Часи, коли печерні люди носили на собі хутра тварин, давно пройшли і поросли павутиною минулого, сучасна ж людина має можливість аналізувати та робити усвідомлений вибір
Саме тому популярність натурального хутра згасла, ба навіть у більшості розвинених країн використання виробів із такого матеріалу вважається ознакою моветону. Чудовою альтернативою стало екохутро й доказом цього є активне його використання в колекціях світових брендів і відомих дизайнерів, котрі демонструють їх по всьому світу.
Перші спроби виробництва екохутра не були вдалими, але технології не стоять на місці, й сьогодні штучне хутро – це якісний матеріал, який успішно імітує натуральне хутро. Більш того, сучасне екохутро не завжди вдається відрізнити від натурального, все залежить від сировини й технології.
Кріплення синтетичного або натурального ворсу на готову основу – це головний принцип виготовлення рукотворного хутра, найбільш популярними способами виробництва якого є:
- тафтінговий (спеціальні машини прошивають полотно ворсинками-петельками, які розрізають, і утворюється хутро);
- тканий (є спеціальні верстати, які виробляють тканини з ворсом);
- в’язально-прошивний (пучки синтетичних волокон вплутуються в основу петель трикотажу);
- трикотажний (промислові машини в’яжуть полотно з петлями);
- клейовий (ворс із довгого шнура «синель» приклеюється до основи).
Як основу використовують натуральні й синтетичні тканини: ацетат, бязь, капрон, миталь, нітрон, сумішеві тканини, лавсан. Для того, щоб добится максимальної природності, використовують ворс різної довжини та якості, які імітують остьовий ворс і підпушку. Працюють різними техніками фарбування, за допомогою трафаретів та аерографів.
Основні способи декорування екохутра:
- гладкофарбований – однотонний спосіб фарбування;
- меланжевий – нанесення на матеріал кількох кольорів;
- завивка – використовується для імітації овчини й каракулю;
- тиснення – продавлювання візерунка на шерсті.
Сфера використання екохутра досить широка, матеріал застосовують для виготовлення:
- верхнього одягу (шуби, куртки, жилети, дублянки);
- оторочки капюшонів для верхнього одягу;
- головних уборів;
- м’яких іграшок;
- взуття;
- сумок;
- підкладки для одягу.
На що варто звернути увагу при виборі виробів із екохутра?
- Часи, коли синтетичне хутро було «дешевою», у плані якості, заміною натурального пройшли. Сучасне екохутро не завжди можна відрізнити від натурального аналога, саме тому нерівномірний, колючий ворс на готовому виробі – ознака поганої якості, його варто обійти стороною.
- Слід перевірити, чи не обсипається ворс. У незначних кількостях – це норма, але активно «линяти» хутро не повинно.
- Етикетка має бути. Більш того, вона мусить містити всю інформацію, що стосується складу виробу й особливостей догляду за ним.
- Пильну увагу варто приділити перевірці якості швів та напряму ворсу. Недоліки в цьому плані можуть сильно зіпсувати зовнішній вигляд виробу.
- Наявність різких запахів вказує на низьку якість матеріалу й порушення технології виробництва.
Одним із плюсів екохутра є простота догляду за ним. Так, дотримання кількох простих правил дозволить зберегти зовнішній вигляд і якість виробів із синтетичного хутра на довгі роки. Слід пам’ятати, що такий ворс не любить механічного тертя, тому не варто постійно носити сумочку на одному плечі, щоб не залишилося слідів від ремінця. По можливості, уникайте тривалого впливу вологи: мокрий сніг і дощова погода – не найкраще рішення для виробів із екохутра. Найчастіше штучне хутро можна прати в домашніх умовах. Використовуйте делікатний режим прання, оптимальна температура води – 40 градусів. Не варто вдаватися до віджимання і сушіння в пральній машині. Для сушки хутро розправляють і залишають у горизонтальному положенні. Після повного висихання ворс розчісують гребенем із рідкими зубцями. Найкращий варіант зберігання виробів із екохутра – на плічках у добре провітрюваному приміщенні. Не слід складати такі речі, щоб ворс не мнувся і не створювалися заломи.
Екохутро – це чудова альтернатива натуральному аналогу, яка впевнено увійшла в наше життя, продовжує набирати обертів і підкорювати серця кожного з нас, адже гуманне ставлення до навколишнього середовища, доступність і простота використання не дозволяють йому втратити свою популярність.
Штучне екохутро популярне також у інтер’єрі – з нього шиють декоративні подушки, покривала, ковдри, виготовляють обшивку для меблів.