Еволюція інтерфейсу USB: від пілотної версії 1.0 до TYPE C

Роз'єм USB сьогодні вважається найбільш популярним портом для під'єднання до головного пристрою (ПК, ноутбук, планшет, смартфон) різноманітної периферії. Виробники пропонують величезну кількість кабелів з принаймні одним таким портом, за допомогою яких можна забезпечити як швидкісне передавання даних, так і живлення під’єднаних гаджетів. Але так було не завжди. Інтерфейсу USB передувало велике розмаїття спеціалізованих портів: для миші та клавіатури — PS/2, для принтера — LPT, для монітора — VGA, для інших потреб — COM1/COM2. Але й появу нового інтерфейсу на початку не можна було назвати тріумфальною. Перші версії були повільними, і тільки згодом вдалося покращити цей показник настільки, що його почала використовувати більшість виробників. Так само еволюціонували і формфактори інтерфейсу, від USB Type-A та USB Type-B до Type C.

USB 1.0

Пілотний варіант побачив світ у 1995 році. Але навіть попри відносно невелику швидкість передавання даних (до 1,5 Мб/с), він дав змогу значно зменшити кількість портів, що привело до зменшення розмірів корпусів ПК, ноутбуків та іншої техніки. Поява зменшеного варіанта, mini- та micro-usb, дала змогу використовувати їх і на мобільних гаджетах, а вже з версії 1.1 швидкість було збільшено до 12 Мб/с.

USB 2.0

Сьогодні це найбільш уживаний варіант, який був запроваджений у 2000 році і пропонував швидкість до 480 Мб/с. Саме в цей період з'явилися флешки, для яких такий формат і продуктивність інтерфейсу 2.0 були ідеальними.

USB 3.0

З огляду на стрімке зростання популярності форматів відео високої роздільної здатності поява у 2013 році чергової, третьої версії ЮСБ була зустрінута з великим ентузіазмом. Ще б пак, тепер показник швидкості став просто фантастичним, до 10 ГБ/с, тобто на рівні Ethernet першого покоління. Й у тому ж 2013 році з'явився інтерфейс USB-C із симетричною геометрією роз'єму, який можна вставляти, не звертаючи увагу на правильність розташування сторін.

Різновиди та типи USB портів

Найбільш поширеним та впізнаваним є роз'єм Type-A. Більшість сучасних пристроїв, від комп'ютерів та комп'ютерної периферії до флешок, камер та іншого обладнання, оснащують саме портами USB типу A. Тип B, включно з модифікаціями Mini та Micro, трапляється набагато рідше. Він має квадратну або трапецієподібну форму зі зменшеними розмірами. Він часто використовувався для під'єднання до ПК принтерів, сканерів та МФУ. USB type C з'явився одночасно з виходом версії 3.1, і хоча він виявився геометрично несумісним з попередниками, його симетрична форма виявилася зручною. Сьогодні таким портом оснащують переважно мобільні гаджети (смартфони, планшети, смартгодинники тощо). Зазначимо, що у 2019 році був анонсований ЮСБ 4 із заявленою швидкістю до 40 ГБ/с, а у 2022 році з'явилася версія 2.0 зі швидкістю до 120 ГБ/с, але вони поки що не стали масовими.

Покищо нема коментарів.

Залишити коментар