Відпочинок в Карпатах буде справді незабутнім, якщо влаштувати цілий квест. Наприклад, знайти всі міні-скульптури в Ужгороді.
Дізнавайтесь, як добратись до міні-фігурок, діставайте карту і вперед! Подорожі Карпатами набувають більше сенсу, коли відкриваєш для себе історію краю.
Ужгород − найменший обласний центр України, однак це не заважає йому бути відправним пунктом для тисяч мандрівників, які щороку вирушають в подорожі Карпатами. Унікальність Ужгорода в колоритності та інтернаціональності містян, що створює неперевершений мікс стилів як в будівлях, так і стравах, що подають в тутешніх закладах.
Щороку Ужгород притягує туристів і закохує їх в старовинну архітектуру, ароматну каву та казкові міні-скульптури, переважна кількість яких розміщена в центральній частині міста. Маленькі фігурки відразу привернули до себе багато уваги і стали невід'ємною частиною туристичних маршрутів, під час яких гості міста починають справжнє фотополювання за скульптурками. Особливістю таких маршрутів є можливість не тільки сфотографувати фігурки чи позмагатись з іншими мандрівниками, хто знайде більше цікавинок, але й побачити історичні пам'ятки міста, влаштувавши собі незабутній відпочинок в Карпатах.
Де шукати ці фігурки і з якої краще розпочати своє фотополювання - про це ми розповімо далі.
Міні-скульптура "Гаррі Гудіні"
Почнемо наш маршрут з всесвітньо відомого американського ілюзіоніста та фокусники Гаррі Гудіні. Народився він в далекому 1874 році в Будапешті. Історично так склалось, що в ті часи Ужгород і місто, в якому народився ілюзіоніст, належали до Австро-Угорської імперії. Бабуся Гудіні проживала на території Закарпаття, а саме в с. Йовря, що на сьогоднішній день носить назву Сторожниця.
Фігурка Гаррі Гудіні несе в собі і певний філософський підтекст. Вона стоїть на металевому постаменті, на який можна чіпляти свої замки, які б символізували проблеми. Як і у випадку з відомим ілюзіоністом, всі замки можуть бути відкриті, а проблеми − вирішені.
Розміщена фігурка на площі Богдана Хмельницького перед входом до готелю Ужгород. Таке розміщення було не випадкове, адже саме звідси дорога прямує до Сторожниці.
GPS-координати: 48.6213561,22.2869288.
Міні-скульптура "Лебедине озеро"
На маленькому бронзовому телевізорі зображено балет Петра Ілліча Чайковського “Лебедине озеро”. Виглядає це так, ніби хтось на самому цікавому моменті поставив дійство на паузу. Петро Ілліч Чайковський - цікава історична особистість, диригент, композитор і педагог українського походження. Мама була онукою скульптора Мішеля-Віктора Асьє, а батько мав українське коріння і походив з роду Чайок.
В основі сюжету “Лебединого озера” лежить німецька легенда про чарівну принцесу Одетту, яку перетворив на лебедя злий чаклун Ротбарт. Трансляція цього балету в народі асоціюється з тривогою, і не безпідставно. В 30-ті роки радянська влада вирішила використовувати спектакль в якості пропаганди. “Лебедине озеро” транслювалось по всім каналам 1991 року під час серпневого путчу. Петро Ілліч, напевно, ніколи б не подумав, що під його гімну любові, радості й краси почнуть ховати радянських генеральних секретарів та відвертати увагу від державних переворотів.
Є також одна цікава легенда про походження цього спектаклю. В ній розповідається, що Чайковський написав “Лебедине озеро”, влаштувавши собі відпочинок в Карпатах. Озеро Синевир і краса Карпатської природи надихнула його на написання твору.
Символічно, що цей “перший телевізор над Ужем” можна побачити поблизу головної телевежі Закарпаття, а точніше − на початку перил транспортного мосту, що поблизу готелю Ужгород.
GPS-координати: 48.622102, 22.286979.
Міні-скульптура "Баффало Білл"
Міні-фігурка увіковічнила в собі подію, що відбулась більше 100 років тому. Мова йде про 27 червня 1906 року − саме в цей день відбувся легендарний виступ відомого американського шоумена на ім’я Баффало Білл.
Завдяки ужгородському історику Йосипу Кобалю ця подія отримала розголосу й назавжди закарбувалась в бронзі на березі річки Уж. Раніше Баффало і компанія красувались лише на сторінках угорських газет в архівах Закарпатського краєзнавчого музею. Сьогодні ж про масштабне шоу «Дикий Захід» знають всі містяни. З архіву також стало відомо, що Баффало Білл зі своєю командою та добре тренованими тваринами побував не лише на своїй батьківщині, а й у всій Європі.
Своє прізвисько відомий шоумен Вільям Фредерік Коді (справжнє ім’я) отримав після підписання контракту, в результаті якого забезпечив безперебійне постачання м’яса буйволів працівникам гігантських залізничних компаній. З історичних записів нам також відомо, що Коді був актором, військовим та героєм США. Зі своїм шоу він побував в таких великих європейських містах як Відень, Лондон та Париж.
Робота виконана талановитою скульпторкою Еммою Русин. Доповненням чудової роботи стало озвучення головного героя голосом актора Миколи Карпенка. Локацією для встановлення стала Київська набережна, і зроблено це було не просто так. Річ у тім, що, ймовірно, саме на цьому місці й відбувся виступ Баффало Білла «Дикий Захід».
