Біткоїн, найпопулярніша у світі віртуальна валюта, 6 січня встановив рекорд — уперше почав коштувати понад 35 тисяч доларів. 3 січня його вартість уперше сягнула позначки 34 тисячі, тоді як у середині грудня він ще коштував 20 тисяч
Чому біткоїн так стрімко виріс, що з ним буде далі та чи варто в нього вкладатися — у матеріалі hromadske.
Чому біткоїн виріс
За словами експертів із криптовалют, стрибкоподібне зростання біткоїна спричинене кількома факторами.
По-перше, ціни, які ми звикли вимірювати в доларах, дуже сильно виросли через інфляцію у США.
Автор телеграм-каналу «Криптохом’яки» Андрій Великий пояснює: у 2020 році на тлі пандемії уряд США вирішив підтримати економіку, надрукував дуже багато доларів і роздав населенню (меншою мірою це стосується також європейських країн і євро). Частину цих грошей люди витратили на товари повсякденної необхідності. Деякі кошти вклали у фондовий ринок, і на цьому тлі постійно зростають котирування Tesla, Apple та інших світових компаній. А на решту люди купили біткоїни.
По-друге, цього року біткоїн сильно корелює з фондовим ринком США — з осені він іде вгору, і біткоїн теж росте. За словами Великого, раніше біткоїн зростав, коли у світі починалися проблеми й усе «сипалося», а тепер навпаки. Експерт припускає, що біткоїн достатньо сильно розподілився між великою кількістю людей, і дається взнаки інстинкт натовпу.
Окрім цих фундаментальних причин, є ще й спекулятивна, пояснює Великий:
«Спеціалісти на крипторинку називають це FOMO — fear of missing out, страх пропустити. Тобто люди купують біткоїн, тому що бояться: якщо вони не куплять його сьогодні, завтра він коштуватиме дорожче і вони про це пошкодують. Що швидше він дорожчає, то більш вираженим стає цей фактор».
Схожа ситуація, за словами Великого, була в грудні 2017 року, коли біткоїн установив попередній рекорд — майже 20 тисяч доларів. Тоді люди були готові доплачувати 10% поверх актуальної вартості біткоїна, аби встигнути його купити.
Вкладати в біткоїн багато грошей почали не тільки прості люди, а й великі корпорації.
Наразі основним інвестором біткоїна є фонд Grayscale Capital, розповідає голова кібербезпекової компанії Hacken Дмитро Будорін. Цей фонд займається не лише інвестуванням, а й масивним маркетингом — купує інфлюенсерів по всьому світу, щоб розкручувати ціну «віртуального золота». Тож зацікавлених у тому, щоб біткоїн продовжував рости, доволі багато, вважає Будорін.
«Що сильніше ви штовхаєте віз, то швидше він їде. З курсом біткоїна зараз відбувається те саме — чим більше він зростає, тим швидше він зростає», — підсумовує Андрій Великий.
Біткоїн замість долара
Що буде з біткоїном далі, наразі прогнозувати важко. Він показав хороше зростання у 2017 році, коли досяг ціни 19,6 тисячі доларів. Проте до початку 2019 року його ціна впала майже до 3 тисяч доларів. У травні 2019 року криптовалюта зросла до 8 тисяч доларів, а в грудні 2020 року знову перевищила 20 тисяч, після чого в січні 2021-го встановила новий рекорд.
«Криптовалюти дуже волатильні (мінливі — ред.) та непередбачувані. Якщо на традиційних фондових ринках ще можна за допомогою якогось теханалізу спробувати зрозуміти дно та пік, то на “крипті” це практично неможливо. Будь-яка людина, яка скаже вам, що знає, куди піде курс, найімовірніше вводить вас в оману», — каже Андрій Великий.
Експерти очікують, що колись курс усе-таки впаде — відбудеться неминуча ринкова корекція. Та коли саме і від якої ціни — невідомо. Наприклад, біткоїн може впасти зараз від 32 тисяч до 20, а може дорости до 50 й упасти до 32.
Водночас Дмитро Будорін вірить, що в довготерміновій перспективі біткоїн буде зростати. Він пояснює: доларова економіка, яка існує зараз, перетворилася на несправедливого монстра, коли одна країна може друкувати кошти й розвиватись, а решта має працювати на цю країну, створюючи блага. Рано чи пізно така модель призведе до революції і правила гри у фінансовому світі зміняться. Новою міжнародною валютою може стати й біткоїн.
Вкладатися чи ні?
Купувати біткоїн вигідно, вважає Андрій Великий. Тільки не треба робити це на всі гроші, тим паче на останні. Крім того, жоден фінансист не рекомендує купувати валюту на піку, тож краще робити це не зараз, коли всі б’ють у дзвони і кажуть, що курс оновлює історичні максимуми, каже експерт.
«І якщо ви все ж вирішите купити біткоїн зараз, поставте собі питання, чи ви готові чекати довго, дивитися, як він падає і як кількість ваших грошей зменшується. Після моєї купівлі біткоїнів у 2017 році по 17-18 тисяч я три роки чекав, щоб вийти в плюс», — розповідає Великий.
Дмитро Будорін радить інвестувати в біткоїн невеличку суму щомісяця і сприймати це як пенсійне накопичення:
«У мене значно більше впевненості, що за 30 років буде жити біткоїн, аніж Пенсійний фонд України з гривнею. Якщо є можливість, то краще відкладати 5-10% у біткоїнах, а не в доларах. І точно не в слабшу валюту, якою є гривня».
З тим, що за біткоїном нічого немає, Будорін не погоджується:
«У біткоїн вірять уже сотні мільйонів людей, і ця віра підкріплена децентралізацією, справедливістю розподілення та обмеженою емісією. Надрукувати їх за чиєюсь вказівкою не вийде, це технічно неможливо».