Північноатлантичний альянс не втручатиметься в суперечку між Україною та Угорщиною. Там закликали розв'язувати всі питання у двосторонньому порядку
Про це повідомив генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг під час пресконференції за підсумками другого дня віртуальної зустрічі міністрів закордонних справ країн-союзниць, пише Громадське.
Він зазначив, що не вдаватиметься в деталі закритої частини дискусій під час зустрічі міністрів, на якій угорська сторона порушувала питання обшуків СБУ на Закарпатті. Водночас Столтенберг сподівається, що «обидві країни будуть здатні розв'язати двостороннє питання».
Також у НАТО вважають, що суперечка не заважатиме Україні зміцнювати партнерство з НАТО.
«Ми готові надавати більше підтримки й також здатні зустрічатися на міністерському рівні, щоб обговорювати питання, які викликають спільне занепокоєння», — сказав Столтенберг.
Зазначимо, що в засіданні, присвяченому безпеці в Чорноморському регіоні, брав участь також глава МЗС України Дмитро Кулеба.
Про що Будапешт просив у НАТО?
30 листопада СБУ повідомила про обшуки в одній із закарпатських організацій через підозру в сепаратизмі та пропагуванні так званої «Великої Угорщини». Міністр закордонних справ Угорщини Петер Сіярто розкритикував ці обшуки й заявив, що 1 грудня зустрічатиметься з відповідальним із питань НАТО, аби обговорити питання подальшого блокування членства України в альянсі, бо дії української влади, каже Сіярто, «перекреслили всі цивілізовані та європейські стосунки між країнами».
Нове загострення у відносинах з Угорщиною
За останні кілька місяців і без того напружені українсько-угорські відносини значно загострились.
Раніше деякі угорські політики та посадовці відкрито агітували за проугорську партію на Закарпатті на місцевих виборах в Україні, порушуючи цим закон.
Після вже згаданих обшуків 30 листопада також у соцмережах з'явилося відео, на якому новообрані депутати Сюртівської сільської ради (Ужгородський район на Закарпатті) заспівали угорський гімн після складання присяги.
Через заяви угорської сторони 1 грудня міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба викликав посла Угорщини Іштвана Ійдярто й закликав не спекулювати та «не створювати деструктивну емоційну напругу в українсько-угорських відносинах».
Водночас міністр закордонних справ Угорщини Петер Сіярто під час телефонної розмови з керівником місії ОБСЄ Гентом Чакаєм попросив направити спецмісію організації на Закарпаття.