GPS-координати: 48.6226201398635, 22.28859608282516
Міні-скульптура "Їглавські їжачки"
Встановлення трьох їжачків відбулось в травні 2013 року. Подія була приурочена до днів чеської культури, що проходили в той час в м. Ужгород. Символізують їжачки чудове пиво “Єжик”, яке варять в чеській Їглаві. Цікавим фактом є те, що їжачків спочатку було 4, одного з них подарували в честь свята меру міста Їглава.
Існує легенда, в якій розповідається про давні часи, коли ще тільки йшло зведення найстаршої, станом на сьогодні, церкви в Закарпатті — Горянської ротонди. В ті часи церкву оберігали зграї їжачків, маленьких хижаків, наділених мудрістю і життєдайною силою, слава про яких дійшла до короля Пржемисла Отокара ІІ, що був засновником міста Їглава. В той історичний період місто видобувало срібну руду, проте король розумів, що видобуток благородного металу не вічний і наказав своїм воїнам відправитись до ротонди та викупити три сотні їжачків, подарувавши церкві три сотні срібних монет. Адаптувавшись, їжачки перекочували з рудників до берегів Їглави, пізніше до парків і садів, а ще згодом стали символом міста. Пройшло багато часу і місцевий скульптор, за проханням церковнослужителів, переплавив три сотні срібних монет в фігурки їжачків, після чого розмістив їх на перилах поблизу річки Уж. Так і до тепер зберігається пам'ять про світову славу Горянської ротонди та її малих охоронців.
Їжачків ви можете знайти навпроти 5 школи, вздовж Київської набережної на початку перил.
GPS-координати: 48.622293, 22.294021.
Міні-скульптура "Вузол Кротона"
Скульптура зображує неймовірну силу відомого силача Івана Фірцака-Кротона. У 1928 році уродженець Закарпаття (село Білки Іршавського району) отримав титул найсильнішої людиною планети. Про Івана Фірцака було написано книгу та знято фільм під назвою “Іван Сила”. Саме під цим псевдонімом видатний силач виступав в 64 країнах світу зі складними та ризиковими номерами, серед яких були: забивання цвяхів в дерев'яні щити голими руками, розривання ланцюгів, жонглювання важкими предметами, а на грудях спортсмена молотами розбивали дошки. Чи не найбільш вражаючим номером був його виступ у США, де йому через горло проїхав… автомобіль. Фірцаку це не зашкодило, ба більше - подейкуюсь, що згодом за це він отримав в подарунок автомобіль “Форд”.
За феноменальну силу світова громадськість прозвала Івана Фірцака іменем античного героя Кротона, засновника міста, де жили найвеличніші спортсмени Древньої Греції. Ця назва підходить якнайкраще, адже Фіркак і сам заснував закарпатську циркову школу, школи силових мистецтв, а також підготував до змагань багато важкоатлетів.
Вузол, авторства коваля Василя Криванича, розміщений на тих же перилах, що й Їглавські їжачки вздовж Київської набережної.
GPS-координати: 48.621492, 22.297193.
Міні-скульптура "Бравий вояк Швейк"
Солдат Швейк - всесвітньо відомий сатиричний персонаж чеського письменника Ярослава Гашека. Цього персонажа автор зобразив в своїй роботі під назвою “Пригоди бравого вояка Швейка” — це один з найвідоміших антивоєнних романів, що були написані після завершення Першої світової війни.
Якщо придивитись до фігурки, то можна побачити, що бравий вояка тримає в руці кнедлик. Це не просто так. Кнедлі — традиційна чеська страва, якій автор роману приділив цілу сторінку в своїй роботі. Проте, окрім цього, в часи Першої світової на чеському сленгу “кнедлик” означав “бовдур”, “дурник”.
Чому ж саме Швейк посідає вздовж перил поблизу річки Уж? Існує версія, що першим місцем його зупинки стало саме місто Ужгород. Не довго роздумуючи, наш герой пішов до корчми і, увійшовши всередину, голосно привітався, вигукнувши: “Вітаю, мене звати Йозеф Швейк”. Його абсолютно не знітив той факт, що там нікого крім корчмаря й не було. Корчмар привітався у відповідь, після чого Швейк сів навпроти, випив трохи слив’янки, якої йому налив власник корчми, і почав розповідати про своє дитинство й життя в цілому. За цією розмовою вони навіть не помітили, як на дворі почало сходити сонце. Наостанок Швейк розповів власнику корчми про свою традицію: в нових країнах і містах бравий вояка залишає маленьку бронзову фігурку зі своїм зображенням. Скульптурка є символом свободи переміщення людини у воєнні часи попри ризик та бюрократію, що оточує мандрівника.
Під кінець розмови Швейк дістав з кишені згорток темної тканини і передав корчмареві. Той відразу зрозумів, що знаходиться в середині, і пообіцяв встановити фігурку після завершення війни. В знак подяки за хороший вечір наш герой отримав пляшку слив’янки і покинув місто. Корчмар виконав обіцянку і увіковічив Швейка, розмістивши його фігурку на перилах Київської набережної.
Якщо придивитись, на перилах де-не-де можна навіть побачити сліди від куль часів Другої світової.
GPS-координати: 48.621410, 22.297453.
Міні-скульптура "Тівадар Чонтаварі Костка"
Тівадар − відомий угорський художник русинсько-словацького походження. У 1865 році його сім'я переїхала до села Середнє, що на Закарпатті. Після переїзду юний Тівадар пішов на навчання в комерційну гімназію міста Ужгорода, де він навчався і паралельно підробляв на ринку. Після того, близько 14 років, Тівадар працював аптекарем, а в 1881 році відкрив в собі талант художника, переживши творче осяяння. Цікавим фактом є те, що митець виставляв свої картини в багатьох країнах світу, але не був визнаний за життя вдома. Його часто сприймали як дивака з “притягальною” манерою поведінки.
