У минулому столітті вже відбувалося танення льодовиків та підвищення рівня світового океану. Нещодавно вчені з'ясували, що є розрив між кількістю води, яка потрапила до Світового океану у минулому столітті, та наскільки насправді піднявся рівень води в океані. Причиною цього називають будівництво дамб.
Про це йдеться у дослідженні, опублікованому в Nature, пише Громадське
Так, наразі у світі приблизно 58 тисяч дамб, більшість із них побудували за останні 60 років у період з 1950 до 1970-х років. Зокрема масштабні дамби Каріба в Зімбабве, Братська дамба у Сибіру та Асуанські греблі в Єгипті.
Так, ці дамби могли не пропускати воду в море та сповільнювати постійне зростання світового рівня моря.
«Зростанні рівня моря зупинилося через кількість води, що зберігається у дамбах. Так, завдяки дамбам ми майже припинили підвищення рівня моря на десятки років», — розповів головний автор дослідження Томас Фредеріксе.
Дослідники вказують, що з 1900 по 2018 рік рівень моря щорічно зростав на 1,56 мм. Без будівництва дамб рівень моря був би приблизно на 12% вищим.
Проте у 90-х роках будівництво дамб почало сповільнюватися через негативний вплив на навколишнє середовище. Тоді зростає глобальне потепління та збільшується кількість води, яка потрапляє в океан з льодовиків. Тож упродовж останніх 30 років рівень моря щорічно зростає приблизно на 3,35 мм.
Отже, дамби допоможуть і зараз?
Навряд, кажуть науковці.Фредеріксе вважає, що за допомогою дамб вдасться сповільнити підвищення рівня моря приблизно на 0,8 мм на рік, це небагато у порівнянні з тим, що рівень води щорічно зростає на 3,35 мм.
«Це означає, що нам потрібно збудувати у п'ять разів більше дамб, ніж ми збудували тоді (минуле століття — ред.), щоб зупинити поточну швидкість зростання рівня моря. Я думаю це неможливо», — сказав вчений.
Значно дешевший та ефективніший спосіб — скоротити викиди CO2.
Частина німецьких і нідерландських науковців вважає, що величезна дамба, яка з'єднає Велику Британію та Францію, Шотландію та Норвегію, навпаки допоможе сповільнити підняття рівня води та захистити жителів 15 країн Європи. Проте на будівництво доведеться витратити 313 млрд доларів.
А що з льодовиками?
Льодовий щит Гренландії — другий за величиною льодовий об’єкт на планеті — вже не зможе повернутися до своїх попередніх розмірів і надалі лише продовжуватиме танути, навіть якщо глобальна температура на Землі припинить рости. Повне танення льодового щита Гренландії може підняти рівень моря на 7 метрів до 3000 року. Якщо це станеться, під воду підуть прибережні міста у всьому світі.
Торік влітку Гренландія втратила рекордну кількість льоду. Льодовий щит втратив 55 млрд тонн води за 5 днів — цього достатньо, щоб, до прикладу, весь американський штат Флорида пішов під воду на 10 см.
Мои пенсионного возраста родители спервоначала ничто не принимали, кроме книжной продукции и газет. Как скоро им продемонстрировали ваш онлайн-сервис, они стремительно переключились на него)