22 серпня людство вичерпало річний запас природних ресурсів (воду, чисте повітря, ґрунт тощо), які планета здатна відновити протягом року. У 2020 році ресурси закінчилися на місяць пізніше, ніж торік.
Про це йдеться у щорічному звіті міжнародної організації Global Footprint Network, читайте в матеріалі.
Перетин межі відновлення планетарних ресурсів цьогоріч настав пізніше через коронавірус. У 2020 людство на 9,3% у порівнянні з минулим роком скоротило свій екологічний слід.
Завдяки пандемії на 14,5% зменшилися викиди вуглецю (у порівнянні з 2019), на 8,4% зменшилися лісозаготівлі, загалом через зменшення врожаїв.
Проте люди все використовують природу в 1,6 раза швидше, ніж екосистема нашої планети може відновитися.
Екологічне марнотратство призводить до зникнення лісів, ерозії ґрунту, втрати біологічного розмаїття і збільшення вмісту діоксиду вуглецю в атмосфері, що веде до кліматичних змін.
Опублікований у звіті показник річного запасу розраховують з 1986 року. З кожним роком перетин межі відновлення планетарних ресурсів настає дедалі раніше. У 1993 році цю межу перетнули 21 жовтня. У 2003 це відбулося 22 вересня. У 2017-му — 2 серпня, а у 2019-му — 29 липня.
А що зі змінами клімату?
Зміни клімату прискорюються по всьому світу. У липні Всесвітня метеорологічна організація ООН спрогнозувала, що впродовж найближчих п'яти років у світі потепліє на 1,5°C у порівнянні з доіндустріальним рівнем температури. Клімат стане сухішим, це може вплинути на врожайність.
Науковці вже заявляли, якщо середня температура на планеті підвищиться на 2 градуси, це знищить половину регіонів, придатних для виноробства.
Через глобальне потепління також дуже швидко тануть льодовики, що загрожує мільйонам людей. Адже через підвищення рівня океану під воду можуть піти сотні прибережних міст.