Чому постать митця зображена у вигляді скульптури на ковзанках? Все дуже просто, в своїх спогадах про Унгвар (тепер Ужгород) Тівадар писав: “…вчився я не дуже, але був найкращим серед тих, хто катався на ковзанках…”.
Фігурку можна побачити на перилах Київської набережної в декількох метрах від пішохідного мосту.
GPS-координати: 48.6212968,22.297628.
Міні-скульптура "Княгиня (метеорит)"
Цю міні-скульптуру називають “Княгинським метеоритом”. Встановлена вона на честь найбільшого знайденого метеориту, що впав на території Європи, а саме в Закарпатті. Сталося це 9 червня 1866 року приблизно о 17.00. Загальна вага небесного каменя понад півтонни, при подоланні щільних шарів атмосфери його було видно з території сьогочасної Словаччини. На висоті близько 40 км над селом Княгиня, що на Закарпатті, метеорит вибухнув і розпався на приблизно 1200 частин, що впали на землю в радіусі 5 кілометрів. На скульптурці ви можете побачити маленького чоловічка - це постать людини, що першою знайшла небесне тіло на землі.
З падінням цього метеориту пов’язують також подорожі Карпатами Ж. Верна, який хотів на власні очі побачити цей феномен. Не факт, що відомий письменник побачив бажане (адже за переказами місцеві повмуровували “богом освячене” каміння у свої житла), але він міг надихнутись місцевим колоритом та фортецями, що слугувало поштовхом до написання його повісті “Замок у Карпатах”.
Скульптурка знаходиться на площі ім. Ш. Петефі навпроти магазину випічки “Valentin & Valentina Shtefanyo”.
GPS-координати: 48.6197941,22.2955864.
Міні-скульптура "Carpathia"
Історію про катастрофічну помилку екіпажу найбільшого пасажирського судна класу “Олімпік” Титанік знають всі. Проте, мало хто знає, що саме невеличкий пароплав “Карпатія” був першим, хто відгукнувся на сигнал тривоги “SOS” з приреченого гіганта. У 1912 році екіпаж невеликого пароплаву першим підібрав людей з рятувальних шлюпок серед холодних вод Атлантичного океану. Назва рятувального судна напряму зв'язана з Карпатами, через що і було вирішено встановити фігурку.
Знаковою подією стало відкриття міні-скульптури, адже встановлення “Карпатії” відбулось 2012 року з нагоди 100-ї річниці катастрофи на Титаніку.
Пам'ятник ховає в собі невелику таємницю, помістіть увечері свічку або сірничок всередину пароплаву і запаліть, вогонь зсередини буде освічувати малі ілюмінатори човна.
Щоб знайти Carpathia не треба далеко ходити, адже міні-пароплав “пришвартований” в декількох метрах від Миколайчика на перилах площі Театральної.
GPS-координати: 48.6220515,22.2980239.
Міні-скульптура "Jon Lord"
Ідея створення цієї міні-скульптури в Ужгороді виникла в середині 2012 року, після смерті легендарного композитора і засновника гурту “Deep Purple” - Джона Лорда. Ініціатори проекту спочатку почали збирати кошти на створення фігурки у кав'ярні “Під Замком”, а потім й в інших закладах. На барах стояли банки з-під пива, куди б кожен охочий міг кинути монети, які в подальшому мали б стати матеріалом для відливу форми рок-легенди. Проте, за певний період часу було вирішено змінити тактику, адже серед українських монет автори проекту знаходили чеські, радянські і навіть декілька єгипетських фунтів. В результаті було отримано близько шести сотень гривень вагою 16 кілограмів.
Організатори проекту разом зі скульптором вирішили зобразити Джона Лорда з довгим волоссям і в тогочасному модному образі з цигаркою, навушниками та в ультрамодних штанах-кльош. Розміщення фігурки несе в собі кілька цікавих тверджень. Одні звертають увагу на цигарку в руці і кажуть, що Джон Лорд сидить на березі Ужа і споглядає на воду, над якою потрохи стелиться ледве видний туман під пісню своєї групи Deep Purple - Smoke on the water. Інші ж стверджують, що скульптурка рок-музиканта повернена спиною до вулиці Корзо, бо свого часу, побувавши тут, Джон виказував невдоволення архітектурним ансамблем міста.
Яка історична подія зв'язує рок-легенду з Ужгородом? Все дуже просто. За словами організаторів, звідси брало початок напівлегальне розповсюдження записів гурту Deep Purple в СРСР, а записи пісень були взяті з ефіру однієї з угорських радіостанцій.
Знайти легенду року ви зможете на перилах Набережної Незалежності на початку найдовшої в Європі липової алеї.
GPS-координати: 48.622475, 22.296944.
Міні-скульптура "Ласло Боді"
Одна з найновіших міні-скульптур в Ужгороді була встановлена в травні 2021 р. Присвячена вона теж музиканту, однак сучасної епохи. Ласло Боді – один із найвідоміших рок-співаків Угорщини, композитор, фронтмен гурту «Republic». До чого тут Ужгород? Все просто – музикант народився в місті над Ужем, про що часто з теплотою згадує в інтерв’ю.
Мініатюрну копію музиканка, котрий сидить босоніж і замріяно вдивляється в небо, можна знайти на перехресті Набережної Незалежності та площі Пушкіна.
GPS-координати: 48.623817,22.2925493.
