91% IT-фахівців на Закарпатті донатять на проєкти, що допомагають наблизити перемогу. Дані опитування наводить профільний портал DOU. Експерти називають дві причини такої тенденції.
По-перше, підтримувати фінансово захисників України айтішникам дозволяє зарплата, яка вища за середню по країні. По-друге, у переважної більшості фахівців активна проукраїнська позиція, багато хто паралельно з роботою також волонтерить.
IT-галузь вважається однією з найменш постраждалих від військових дій у 2022 році, тому у 84% місцевих фахівців обсяг роботи залишився незмінним або збільшився. Водночас більше половини респондентів наголошують, що продуктивність їхньої роботи знизилася. Причиною тому називають психологічний стан айтівців Закарпаття: 55% опитаних відчувають втому, а трохи більше половини – тривогу.
Якщо говорити про портрет IT-фахівця, то в галузі суттєво переважають чоловіки – 77%. Середній вік айтішника – 29 років, 43% одружені і лише кожен четвертий виховує дітей. Працюють ужгородські фахівці переважно над проєктами, пов'язаними з продажами в інтернеті, фінпослугами, мобільним зв'язком та медичними технологіями.
За даними Асоціації IT Ukraine, на початок 2022 року в Ужгороді проживало трохи більше двох тисяч айтішників. Проте вже влітку, за інформацією Закарпатського IT-кластера, у регіоні знаходилось до 30 тисяч фахівців. Більшість вимушених переселенців прибула з Київської, Харківської та Дніпропетровської областей. Багато бізнесів відкрили в обласному центрі свої офіси, зокрема найбільша ІТ-компанія в Україні – EPAM.
- Релокації IT-бізнесу відбувається легше, ніж, наприклад, великого виробництва. Для роботи нам потрібен лише ноутбук та інтернет, - зазначає Сергій Гаращук, керівник Південного та Закарпатського офісів ЕРАМ. – Однак зараз по всій Україні відбуваються аварійні відключення електроенергії, тому ми знову бачимо інтерес розробників до переїзду в Ужгород як відносно безпечного та стабільного регіону країни. Ми вже готуємось до облаштування фахівців на новому місці. Очікуємо на початок другої хвилі релокації бізнесу на Закарпатті.
Минулого року ІТ-індустрія зросла на 36%. Індустрія займає перше місце з експорту послуг - 6,8 млрд. доларів за рік, що становить 4% ВВП. Для порівняння: це вдвічі більше, ніж експортний виторг газотранспортної системи. В IT зайняті близько 300 тисяч українців.