Кліматичні загрози: що очікувати від аномальної зміни погоди (ФОТО, ВІДЕО)

Martian Wallet is a reliable solution for managing your crypto assets. It ensures security, supports multiple tokens, and offers a user-friendly interface for seamless transactions.

Десяток невеликих чеських містечок місяць тому опинились в епіцентрі нетипового для континенту торнадо. Вітер сягав швидкості 400 км/год. За лічені хвилини наробив чимало руйнувань та призвів до загибелі й травмувань сотні місцевих жителів


В зону лиха країни-сусідки відправили допомогу. Тоді ще й не підозрювали, що це була перша ластівка стихій, які чекають на Європу. За тиждень до чеського торнадо – в Криму трапився паводок, який засипав кілька сіл та район Ялти кількаметровим шаром каміння.

Те, що трапилось на півострові: затоплення, руйнування та загибель місцевого, скоро повторилось ще в більших масштабах на Закарпатті. Там вдруге після катастрофічного паводку 2020-го, присілок Ясіня Стебний зазнав удару стихії – село накрило цунамі. Чоловіка, який не встиг сховатися шукають і досі.

Поки одні регіони України та Європи потерпали від пекельної спеки – інші молились аби пережити удар стихії. Чи не найяскравішим прикладом погіршення клімату та його агресивності стали паводки в Центральній Європі – Німеччині, Бельгії, Австрії. Зокрема нищівна паводкова хвиля спровокована аномально потужними зливами забрала життя майже двох сотень людей. Ще півтори тисячі вважаються зниклими безвісті.

Поки уряд підраховує збитки – тривають суперечки чи можна попередити людей і врятувати їх. Адже у Європі існує практика довіри до синоптичних прогнозів та попереджень стихійних лих. Зокрема система раннього сповіщення паводків. Однак і цього виявилось недостатньо – враховуючи катастрофічні зміни клімату.

Подібної системи в Україні нема. Однак гідрометцентр та служба ДСНС часто публікують сповіщення про надзвичайні ситуації та штормові попередження – однак населення не надто дослухається до них. Як результат чимало травмувань та навіть загибель тих, хто опинився сам на сам зі стихією.

Та підготувати людей до можливих сценаріїв як і убезпечити від руйнувань практично неможливо. Докази цьому – потужний буревій, який зносив дахи з будинків, викорчовував дерева, а град нищив врожай у Дунковиці та низці інших сіл, які опинились на шляху негоди. У цей самий час Центральна та Південна частини України теж потерпали від потужних грозових фронтів – затоплений Київ та Одеса тільки вершечок айсбергу наслідків зміни клімату, які зачепають всю планету – і прогнози науковців невтішні – далі буде гірше.

 Фахівці б’ють на сполох адже клімат змінюється швидкими темпами. Навіть колись стабільні системи – втратили баланс. Одна з них - висотні струменеві течії, як вважає дослідник клімату Андреас Фінк. Це повітряна течія на висоті близько дев'яти кілометрів в ділянці полярного фронту - останніми роками стала менш стабільною і протікає хвилями замість постійного потоку.

Через це циклони та антициклони не рухаються так швидко, як раніше. У випадку з циклоном "Бернд", який призвів до сильних злив і, як наслідок, нинішніх повеней у Німеччині та сусідніх країнах, сталося так, що він на якийсь час просто зупинився над цією територією та не рухався далі.

Та чи можна вберегтись від майбутніх погодних аномалій та стихій. Фахівці не дають однозначної відповіді – все залежить від того чи це вітер, паводок чи селі.

Однак усі погоджуються з тим, що необхідно вже зараз адаптувати міський простір та житла до нових умов. Зокрема у зонах підтоплень відмовитись від підвальних приміщень та перенесення усіх важливих вузлів обігріву та комунікації на дах будинків. Інший варіант – розширення каналізаційної мережі та будівництво будинків на палях або ж і зовсім зведення плавучих споруд. Як би не було – людство повинно готуватися до найгірших сценаріїв та бути готовими до всього.

Покищо нема коментарів.

Залишити коментар