Міні-скульптура "Вольфганг Амадей Моцарт"
2015 рік відзначився відкриттям ще однієї міні-фігурки в Ужгороді. Мова йде про постать австрійського композитора Вольфганга Амадея Моцарта. Про його твори чули всі, мелодії його робіт лунають до сих пір з концертних залів. Цікаво, що молодший син відомого австрійського композитора Франц Ксавер жив на Галичині певний час і написав всі свої роботи саме тут. У Львові й взагалі став засновником світського хору. В 1826 році Моцарт-молодший виконав незакінчений твір свого батька “Реквієм”, який до кінця життя не давав покою великому та неперевершеному композитору Вольфгангу Амадею Моцарту.
За життя композитора Закарпаття було найвіддаленішим закутком Австро-Угорської імперії, проте слава видатного інструменталіста змогла дійти і сюди.
Фігурка прикрашає перила сходів у дворику дитячої музичної школи, яка носить ім'я не менш видатного та відомого композитора Петра Ілліча Чайковського поблизу костела Св. Юрія.
GPS-координати: 48.623275, 22.299768.
Міні-скульптура "Петро I"
Петро І - останній цар Білої, Малої та Великої Русі, а з 1721 року перший імператор Всеросійський. Всіляко обмежував політичну автономію Лівобережної та Слобідської України. Після смерті Скоропадського заборонив обирати козакам нового гетьмана та усунув наказного воєводу Павла Полуботка. Поки що нічого позитивного, то що він робить в місті Ужгород? Все дуже просто − Петро І любив закарпатське вино, саме через це могутньому та суворому цареві дали найвідповідальнішу роботу в місті − сидіти та розливати вино біля дегустаційного залу.
Знайти Петра І буде не просто, гуляючи центральними вулицями Ужгорода. Його фігура розміщена на вул. Волошина, 18, у дворику, що веде до входу дегустаційного залу.
GPS-координати: 48.6230258,22.2994648.
Міні-скульптура "Микола Шугай"
Історіями про Миколу Шугая свого часу шумів весь край. Одні називають його розбійником та вбивцею, інші ж асоціювали його з героєм середньовічних англійських балад - Робін Гудом. Правда та вигадки створили образ карпатського опришка Миколу Шугая, який прийшов до душі чеському письменнику Івану Ольбрахту. В свою чергу автор опублікував 1933 року пригодницький роман під назвою “Микола Шугай - розбійник”, цей твір приніс письменнику славу, а сюжет його роботи був взятий за основу для популярного мюзиклу, а потім й фільму.
Микола Шугай - звичайний хлопець з Колочави, що на Закарпатті, нещодавно одружений на місцевій дівчині… на цьому моменті його життя тільки набирає обертів. Молодого хлопця забирають на фронт, з якого наш герой тікає до коханої (романтична версія) чи то через злочин (що звучить правдоподібніше). Опісля Шугай стає народним героєм та починає оббирати багатіїв, віддаючи награбоване бідним. А закінчується все зрадою чи то коханої, чи друзів.
Знайти карпатського Робін Гуда можна на вулиці Ольбрахта, на перилах перед входом до кафе “Снек ” (інша назва “Під Замком”)
GPS-координати: 48.620629, 22.303882.
Міні-скульптура "Князь Лаборець"
Міні-фігурка князя Лаборця посідає своє законне місце на замкових мурах ще з 2016 року. Зображена ця суперечлива історична постать у вигляді бронзової фігури, прикрученої мотузом до руків'я меча, встромленого в камінь. Таким чином скульптор зобразив трагічну смерть князя. Розміщення скульптури також не випадкове. Князя Лаборця дослідники вважають засновником Ужгорода та самої фортеці. При нападі на фортецю легендарному правителю прийшлось тікати в напрямку іншої фортеці під назвою Землуш (зі словацької у Землінні, на сьогоднішній день Михайлівці), проте воїни наздогнали князя і повісили мотузом на річці Свіржава (в Словаччині). З того часу річку почали називати його іменем - Лаборець. Цікавим фактом також є те, що постать князя й досі залишається загадковою та викликає цілі дискусії між істориками, в яких порушується питання реальності подій того часу.
Фігурка “Лаборець на мечі” розміщена при вході на одному з мурів Ужгородського замку на вулиці Капітульній, 33.
GPS-координати: 48.621081, 22.305645.
Міні-скульптура "Ейфелева вежа"
Справжня архітектурна пам'ятка Парижа була відкрита 31 березня 1889 року і була названа на честь її творця - Густава Ейфеля. Про неї пишуть пісні, вона часто згадується у відомих романах та кіно. Вежу неодноразово намагались “продати” та втягнути до десяток різних афер, але попри все вона вистояла та стала символом сучасної Франції. Її маленькі копії заполонили весь світ. З недавних пір своєю Ейфелевою вежею обзавівся й Ужгород.
В 2015 році в Україні святкували Дні французької культури. З нагоди свята було вирішено подарувати місту частинку Європи. Відкриття скульптурки вшанував присутністю французький консул разом з чималою делегацією дипломатів. Розміщення міні-фігурки було обрано не випадково, її встановили на останньому вцілілому старовинному ліхтарі міста Ужгорода.
Частинка Європи розміщена поблизу Кафедрального собору на вул. Капітульній, 9.
GPS-координати: 48.622905, 22.301648.
Міні-скульптура "Другет зі щитом"
Угорський магнатський рід Другетів був франко-італійського походження та правив Ужгородом понад 360 років. Вони мали безпосереднє відношення до заснування міста Унгвар (тепер Ужгород). В роки правління їм належав не тільки Ужгородський замок, але й Невицький. На жаль, останній не зміг донести свою велич і красу до наших днів, а його реставрація постійно відкладається.
