Генконсул Угорщини та керівник Закарпатській митниці обговорили проблемні питання на кордоні
Сьогодні, 6 жовтня, у Закарпатській митниці Держмитслужби відбулася двостороння зустріч, у ході якої головний митник краю Іван Бережнюк та Генеральний консул Угорщини в м.Ужгород Йожеф Бугайло обговорили актуальні питання співпраці між відомчими установами, реформи у митній системі, реконструкцію прикордонної інфраструктури, та найважливіше – значні черги на українсько-угорському кордоні, що спровокували обмежувальні карантинні заходи, пов’язані з епідемією ковіду.
Сторони зазначили, що між Угорщиною та Україною досить велика ділянка кордону, тому вирішувати нагальні питання потрібно спільно.
Керівник дипломатичного відомства зазначив, що Угорщина посилила протиепідемічні заходи до 1 листопада п.р., але товарообіг залишається вільним. Також він підкреслив, що на сьогодні Угорщина єдина в ЄС держава, яка дозволяє транзит для громадян України. Для цього на українсько-угорському кордоні цілодобово працюють два пункти пропуску – «Тиса-Захонь» та «Лужанка-Берегшурань».
Щодо другого міжнародного переходу, то Генконсул зауважив, що Угорщина закінчила його реконструкцію ще у 2015 році, тепер черга за українською стороною. За 5-річну каденцію його роботи в Ужгороді відбулося дві зустрічі на рівні глав обох держав – Угорщини та України, аби зрушити з місця інфраструктурні проєкти. Для цього угорська сторона надає 50 млн євро безвідсоткового кредиту на розбудову прикордонної інфраструктури України, в тому числі об’їзної дороги м.Берегово, однак українська сторона зволікає вже не один рік щодо їх освоєння.
- Я відкритий в цьому питання до взаємної співпраці і готовий надати будь-яку допомогу, що в моїй компетенції, - наголосив поважний дипломат. – За три місяці разом ми змогли б довести цей важливий проєкт до кінця і це було б вагоме досягнення обох сторін.
Зі свого боку, керівник митниці зазначив, що всі проблеми прикордонної інфраструктури детально доповів голова ОДА Олексій Петров особисто Президенту України Володимиру Зеленському та міністру МЗС під час їх нещодавньої робочої поїздки на Закарпаття.
- Ми розуміємо, що рух України до Євросоюзу з теперішньою інфраструктурою уповільнюється, - зауважив Іван Бережнюк. – Тож, дуже вдячний за увагу до цих проблем та допомогу з боку Угорщини.
Далі обидва очільника перейшли до болючої теми – великих черг на українсько-угорському кордоні. Тут Генконсул дав чітко зрозуміти щодо правила Євросоюзу – туристичні подорожі під час пандемії заборонені. Громадянам України з біометричними паспортами заїжджати до Угорщини з туристичною ціллю не можна. З цього приводу дипломатичне відомство інформує та консультує українців. Щодо транзиту, то тут угорська сторона переглянула свої обмеження, і якщо в автобусі у когось з пасажирів документи не відповідають вимогам, то їх висаджують і повертають на українську сторону. Правда, якщо на КПП «Лужанка-Берегшурань» для перетину кордону передбачений пішохідний напрямок, то на «Тиса-Захонь» він відсутній. Тому Генконсул запропонував відновити автобусні маршрути, які раніше діяли на кордоні і забирали повернутих угорськими службами українців.
Також він зауважив, що нині на угорських переходах працюють поліціянти з Польщі, Німеччини та Австрії, які досить швидко з’ясовують чи підроблені документи надають громадяни України. Були випадки, що довелося повернути цілий автобус через фальшиві документи, часто зустрічалися підроблені довідки про тести на ковід.
Під час конструктивного діалогу Іван Бережнюк звернувся до поважного гостя з проханням допомогти українським митникам поділитися досвідом угорських колег щодо змін митного законодавства при вступі в ЄС. Як зауважив очільник митниці, у своїй науковій діяльності він присвятив багато системі управління за європейськими нормами і стандартами. Як показує життєвий досвід, їхнє законодавство потрібно не лише знати, а й вміти застосовувати.
Йожеф Бугайло радо відгукнувся допомогти і в цьому питання, пообіцявши, після зняття обмежувальних протиепідемічних заходів, організувати зустріч угорських митників з українськими колегами для обміну досвідом через проведення спільних презентацій.