Молода сім’я з шестирічним сином цими вихідними прийшла до басейну у парку Горького, проте на людей з іншим кольором шкіри дивилися з-під лоба і врешті не пустили купатися
Інцидент описала у соцмережі користувачка Тетяна Анталик, пише Перший.com.ua Вона розповіла, що спекотного ранку індійська родина, очевидно, разом з самою авторкою допису, гуляла у парку. Маленький хлопчик побачив басейн і попросився туди. «Звичайно, зайдемо, ти зможеш поплескатися трошки», – пообіцяла йому Тетяна.
«Подивитися нас пропустили, – провадить далі жінка, – зиркаючи з-під усіх лобів, які там сиділи і обілечували, але за два тижні, протягом яких я виходжу з ними в місто, я вже звикла. Дитина ще більше загорілася і я знову повернулася до каси, а від каси я вибігла на вулицю, раз за разом прокручують в голові те, що я почула…Знайомі побігли за мною: «what happened? why? what's wrong? we have a vaccination passport!», а мені здавалося, що я не розумію ні англійську, ні українську мову. Все що ми хотіли, щоб шестирічний хлопчик трішки поплескався (мама і тато не планували «забруднювати» чисті води цієї «величної споруди»)».
Тетяна Анталик пише, що вона знайома з іноземною родиною. Ця сім’я інтелігентна і заможна: мати – лікарка, яка приїхала на курси зі стоматології, батько – бізнесмен.Вони мали паспорти про вакцинацію від коронавірусу. Жодних підстав не пропускати їх, окрім кольору шкіри, не було. Жінка запитує: «Невже я одна, чи, можливо, ще хтось… не знав, що вхід в басейн, який знаходиться в парку Горького, заборонений для людей з іншим кольором шкіри?». Вона з сарказмом радить адміністрації басейну замовити вивіску: «Тільки для білих» або «Кожному своє».
Позиції коментаторів розділилися: комусь соромно за таку позицію закладу, яка віддаляє Ужгород від Європи, інші стверджують, що самі не хочуть купатися з індусами. Треті нагадують, що українці їздять на відпочинок у країни, де більшість населення має інший колір шкіри, та роблять щеплення індійськими вакцинами, отож таке ставлення вказує на подвійні стандарти.
Варто нагадати, що це вже не перший випадок расової дискримінації у багатонаціональному Ужгороді і конкретно у цьому закладі. Парк Горького – стара назва Підзамкового парку. У ньому розташований розважальний комплекс «Аква Ріо Парк», який уже опинявся в епіцентрі расистського скандалу, коли влітку 2015 року туди не пропустили темношкірих студентів УжНУ. Власник мотивував таке рішення турботою про здоров’я містян і заявляв, що не пускатиме «сифілісну і туберкульозну циганоту». У 2017 році до цього-таки басейну знов не пустили темношкірого хлопчика, до того ж громадянина Німеччини.
При цьому ще після першого скандалу експерти зазначали, що расистські обмеження у басейні є не просто небажаними, але незаконними. В Україні стаття 161 Кримінального кодексу передбачає покарання за «пряме чи непряме обмеження прав або встановлення прямих чи непрямих привілеїв громадян за ознаками раси, кольору шкіри», яке починається зі штрафу у 200-500 неоподатковуваних мінімумів і завершується позбавленням волі до 3 років або, якщо йдеться про насилля чи дії службової особи – від 2 до 5 років.