За останні роки у фотопастки в гірській місцевості, поруч із словацьким кордоном, нерідко потрапляє незвична тварина для нашого регіону тварина - зубр, або бізон європейський (Bison bonasus).
Ці дики бики, вага яких досягає 950 кілограмів, легко долає кордони і приходять з національний парк Полонини, що розташований на північному сході Словаччини. Найвища точка парку становить 1208 м над рівнем моря і знаходиться в місці, де сходяться кордони трьох країн: Словаччини, України та Польщі.
У 2004 році тут розпочали відновлювати невелику популяцію зубрів. Нині стадо зубрів у Полонині зростає. Про це свідчить остання інформація адміністрації національного парку. Він каже, що популяція цього виду, що перебуває під загрозою зникнення, історично досягла найвищої чисельності з моменту його випуску в дику природу в Словаччині - понад 80 особин.
Це єдине місце в Словаччині, де ці тварини живуть у дикій природі. «Їх кількість невпинно зростає, що є доказом успішності цього проекту», – додають у нацпарку.
Перших зубрів привезли у Полонину у 2004 році з Нідерландів, Швейцарії та Італії. Тоді це було всього п'ять тварин, три самки і два самці. До того часу дикі особини потрапляли на словацький бік із польського Бещадського національного парку. А тепер вони "подорожують" і до Закарпаття.
Згідно з висновками природоохоронців, у минулому ареал зубра охоплював Західну, Центральну та Південно-Східну Європу аж до Волги та Кавказу. Остання дика популяція зберігалася на Кавказі до 1927 року.
Поступово вдалося повернути зубрів у Карпати, а саме в Польщу, Україну та Румунію, де нині у дикій природі мешкає кілька сотень зубрів
Зубрів, що прийшли зі Словаччини вперше помітили на Закарпатті і у 2022 році. Звір "засвітився" на, розставлених на місцевих луках. Унікальні світлини з'явилися на сторінці Ужанського національного природного парку.
До слова, цей зубр - найбільший за розмірами звір фауни України, вага якого може досягати майже 1000 кілограмів! Дикий бик занесений до Червоної книги України
У 2024 році На Закарпатті у фотопастку прикордонників також потрапив зубр . Камера спостереження зафіксувала могутню тварину на кордоні зі Словаччиною.
Червонокнижна тварина, яка має статус «зниклої у природі», прийшла в Україну з національного парку, що розташований на суміжній стороні. Зубри або бізони європейські живуть у горах лише за 40-50 кілометрів від Ужгорода.
Зубри в Карпатах також живуть на території Національного природного парку «Сколівські Бескиди», Львівська область, Майданське лісництво. Тут перебувають декілька десятків особин зубрів.