У 2021 році містичне свято Івана Купала святкують в ніч з вівторка на середу, з 6 липня на 7 липня
Ще наші предки вірили, що день Івана Купала наділений магічною енергетикою, тож у нього треба притримуватись деяких правил й зважати на застороги, аби провести Івана Купала вдало.
Свято Івана Купала є своєрідним синтезом язичницької і християнської культур. Цей день відомий своїми яскравими традиціями й цікавими обрядами, ритуалами. Люди вірили, що на Івана Купала духи землі, води та вогню говорять з людьми, і це може їм як і нашкодити, так і дати невичерпні сили та прихильність природи.
Що не можна робити на Івана Купала 2021
- Наші предки вважали, що на Івана Купала уся нечисть починала прокидатися, тож постійно треба було бути насторожі. У купальну ніч не можна було засинати, адже за повір'ям у цей час в будинок може зайти нечиста сила.
- Цього дня також не можна підіймати знайдені гроші, хоч би яка сума не була. Вірили, що такі кошти є завороженими і вони принесуть в дім біду.
- Вважається, що в ніч з 6 на 7 липня варто триматися якомога далі від води вагітним, дітям та людям літнього віку. Кажуть, що водяна нечисть може їм нашкодити.
- На Івана Купала багато традицій і обрядів зв'язано з водою, однак сьогодні з нею треба бути обережнішим. У ніч на Купала не варто купатись, адже русалки чи водяник можуть затягнути під воду. Заходити у водойму дозволяється лише на світанку або до сходу сонця.
- Через купальське вогнище не можна перестрибувати з будь-ким. Це потрібно зробити лише зі своєю коханою людиною.
- Також на Купала існують суворі заборони стосовно тварин – їх не можна бити.
Івана Купала: ворожіння
Пошук папороті був найголовнішою традицією Купальської ночі. Ця рослина розквітає один раз на рік — лише в ніч свята. Люди вірили, що якщо знайти папороть в ніч на Івана Купала, то можна стати щасливим і багатим.
Раніше молоді дівчата з ранку вирушали в ліс, збирали трави й квіти, робили з них вінки, створювали букети, розкладали в будинку. Люди вірили, що природа в цей день оживає, набуває особливі цілющі властивості та служить оберегом для людини.
Особливою магією володіють ворожіння на Івана Купала. У ніч на Івана Купала незаміжні дівчата плели вінки з польових квітів, трав і ворожили на любов. В середину вінка ставили запалені свічки й пускали його по воді, якщо вінок йшов на дно, то улюблений розлюбив дівчину. Якщо вінок приставав до берега, то в цьому році весілля не буде, а якщо вінок відпливав далеко з незгаслою свічкою — дівчина зустріне свого судженого і її чекає щасливе майбутнє.
Ще один популярний звичай на Івана Купала виглядав наступним чином — дівчата, які мріяли скоріше вийти заміж, в ніч на Івана Купала голяка тричі оббігали житнє поле. Люди вірили, що в цьому випадку наречена присниться своєму нареченому і він обов'язково знайде її.
До традицій та обрядів на Івана Купала можна віднести купання в річці, але чоловікам в цей день необхідно бути дуже обережними. Люди вірили, що в Купальську ніч на берег виходять русалки й спокушають вподобаного ними хлопця. Того, хто піддасться її чарам хвостата красуня могла залоскотати до смерті або назавжди потягти в воду.