У Парижі більше року тому, увечері 15 квітня 2019 року, сталася руйнівна пожежа в Нотр Дамі - одному з найзнаменитіших соборів у світі. Готичний католицький собор був заснований у 1162 році. Він вважається одним із символів французької столиці та однією з головних визначних пам'яток Парижа, куди щороку з'їжджаються мільйони туристів зі всього світу. По справжньому широку популярність Собор Паризької Богоматері отримав завдяки однойменному історичного роману письменника Віктора Гюго, опублікованому в 1831 році. Полум’я знищило дах собору і його знаменитий шпиль. Склепіння пожежникам вдалося врятувати після 14 годин боротьби.
Майже весь минулий рік тиху музику перекривали будівельні роботи, туристи і рух транспорту навколо. Але сьогодні біля цього готичного гіганта тихо і порожньо.
Будівельні крани ніяковіло завмерли над риштуванням, зникли туристи, що зазвичай збираються довкола, щоб зробити селфі на тлі вже відбудованих частин собору.
Після трагедії кілька мільярдерів і низка великих компаній обіцяли виділити на відновлення пам’ятника культури понад 900 мільйонів євро. Поки що агентство, яке відповідає за реконструкцію, отримало приблизно одну п’яту від цієї суми.
Пандемія і тут може внести свої корективи: від уповільнення економіки постраждає не тільки малий і середній бізнес. Втім, поки що організатори реставрації сподіваються на краще.
Голова відділу комунікацій Агентства з реконструкції собору Нотр-Дам-де-Парі Жеремі Патріє-Лейтюс каже: «Великі донори, та і всі донори, не говорили нам, що хочуть відкликати кошти через наслідки обмежень. Мені здається, в день пожежі ми всі побачили, що цей собор – універсальний символ: Парижу, Франції, світу, що прихильність до нього виходить далеко за рамки католицької віри».
Настоятель собору Нотр-Дам монсеньйор Патрік Шове вважає, що найголовніше – щоб у собор повернулося життя, повернулися парафіяни. І хоча прикраси можна відновити пізніше, додає він, реконструкція – важлива частина процесу.
«Буде шпиль, звичайно, буде шпиль. Собор без шпиля… шпиль підносить нас до небес, а нам це необхідно – дивитися вгору. Тим більше, з огляду на те, через що ми зараз проходимо», – каже він.