Цікавим історичним фактом є те, що саме Другети докорінно змінили будову Ужгородського замку. Під керівництвом французьких та італійських експертів відбувалась перебудова внутрішніх приміщень, розширювались рови та зводились кремезні кам'яні стіни з бастіонами.
Розміщення Другета зі щитом не випадкове. Як пояснив експерт, воїн дивиться в бік замку, а позаду нього велично стоїть будівля, що колись була гімназією та йменувалась його іменем. Суворий воїн ніби охороняє відпочинок в Карпатах для мандрівників.
Знайти фігурку ви зможете на території скверу біля хімфаку УжНУ, вул. Підгірна, 46.
GPS-координати: 48.6248074,22.3025175.
Міні-скульптура "Гавриїл Глюк"
Ідея створення фігурки відомого українського художника виникла в 2011 році. Через рік кропіткої роботи над скульптурою містяни побачили Гавриїла Глюка на його улюбленому “Віллісі” радянського виробництва. На цьому авто митець діставався найвищий гірських вершин, де в тиші та єдності з природою полюбляв малювати свої картини. Скульптор зобразив Гавриїла Глюка за кермом, а поруч з ним мольберт та картину “Лісоруби”, що принесла художнику славу на Всесвітній художній виставці в Брюсселі. Твори цього автора виставляються на показах не тільки в Україні, а й в московській “Третяковці”.
У цій роботі зображена сутність заслуженого діяча мистецтв УРСР Гавриїла Глюка. Скверик, на якому розміщена скульптура, автори проекту та жителі міста жартома називають “Сквером Гавриїла Глюка”. Як відомо, в кожному жарті є доля правди, тому не виключаємо того факту, що скоріш за все так і буде.
Побачити художника за кермом свого позашляховика можна на перетині вулиць Підгірної та Вакарова.
GPS-координати: 48.62579727 22.30283165.
Міні-скульптура "Мухаммад аль-Ідрісі"
Мухаммад аль-Ідрісі був мандрівником-картографом арабського походження. Цікавим фактом є те, що Мухаммад походив зі знатного роду і був прямим потомком пророка Магомета. Змолоду навчався в одному з найперших вищих учбових закладів Європи - в Кордовському університеті. Служив відомий картограф при дворі правителя Сицилії Рожера ІІ, за наказом якого був удостоєний честі очолити декілька географічних експедицій, метою яких було створення докладної карти світу.
1554 року, в результаті наполегливої праці, Мухаммад аль-Ідрісі створив мапу, зображення якої було перенесене на пергамент у вигляді срібної півкулі . За історичними відомостями в праці картографа містилась перша згадка про місто Ужгород.
Фігурка мандрівника розміщена навпроти книжкового магазину “Кобзар” на пл. Корятовича, 1.
GPS-координати: 48.624123, 22.298010.
Міні-скульптура "Ференц Ліст"
Ференц Ліст − відомий на весь світ угорський композитор, за своє життя він став автором численних симфонічних, вокальних та органних творів. За життя видатний інструменталіст створив понад 1300 творів та став засновником угорської композиторської школи. Цікавим фактом є те, що Ліст був першим піаністом, який давав сольні концерти, на яких постійно зривав шквал аплодисментів. На одному з таких виступів до молодого композитора підійшов Бетховен, захоплений блискучою імпровізацією Ференца, він обійняв та поцілував талановитого юнака, про що той не забував і любив розповідати за життя.
Ліст полюбляв подорожувати та не оминав Закарпаття під час своїх мандрівок. Він любив гостювати в маєтку свого друга та однодумця, скрипаля графа Плотені в с. Великі Лази.
В Ужгороді фігурка Ференца Ліста пережила чи не найбільше пригод серед всіх інших скульптурок міста. Все почалось після її встановлення навпроти Філармонії на перилах Ботанічного парку влітку 2012 року. Тоді шквальний вітер та гроза зламали гілку каштану, яка невдало приземлилась на огорожу, де попередньо була встановлена міні-скульптура. В результаті негоди були зламані перила і фігурка зникла на короткий відрізок часу, проте невдовзі її все-таки десь знайшли. Після повторного встановлення, трубу, на якій знов “сидів” композитор, було пофарбовано невідомими в жовтий колір, а в перші місяці 2013 року Ференц Ліст й зовсім подався у подорожі Карпатами і зник зі свого місця… Однак, невдовзі комунальникам все ж вдалось знайти фігурку вздовж берега річки Уж. Угорський композитор ще декілька років займав законне місце, проте у січні 2017 року знов зник, але на цей раз безслідно. Після цього автори проекту вирішили зробити нову фігурку Ференца Ліста і змінили локацію, адже попереднє місце розташування (біля Філармонії) стало нещасливим для композитора.
Сьогодні ж в Ужгороді фігурка талановитого композитора розміщена на перетині вулиць Фединця, Довженка та пл. Жупанатської в центрі міста.
GPS-координати: 48.624201, 22.297312.
Міні-скульптура "Єдина"
На камені однієї з центральних вулиць Ужгорода ви можете зустріти так звану “Шоколадну Україну”. Чому шоколадну? Автор цієї скульптури при її створенні тримав в голові одну дуже цікаву асоціацію пов'язану з Україною. В ній країна мов смачна плитка шоколаду, від якої кожен хоче відламати собі шматочок. Форма “шоколадної плитки” повторює територію нашої держави, чим демонструє єдність країни. Нехай Україна завжди залишається цілою “плиткою”, об яку всі бажаючі відкусити собі шматочок поламають зуби не отримавши нічого натомість.
За легендою, в Україну шоколад вперше потрапив в 1921 році, а завдячувати за це потрібно Томашу Масарику, першому президенту Чехословаччини.
