Конституція: як її сприймають сьогодні

Що таке Конституція? Це не просто книжка зі законами – це те, що може захистити вас у реальному житті. 28 червня – День Конституції України. Журналістка редакції «Перший кабельний» вирішила дізнатися у мукачівців, що вони насправді про неї знають.

Конституція –  головний закон нашої держави. Її прийняли у 1996 році. Але мало хто знає, що перша українська Конституція з’явилася ще у 1710-му. Її створив гетьман Пилип Орлик. У ній уже тоді писали про свободу, поділ влади й права людини.

Отже, першими людьми, яких ми запитали про Конституцію України, школярки - Анастасія та Вероніка (16 років).

Анастасія висловила свою думку так: - «Конституція – це основний закон нашої країни, і тому вона вирішує все. Святкують День Конституції України 28 червня.»

- Яке, на вашу думку, найважливіше право для кожної людини?

«Право на свою особисту думку та право на свободу. Тому що ми живемо у демократичній державі, і це є важливим. Деякі люди знають свої права, але забувають про обов'язки.», - каже мукачівка Анастасія.

Дівчина розповіла, що читала Конституцію в школі, на уроці з предмета правознавство, на якому вони переглядали її, вивчали нормативи, розділи.

Останнє, що вона сказала, – це своє побажання Україні у День Конституції: - «Не здаватися, вірити в найкраще, бо все буде Україна. Ми ж маємо допомагати, наскільки можемо волонтерити, військовим допомагати».

Наступною була Вероніка. Вона відповіла на наше запитання досить серйозна.

«28 червня святкують. Це важливо, бо 1996 року прийняли сучасну Конституцію, за якою ми живемо. Це важливий документ для України, який визначає права та обов'язки людини!»

На думку школярки, не всі українці знають свої права, бо в Україні недостатньо правової освіти. Предмет правознавство з’являється тільки з 9 класу. Також вона зазначила, що не всі громадяни довіряють своїй державі. Сама Вероніка переглядала основні закони, права, обов’язки громадян.

«Для мене Конституція — це основний закон, якого мають дотримуватися всі громадяни.», - каже Вероніка.

Наступною стала Каріна – дівчина, яка навчається на журналістиці у місті Львів. Вона також відповіла, коли святкують цей важливий для українців день, і пояснила, чому це є важливим:

«Бо це, в першу чергу, про наші закони. У кожної країни вони є. Ми маємо розуміти, що без законодавства немає держави. Взагалі, з історії вважається, що першою Конституцією є Конституція Пилипа Орлика. На мою думку, дуже важливо знати закони країни, в якій ти живеш, і пам’ятати, якою ціною нам це далося.»

«Я можу сказати як майбутня журналістка, що в нас дуже часто порушуються конституційні права. Особливо зараз під час мобілізації, цими правами часто нехтують. Навіть якщо справа доходить до суду – не завжди допомагає. На жаль, таких випадків дуже багато», - зазначила Каріна.

І останньою людиною, з якою поспілкувалася журналітка, була жінка на ім’я Катерина. Для неї Конституція – це надійність, право на достойне життя у своїй країні і те, що вона відчуває себе захищеною. Бо її родина має право на освіту, на отримання першої якісної допомоги. Отож, для неї – це захист. Про сам зміст Конституції знає з предмета правознавство, на якому для неї було багато чого цікавого і незрозумілого.

Дивлячись на свій досвід та досвід людей, які оточують пані Катерину, вона вважає, що Конституція захищає права людей, - «зараз країна у військовому стані.Багато хто інтерпретує своє бачення прав людини, волі, свободи. І деякі кажуть, що їх позбавляють волі пересування, волі висловлювання. Є інші фактори, які важливіші, аніж з’їздити десь на відпочинок. Або ж висловити своє слово, яке, можливо, буде кривим, і його можуть використати у своїх злих цілях. А здебільшого за ці останні роки я дійсно відчуваю, що Конституція працює в тих рамках та межах, у яких повинна працювати для народу.»

 – Що б ви хотіли побажати Україні у День Конституції?

«Авжеж, перемоги, авжеж, миру. Це, мабуть, для нас найголовніше щоб кожна дитинка, нинішня чи майбутня, не знала війни.»

Конституція — це не просто закон чи текст на папері. Для багатьох українців вона є символом захисту, надійності та віри у справедливість. Водночас люди визнають, що права, закріплені в Конституції, не завжди реалізуються на практиці, особливо під час війни. І все ж більшість респондентів вірить, що знання своїх прав і повага до них — це те, що дозволить Україні залишатися сильною і демократичною державою навіть у найважчі часи.

Автор: Аліна Красновська

 

Покищо нема коментарів.

Залишити коментар