Пожежі в Луганській області спалахнули 6 липня, вже наступного дня вогонь наробив немало лиха – забрав 5 життів, зруйнував десятки будинків і знищив тисячі гектарів лісу. Ввечері 8 липня пожежу вдалося загасити у селі Смолянинове. До ліквідації пожежі залучили авіацію, хоча спершу цього не можна було робити через бойовиків.
Станом на 9 липня пожежа досі триває у трьох лісових господарствах у Нововайдарському районі:
- Борівське лісництво;
- Капітанівське лісництво;
- Охтирське лісництво.
Крізь темряву і дим
Катерина Жукова - переселенка з Луганська.
Зараз вона з родиною живе у Сєвєродонецьку, а у дачному кооперативі "Озеро Вовче", що за 12 км від міста, у них дача.
Саме цей дачний масив у лісі та сусіднє село Смолянинове 7 липня стали епіцентром величезної пожежі.
Катерина каже, що їм з чоловіком подзвонив сусід і попередив, що у них на дачі горить огорожа - сама ж ділянка розташована на краю кооперативу, біля самого лісу.
Вони поїхали перевірити, що відбувається.
"Заїжджали ще нормально, хоча були сильні пориви вітру", - пригадує жінка.
У самому кооперативі вже не було світла і дуже погано працював мобільний зв'язок.
"Ми побачили, що огорожа вже тліє. Минуло ще буквально кілька хвилин, ми навіть нічого не встигли зрозуміти, а сусід каже: давайте вибиратися, тому що ми звідси не виїдемо", - розповідає Катерина.
За її словами, дуже швидко навколишній ліс загорівся й вони опинилися у кільці вогню.
Тож вирішили вибиратися машиною через лісову дорогу.
"Суцільна темрява, дим і смог. Летять іскри, нічого не видно. Інші машини глухли й люди намагалися вибратися пішки. Смертельно небезпечна ситуація", - відзначає жінка.
Транспорт сусідів, які виїхали раніше, застряг у піску, тож авто залишили, а самі вони пересіли у машину до Катерини і чоловіка.
Пізніше один з сусідів Євгеній і допоміг вибиратися крізь дим: "Він босоніж біг попереду з футболкою і по пам'яті показував дорогу. От так ми вибралися на трасу".
Сусід при цьому обпалив ноги.
Катерина пригадує, що по дорозі вони бачили залишені машини, а також "Таврію" з газовим двигуном, яка вибухнула.
Біля неї - тіло жінки.
Хоча точну інформацію чи загинув хтось з кооперативу у пожежі, Катерина ще не знає.
У самому масиві було близько 400 дач, 80 з них згоріло.
"Бачили і лобове зіткнення на трасі. Повний треш", - ділиться враженнями очевидиця пожежі.
"Ми дуже переживали за людей, які залишалися. Зокрема там було керівництво дачного кооперативу й інші дачники", - каже вона.
"Нам зателефонувала заступниця голови дачного кооперативу і крикнула: викликайте всіх, нам капець, ми у вогні. Вони були просто в оточенні вогню", - додає жінка.
Вже на трасі Катерина з чоловіком побачили, що пожежні машини проїжджали повз "Озеро Вовче" і їхали далі, де горіло село Смолянинове.
Тож вони з чоловіком почала дзвонити пожежникам та у поліцію про те, що у дачах можуть залишатися люди. Там відповіли, що про ситуацію знають.
У підсумку знайомим Катерини вдалося врятуватися - за дві години вони у супроводі пожежної машини вибралися з кооперативу, але вже іншою дорогою.
Що сталося з її дачею, жінка поки що не знає - їй відомо тільки про те, що повністю згоріла огорожа, а у кооператив поки що нікого не пускають: "Кажуть, якісь дачі повністю згоріли, якісь ні".
Президент Зеленський вже пообіцяв кожній родині, яка втратила житло, виділити 300 тисяч гривень.