Встановлення скульптури відбулось до 25-ї річниці Незалежності України.
Шоколадка “Єдина” знаходиться на стіні навпроти пл. Поштової, вул. Довженка.
GPS-координати: 48.624524, 22.295670.
Міні-скульптура "Hallom"
Дуже скоро діти, споглядаючи на скульптурку, не будуть розуміти що це таке, і з щирою цікавістю питатимуть батьків значення бронзового міні-шедевру. А саме такий вигляд мали перші в світі телефони. Вони були громіздкими та важкими, знизу яких виднівся довгий провід, який вів до стіни кімнати.
В Ужгороді скульптурку відкрили 17 вересня 2017 р. на честь дня народження угорського винахідника Тиводара Пушкаша, адже саме він винайшов першу в світі телефонну станцію. Назва цієї міні-скульптури в Ужгороді також не випадкова, оскільки за історичними даними, зі слів очевидця Томаса Едісона, при тестуванні свого винаходу Тиводор Пушкаш вимовив слово “hallom”, що з угорської означає “чую”. Через досить короткий період часу слово видозмінилось на звичне до нашого “алло”.
Цікавим історичним фактом є те, що дружина винахідника Софія Феттер жила в Ужгороді довгий час, після чого переїхала до Пушкаша в Будапешт.
Hallom ви можете знайти біля сходів пл. Поштової з боку вул. Небесної Сотні.
GPS-координати: 48.623638, 22.295270.
Міні-скульптура "Іштван Лаудон"
Міні-скульптура Іштвана Лаудона стала новою візитівкою міста. Ужгородського педагога та натураліста можна побачити на паркані його власного дендропарку, біля якого тепер розміщена міська дитяча клінічна лікарня. Лаудон був доктором Ужгородської Королівської католицької гімназії, а його родина в місті була досить знаною. На жаль, відомостей про сім’ю педагога залишилось небагато. Про поважність Лаудонів свідчить те, що на кладовищі гори Кальварія знаходиться велика крипта родини.
Педагог та натураліст зображений з магнолією в руках не просто так, саме він привіз з подорожі до Ужгорода цю квітку. Під час мандрівок він полюбляв збирати унікальні рослини та по приїзду додому садив їх у себе в саду. З часом його пристрасть до цікавих рослин переросла в цілий дендропарк, який простирався с сьогоднішньої вулиці Собранецької до набережної Незалежності. Відкриття цієї міні-скульптури в Ужгороді було присвячене 130-річчю парку. До наших днів збереглось порядка десяти рослин, а з унікального дендропарку залишився маленький скверик, на паркані якого за плином часу споглядає його творець Іштван Лаудон.
Розміщений скульптурка та сквер за адресою вул. Ференца Ракоці, 5.
GPS-координати: 48.6259744,22.292749.
Міні-скульптура "Григорій Жаткович"
Журналіст, державний діяч, адвокат та перший губернатор Підкарпатської Русі, все це характеризує історичний образ представника угро-русинів Григорія Жатковича. Народився він в грудні 1886 року в селі Голубине (сьогодні Свалявський р-н Закарпатської обл.), у віці 5 років з батьками переїхав до США, де здобув освіту на юридичному факультеті Пенсильванського університету. Будучи головою Американської народної ради угро-русинів, вів переговори з президентом Америки Вудро Вільсоном та політичним та державним діячем Томашем Масариком, що в ході своєї кар’єри став президентом Чехословаччини. В 1918 році ініціював проведення плебісциту, в ході якого більшість присутніх (67%) підтримали ідею приєднання Закарпаття до земель Чехословацької Республіки.
З Ужгородом Григорія Жатковича пов'язує організація “Руський клуб”, якій державний діяч сприяв в питанні прийняття рішення про приєднання краю на правах автономії до Чехословаччини.
Міні-скульптура знаходиться навпроти Закарпатського обласного художнього музея на вул. Жупанатській, 3.
GPS-координати: 48.6250388,22.2966081.
Міні-скульптура "Енді Уорхол"
Засновник поп-арт культури, дизайнер, продюсер, письменник і кінорежисер - все це про всесвітньо відомого митця, адже Уорхол став легендою ще за життя. Сам художник народився в США, а от батьки родом з невеличкого містечка Миков (сьогодні Словаччина). З’являється питання, яке відношення він мав до Ужгорода? Все просто, в ті часи жителів сучасної, на сьогоднішній день, Словаччині називали русинами, так само, як і жителів Закарпаття.
За життя Енді Уорхол зобразив в своєму стилі чимало всесвітньо відомих особистостей. Серед таких була Мерлін Монро, Єлизавета ІІ та Елвіс Преслі. Автор цих картин не відразу став відомою фігурою в дизайні та поп-культурі, починав свій шлях митець з оформлень вітрин магазинів, проте вже досить скоро піднявся до рівня співпраці з топовими зірками та членами королівських родин того часу.
Засновник поп-арту споглядає за жителями міста Ужгорода через об'єктив своєї камери з перил огорожі Закарпатського обласного художнього музею ім. Й. Бокшая, вул. Жупанатська, 3.
GPS-координати: 48.625372, 22.296508.
Міні-скульптура "Майкл Стренк"
Майкл Стренк - сержант морської піхоти армії США українсько-лемківського походження. Подвиг юного сержанта та його побратимів назавжди увійшов в історію та був показаний у фільм Клінта Іствуда "Прапори наших батьків”. Своїм подвигом Майкл Стренк разом із п'ятьма американськими військовими зафіксував фінал однієї з найважчих битв між військами США та Японії в ході заключної стадії Другої світової війни. Встановлення прапору відбувалось в ході найважчої операції на о. Іводзіма. Вона тривала майже місяць, в результаті неї втрати американських військових перевищила втрати японської сторони.
