Перше у краї об’єднання, до складу якого увійшли кращі фахівці приготування цього напою
Мета осередку – згуртувати у своїх лавах умільців варіння паленки з тим, щоб вони мали змогу обмінятися досвідом її приготування, зберегли традиції даного процесу, популяризували й поширювали бренд закарпатської “вогняної води”, культуру її споживання.
До складу новоствореного ордену увійшли вісім майстрів цієї справи. Церемонія посвячення у лицарі відбулася в історичних підвалах Мукачівського замку. На урочистість приїхали також сім представників подібних формувань із країн Карпатського басейну. Греко-католицький парох Міклош Горонгозо благословив новий осередок та його членів на успішну діяльність.
“Паленка давно стала брендом гунгарікуму в країнах Карпатської низовини,- наголосив майстер лицарського ордену з Угорщини Янош Орос.- Історія її приготування сягає в тисячоліття, вона є невід’ємною складовою нашої культури, яка згуртовує людей різних національностей та віросповідань. Про це свідчать різні фестивалі, дегустації, огляди, фахові зустрічі тощо.”
Лицарі новоствореного ордену склали присягу на вірність започаткованої справи, поклялися робити все від них залежне, аби даний напій посів гідне місце в закарпатській гастрономії.
Історик, кандидат наук Ласло Зубанич провів змістовну оглядову екскурсії по визначних місцях замку.
Обмін думками продовжувався за столом з білою скатертиною у знаменитому підвалі Ференца Ракоці. Один із засновників об’єднання Крістіан Біров розповів, що вже 10 років поспіль виготовляє паленку з різних фруктових індігрідієндів.
“Гості даного підвалу можуть скуштувати до 30 різновидів цього напою,- поділився майстер.- Вони користуються неабияким попитом у туристів краю, які здебільшого знову повертаються сюди.”
Тому надзвичайно важливо, щоб популяризація паленки мала організований характер. Для цього й заснували Закарпатський лицарський орден майстрів “вогняної води”.