Катерина Жукова ж каже, що на якусь компенсацію наразі не розраховують: "У нас же не житловий будинок. Це було б цинічно, просити якісь компенсації. Ми були родина з дачею, а тепер - без дачі".
"Головне, що ми живі-здорові", - резюмує вона.
Скільки загиблих
За офіційними даними, у пожежі на Луганщині загинуло п'ятеро людей.
Водночас Павло Лисянський, представник омбудсмана на Донбасі, каже, що йому відомо про шість смертей, а волонтер Євген Васильєв з "Восток SOS" пише про сімох загиблих.
За словами Павла Лисянського, розбіжності щодо жертв можуть бути пов'язані з тим, що встановлення кожної смерті має пройти певну процедуру і кожен випадок треба внести у Єдиний реєстр досудових розслідувань.
Він також розповів про те, що кількість постраждалих від пожежі - близько 30 осіб, п'ятеро з яких отримали травми через ДТП в районі займання (цілком ймовірно, що мова йде про лобове зіткнення, про яке розповідала Катерина Жукова).
"Намагаємося встановити місцеперебування всіх людей, адже в Смоляниновому дуже поганий зв'язок, у багатьох погоріли телефони", - каже Павло Лисянський.
А на питання про те, чого потребують постраждалі, відповідає: "Людям потрібні домівки. Шоковий стан у них пройшов, життя вони зберегли. Але тепер починають думати про те, де тепер їм мешкати чи куди переїхати".
У Смоляниновому повністю згоріло 23 житлових будинки, ще 36 вогонь пошкодив.
Пожежі, як в Каліфорнії
Луганщина дуже небезпечний регіон з точки зору пожеж.
"Це степова зона, пожежі там аналогічні тим, які відбуваються у Каліфорнії. Тут виражений рельєф з пагорбами, й пожежа може розганятися вверх по схилах", - пояснює BBC News Україна директор Регіонального Східноєвропейського центру моніторингу пожеж Сергій Зібцев.
За нинішніх умов посухи і сильного вітру, займання на полях там виростають до потужних пожеж і заходять в ліси вже великими сформованими пожежами.
Саме у на Луганщині - у Кремінному лісництві - сталася одна з найбільших пожеж в історії України, коли у 1998 році вигоріло 12 тис гектарів.
За словами Сергія Зібцева, проблему погіршує і те, що українські пожежники погано навчені боротися з великими пожежами, а лісників, які мають слідкувати за пожежною безпекою, недофінансовують вже кілька років.
Ще один фактор - зона бойових дій. Епіцентр пожежі розташований за 20-30 км від лінії фронту, а в 2014 році бої відбувалися і біля Сєвєродонецька.
"Тож пожежникам, крім вогню, треба боротися ще й з небезпеками воєнного характеру - міни, що не розірвалися, та інші боєприпаси, можуть спрацьовувати від полум'я. Це те саме, що гасити вогонь в інших зонах бойових дій: на Балканах, в Ізраїлі чи у Карабасі", - відзначає Сергій Зібцев.
За його словами, тут пожежники мають працювати у такому ж захисті, як при гасінні пожеж на полігонах і військових складах - у спеціальних пожежних танках, а авіація не має опускатися нижче 100 метрів.
Зрештою, біля лінії фронту є ще й небезпека обстрілів.
Були випадки, коли на Донбасі від снайперів гинули пожежні спостерігачі на вежах", - каже експерт.
"У Луганській області найгірша ситуація через війну і пожежну небезпеку", - наголошує він.
Сергій Зібцев також нарікає на слабку координацію між різними відомствами під час великих пожеж.
"Зараз пожежа виникла біля дачного масиву, пішла по полю, зайшла у ліс, розійшлася там до надзвичайної події і перейшла на населений пункт. За таких умов діяти треба дуже швидко. Але зараз немає одного центру координації цивільного захисту, пожежників, поліції і лісників", - пояснює він.
Регіональний Східноєвропейський центр моніторингу пожеж давно пропонує створити у кожній Обласній держадміністрації таку міжвідомчу систему координації при пожежах.