Стренк був русином за походження, саме так називали себе закарпатці у давнину. Народився та жив Майкл разом з сім'єю на території сучасної Словаччини і в ході розвитку вугледобувного регіону в штаті Пенсильванія емігрував з родиною до Америки.
Скульптура молодого сержанта розміщена перед центральним входом до Спеціалізованої загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №4 за адресою пл. Жупанатська, 10.
GPS-координати: 48.6258963,22.2964322.
Міні-скульптура "Статуя Свободи"
Ужгород вражає туристів не тільки своєрідним архітектурним ансамблем, ароматною кавою та інтернаціональністю, а й великою кількістю бронзових фігурок, що розкинуті містом.
Подорожі Карпатами часто знайомить нас із доволі неочікуваними відкриттями. Наприклад, часто тут ви можете почути таке питання: “де ми можемо знайти Статую Свободи?”. Саме ця міні-скульптура стала чи не найпопулярнішою в місті. У фігурку вмонтований діод, і дехто трохи іронічно жартує, що цим сигналом “свободка” закликає закарпатських заробітчан повернутись з далеких країн. Інша її назва - маяк “Унгвар”. З дня встановлення фігурки жителі міста дотримуються чудової традиції, одягаючи мініатюрну Статую Свободи у відповідний одяг на свята. Проходячи поруч, зверніть увагу в чому одягнена “свободка” - можливо вам вдасться зустріти її в новому образі.
Цікавим фактом є те, що завдяки своїм пропорціям та електричному діоду ця міні-фігурка в Ужгороді носить гордий статус найменшого діючого маяка, висота якого складає всього 17 см, а вага не більше 2 кг.
Скульптурка знаходиться перед пішохідним мостом зверху “консульських сходів” на початку Православної набережної.
GPS-координати: 48.621217, 22.297856.
Міні-скульптура "Ференц Еркель"
Міні-скульптура Ференца Еркеля була встановлена 2 вересня 2018 року. Це ще один визначний музикант, якого ви можете зустріти, гуляючи Ужгородом. Чудовий піаніст, диригент, педагог, основоположник угорської національної опери, а також… один із найсильніших угорських шахістів середини XIX ст. Потяг до музики у них в сім’ї був сильний, адже його сини – Дьюла, Елек, Ласло і Шандор пішли по стопам батька і пов’язали своє життя з музикою. Яка ж прив’язка до Ужгорода? Міні-фігурку Ференца Еркеля можна побачити біля вхідних дверей Ужгородської дитячої школи мистецтв на площі Шандора Петефі, яка, за переказами, була створена в 1954 р… правнучкою Ференца Еркеля – Агнес. Засновниця дитячої школи мистецтв вважала за необхідне всіляко сприяти розвитку талантів серед молоді в пам’ять про свого визначного предка.
Отже, місцезнаходження міні-скульптури – Ужгородська дитяча школа мистецтв, площа Ш. Петефі, 20.
GPS-координати: 48.6195364,22.2957888.
Міні-скульптура "Міклош Берчені і Крістіна Чакі"
Ця романтична міні-скульптура в Ужгороді зображує двох закоханий за мить до пристрасного поцілунку. Присвячений дует фігурок пам'яті останньої любові, розвиток якої відбувався в стінах Ужгородського замку. Чоловік ліворуч - це граф Міклош Берчені - лідер національно-визвольної війни угорського народу. В юному віці він отримав у власність Ужгородський замок після смерті першої жінки та останнього чоловіка роду Другетів. У віці 22 років він став вдівцем з 3 дітьми. Через певний відрізок часу Міклоша Берчені та Крістіну Чакі звела доля і вони одружились. На момент знайомства Крістіна була вдовою. Попри велику різницю у віці, адже Міклош був майже вдвічі молодшим, в їх сім’ї панував мир та любов. Крістіна Чакі походила з багатого роду та була справжньою красунею. За правління закоханих Ужгород став центром культурно-політичного життя.
На жаль, як і в кожній романтичній історії, невдовзі закоханих чекала низка трагічних подій, в ході яких парі довелось тікати з замку.
1710 року після придушення повстання Міклоша Берчені було оголошено зрадником, через що подружжя було змушене покинути територію сьогочасного Закарпаття. Вони тікали за кордон, на територію сучасної Туреччини, де й зустріли свій спочин після добровільного вигнання.
Єдину парну міні-скульптуру Ужгорода ви знайдете на початку Православної набережної.
GPS-координати: 48.620900, 22.298636.
Міні-скульптура "Перлина Ужгорода"
Відкриття міні-фігурки було приурочене до 390-го дня народження відомого угорського поета, юриста та політика епохи бароко - Іштвана Дендеші. Оформлена скульптурка в формі перлини, розміщена вона біля найстарішого житлового будинку Ужгорода не просто так. Саме в цьому будинку народився поет в 1629 році. При створенні міні-шедевру автори проекту керувались ідеєю створення пам'ятки культури під назвою “Іштван Дендеші - перлина Ужгорода”.
В житті політика були злети і падіння, прикладом цього є історична відомість 1653 року, коли Дендеші очолив судову палату комітату Гемер. За своє життя він встиг стати секретарем канцлера Ференца Велені в Муранському замку, де він відчув творче осяяння і написав поему під назвою “Венера з Мурані веде бесіду з Марсом”. Проте, за підйомом завжди ховається спуск, і вже дуже скоро його арештували за підозрою у зв'язку зі змовою під керівництвом Ференца Велені. На щастя, в суді Дендеші він довів свою непричетність.
