Сироватки від отрути карпатської гадюки в Україні нема
Шестирічна Вікторія С. з Турківського району, яку тиждень тому, 22 липня, на подвір’ї у ліву ногу вкусила змія, досі перебуває в реанімації. Зміїний токсин спровокував у дівчинки важкі ускладнення, а сироватки, яку можна було б ввести при укусах карпатської гадюки, в Україні вже три роки нема.
До Західноукраїнського спеціалізованого дитячого медичного центру «швидка» привезла дівчинку цього ж дня ввечері і її відразу госпіталізували в реанімаційне відділення. Зміїна отрута викликала у дитини важкі ускладнення і дівчинка вже тиждень у реанімації, повідомила ZAXID.NET заступник директора Центру Олена Козлова.
За словами Олени Козлової, у дітей при укусах змій, виникає почервоніння, набряки, але, здебільшого локально. А у Вікторії зміїний токсин розповсюдився аж до лопаток, спричинивши набряк та почервоніння. На консультацію до неї реаніматологи у минулі вихідні викликали судинних хірургів.
«Її ліва нога була вся синя, дуже набрякла і лікарі не завжди у таких випадках можуть побачити, чи є у кінцівці кровоплин. Адже при укусах змій йде порушення згортання крові, утворюються тромби і відбувається блокування судин. Але і УЗД, і судинні хірурги підтвердили, що кровооплин є. Станом на сьогодні вдалося зупинити розповсюдження набряку. Дівчинці стало краще, реаніматологи кажуть, що вона хоч і маленькими кроками, але вже наближається до одужання», – каже Олена Козлова.
До слова, лікарі Центру кажуть, що колеги з Турківської центральної районної лікарні спрацювали дуже професійно: вони на високому рівні зробили все, що слід робити у таких випадках.
Зміїний токсин на дітей діє по-різному. У всіх є почервоніння, набряки, але при відповідному лікуванні їх через три-чотири дні з реанімації переводять у відділення або виписують додому.
Утім, у деяких дітей зміїна отрута викликає важкі ускладнення: порушення у системі згортання крові, пневмонії, краш-синдром та гостру ниркову недостатність. Недавно реаніматологам довелося рятувати хлопчика, у якого укус гадюки спричинив анафілактичний шок, з падінням тиску та розладами серцевої діяльності.
Сироватки, яку можна було б вводити при укусах карпатських гадюк, нема. Якийсь час її до нас постачали з Польщі, бо у них водиться такий вид змій, як у Західній Україні. Але вже три роки її нема. Польський виробник не реєструє її в Україні, мабуть, йому невигідно, бо пацієнтів, яким потрібна ця сироватка, не так вже й багато.
Протизміїна сироватка, яка зареєстрована в Україні, підходить при укусах степових гадюк. І ця сироватка, за словами лікарів, може дати дуже потужну алергічну реакцію і навіть викликати анафілактичний шок.
«Коли в призначенні і анотації до даної сироватки не вказано, що її можна використовувати при укусах карпатської гадюки, ми її не вводимо. Точніше, ми її вводимо лише у дуже виключних, загрозливих для життя дитини випадках», – каже Олена Козлова.
На щастя, наші лікарі вміють лікувати дітей з укусами змій і без сироватки. У реанімації Центру цього року було вже шість дітей з укусами змій і не лише з гірських районів. Одну дитину гадюка вкусила у Бродівському районі. Нерідко повзучих можна побачили і біля Львова й у Львові.
Тому лікарі радять не лише мешканцям гірських районів, а й тим, хто їде відпочивати в гори з дітьми, іде в ліс чи на річку, озеро, де поруч є ліс чи висока трава, уважно оглянути місця, де бавляться діти. Бо укус змії легше попередити, ніж його лікувати.