Насправді у цього молодого свята надзвичайно цікава історія та сильне документальне підґрунтя, пише ZIK
Сьогодні, 23 серпня ми відзначаємо День Національного прапора сімнадцятий раз.
Розповімо про історію одного з найважливіших державних свят нашої країни та його традиції, що вкорінилися за 16 років.
Встановлення Дня прапора
Свято на честь Державного Прапора України заснував своїм указом у 2004 році другий президент України Леонід Кучма.
Цей документ був доповнений Указом наступного президента України Віктора Ющенка. Він, так би мовити, заснував підняття прапора України у День Державного Прапора України і під час інших державних свят та проведення загальнодержавних заходів.
Цікаво, що раніше це свято відзначалося виключно у Києві і лише на місцевому рівні, до того ж 24 липня. Прив’язка до цієї дати не випадкова – цього дня у 1990 році синьо-жовтий прапор був піднятий над будівлею Київської мерії.
Дату 23 серпня обрали як таку, що передує Дню Незалежності і є доволі символічною у цьому контексті, бо ж прапор є одним із символів незалежної держави. Цей день було виокремлено в окреме свято для вшанування багатовікової історії українського державотворення, державної символіки незалежної України та з метою виховання поваги українців до державних символів країни.
Історія прапора незалежної України
Одразу після провалу путчу у Москві 23 серпня 1991 року кілька народних депутатів України внесли синьо-жовтий прапор до сесійної зали Верховної Ради. А далі ми знаємо – наступного дня Україна офіційно стала незалежною, а цей "історичний" прапор тепер знаходиться у музеї Верховної Ради.
4 вересня 1991 року український прапор підняли над будинком парламенту, а 18 вересня президія Верховної Ради України постановою "Про прапор України" надала синьо-жовтому стягу статус офіційного прапора нашої країни.
Саме з цього дня під таким прапором складали присягу військовослужбовці, його вивісили на всіх державних відомствах та установах.
Трохи пізніше – 28 січня 1992 року – парламентарі прийняли постанову "Про затвердження державним прапором України національного прапора", тим самим офіційно затвердивши "прямокутне полотнище, яке складається з двох рівних за шириною горизонтально розташованих смуг: верхньої – синього кольору, нижньої – жовтого кольору".
Традиції святкування Дня прапора
Щороку в Україні це свято відзначають низкою урочистих заходів. Приміром, традицією вже стало проведення 23 серпня о 09:00 офіційної церемонії підняття Державного прапора України у Києві та всіх обласних і районних центрах України. На церемонії присутні науковці, культурні діячі, політики, представники міжнародних, громадських, релігійних організацій.
У 2015 році на столичній Софійській площі було влаштовано виставку "Прапорів-реліквій" – організатори представили на широкий загал понад 60 національних прапорів. Це були бойові, волонтерські прапори та навіть фрагмент легендарного прапора з телевежі на горі Карачун у Донецькій області.
День прапора у 2020 році
Цього року через пандемію коронавірусу, карантин та ріст випадків інфікувань святкування державних свят дещо видозмінені. Так, урочисті заходи все ж пройдуть по всій України, проте будуть проводитися з урахуванням вимог законодавства щодо запобігання поширенню коронавірусу.
У президентському указі від 12 серпня йдеться про порядок святкування Дня державного прапора та Дня Незалежності України. У неділю, 23 серпня, у Києві на території Національного музею історії України у Другій світовій війні та в інших великих містах України біля закордонних дипломатичних установ та військових частин буде урочисто піднятий Державний прапор.
Цікаве про український прапор
Перше офіційне визнання синьо-жовтого прапора відбулося в Україні 22 березня 1918 року. Того дня владний орган – Центральна Рада – прийняв закон, котрий затвердив поєднання кольорів як прапор Української Народної Республіки, як тоді називалася наша держава.
Правильна назва українського прапора – синьо-жовтий, а не блакитно-жовто, жовто-блакитний чи жовто-синій. Його кольори розташовані в такому порядку: вгорі – синій, унизу – жовтий.
Вперше знаходимо згадку про поєднання синього та жовтого елементів у стягу в історичних довідках аж за 1256 рік, коли було засновано місто Львів. Його герб був прикрашений золотим левом на яскраво-синьому тлі.
Такий двоколор бачимо і на атрибутах влади, створених ще за козачої доби – з XVIII сторіччя. Запорожці носили з собою у походи та на війну сині стяги, прикрашені золотими орнаментами.
Найпопулярніша версія походження саме таких кольорів на українському стязі стверджує: синя смуга – це ясне небо, а жовта символізує золоті пшеничні поля. Правда, інші кажуть, що синім може бути стихія води, а жовтим – вогонь.