Перлину Ужгорода можна знайти за адресою м-н Радванка, вул. Іштвана Дендеші, 8.
GPS-координати: 48.6120206,22.3182343.
Міні-скульптура "Мілтон Фрідман"
Мілтон Фрідман - єдиний Нобелівський лауреат закарпатського походження. Нобелівську премію отримав за досягнення у дослідженні та розробці грошово-кредитної теорії. Видатний американський економіст здобув визнання своїми роботами в сфері мікро- та макроекономіки разом зі своєю активною позицією захисту вільного капіталізму.
Мілтон Фрідман був 4-ю дитиною і єдиним сином у сім'ї єврейських емігрантів, вихідців з сьогочасного Берегова, що на Закарпатті. Попри нелегке життя, він все-таки спромігся вибитись в люди за допомогою наполегливої праці. Вважається, що економіст мав безпосереднє відношення до “Плану Маршала” та був одним із його розробників. В плані було передбачене відновлення Західноєвропейської економіки, що зазнала руйнування під час війни.
Знайти відомого американського економіста можна навпроти відділення “Комінвестбанку “ за адресою вул. Гойди, 10.
GPS-координати: 48.6272779,22.2903615.
Міні-скульптура "Закарпатський кіфлик"
Одними із найпопулярніших видів печива на Закарпатті рахуються кіфлики. Традиційно цей смаколик випікається в формі маленької підковки з начинкою у вигляді сливового варення або, як тут кажуть, лекваром. Зверху ж печиво посипають цукровою пудрою. Скульптурка зображує маленьку жіночку, яка сидить на качалці для тіста і тримає на підносі закарпатський кіфлик. Жителі міста не раз підкреслювали енергію тепла материнської любові, яку фігурка передає проходячим повз неї. І це не дивно, адже на Закарпатті кіфлики це смак Різдва та сімейного застілля.
Ініціатором проекту став Торгівельний центр “Дастор”, а відкриття міні-шедевру було приурочене до його річниці. На момент презентації фігурки “Дастору” виповнилось 13 років. Обрали традиційний закарпатський смаколик не просто так, саме він є одним з основних різновидів печива, що тут полюбляють. В ТЦ ви можете знайти його з різною начинкою, зокрема з маком, горіхом та сливовим варенням.
Фігурка знаходиться навпроти входу торгового центру, біля велопарковки на вул. Собранецькій.
GPS-координати: 48.6334561,22.2797216.
Міні-скульптура "Наполеон Бонапарт"
Образ французького імператора відомий всім як в Україні, так і закордоном. Саме з цією метою і створювалась міні-скульптура. Хоч фігурка і розміщена в Ужгороді, сам Наполеон жодного разу тут не був. Полководця пов'язує зі столицею Закарпаття тільки художній фільм “Ватерлоо”, який знімався неподалік міста радянським режисером Сергієм Бондарчуком.
На відкритті міні-скульптури всіх бажаючих пригощали тістечком “Наполеон”. Через це журналісти, які були присутні на презентації бронзової фігурки, вирішили, що таким чином автори проекту хотіли символічно пов'язати ідею створення фігурки французького імператора із однойменним кремовим тістечком.
Побачити фігурку французького імператора ви можете за адресою вул. Коритнянська, 6. Міні-скульптура стоїть перед в’їздом на паркувальний майданчик навпроти пекарні «ДІК».
GPS-координати: 48.5949844,22.3145491.
Міні-скульптура "За крок до Європи"
Неофіційною назвою цієї міні-скульптури в Ужгороді є «Маннекен Піс». Фігурка є маленькою копією Малого Жульєна, бронзової статуї-фонтана, який є символом не тільки Брюсселя, а й Бельгії в цілому. В Європі є традиція, яку започаткував в 1698 році курфюрст (князь) Баварський, одягати хлопчика в традиційний одяг на свята. Цікаво, що в 2007 році “Маннекен Піс” був одягнений в українську вишиванку з нагоди річниці Дня Незалежності України.
Назва міні-скульптури “За крок до Європи” має пряме значення, адже розташована вона всього в 2 кілометрах від Словацького кордону. Таким розміщенням автори проекту хотіли підкреслити близькі відносини України та країн Європейського Союзу, адже ми так близько одне від одного, проте, водночас й так далеко.
Побачити маленький символ Бельгії можна перед рестораном “Кілікія” за адресою вул. Дитяча, 1 Г.
GPS-координати: 48.6424265,22.3104584.
Міні-скульптура "Янош Арань"
Міні-скульптури в Ужгороді розкидані по цілому місту. Одну з них, присвячену угорському поету і письменнику Яношу Араню, можна побачити біля головного корпусу університету – на горі, що височіє над Ужем. Наполегливий та талановитий юнак писав вірші змалечку на угорській та латині (якою майстерно оволодів). Арань чудово ладив також із німецькою, французькою та англійською мовами. Брав участь у політичних подіях (зокрема, в угорській революції 1848-1849 рр), був призначений пожиттєвим секретарем Угорської академії наук. Янош Арань відомий також як тлумач, адже він перекладав угорською мовою драми Шекспіра, твори Арістофана, Лермонтова, Пушкіна, Гоголя та Мольєра. Міні-фігурка Яноша Араня була встановлена 25 жовтня 2018 р. і приурочена до 55-річчя кафедри угорської філології УжНУ. Як це часто буває, фігурка Араня відразу ж обросла містичними повір’ями серед студентів і найбільше привертає увагу в період сесії.
Знайти фігурку Яноша Араня можна на вул. Університетській, 14, кімната 518.
GPS-координати: 48.6347326,22.290821.