Як ми вже писали, у зв’язку зі свіжою постановою уряду всім претендентам на житлову субсидію з травня по вересень потрібно заново подати відповідні заявки, навіть якщо раніше вони отримували цю допомогу. До того ж умови її надання в Україні знову посилилися. Тож кому за новими правилами вона не «світить»?
Детально це досліджував «Апостроф». Як пише видання, на тлі постійного зростання комунальних тарифів влада неухильно скорочує витрати бюджету на виплату житлових субсидій. Якщо в державному бюджеті на 2019-й на це закладалося 55 мільярдів гривень, то 2020-го – 39,3 млрд грн, а цьогоріч – вже 36,6 мільярда. Звичайно, зменшення загальних асигнувань вимагає відповідного зменшення кількості громадян, які отримують допомогу: за рік її втратили 400 тисяч українських сімей.
Отже, уряд вніс зміни до положення про порядок призначення субсидій, які багатьом ускладнять доступ до неї. Зокрема змінився порядок її спадкування. Раніше передбачалося, що кошти з субсидії, призначеної, але не виплаченої одержувачу у зв’язку з його смертю, автоматично переходять до одного з членів домогосподарства. Відтепер це буде робитися тільки за його письмовим зверненням, поданим до закінчення періоду, на який призначено житлову субсидію. З огляду на те, що більшість людей урядових постанов не читають, багато «спадкоємців» заяви вчасно не напишуть і, відповідно, допомоги не отримають.
Як і раніше, передбачена низка випадків, коли субсидія не надається. Згідно з порядком, підставами для відмови можуть стати такі ситуації.
Якщо площа квартири перевищує 130 квадратних метрів, а будинку – 230 кв. м (виняток становлять сімейні дитячі будинки, прийомні сім’ї та сім’ї, в яких є троє і більше дітей).
Якщо хтось із членів домогосподарства або членів їхніх сімей володіє транспортним засобом (крім мопеда чи причепа), вік якого – менше 5-ти років. Але тепер, згідно з новим рішенням Кабміну, якщо член домогосподарства або його близький родич має більш ніж одну машину віком до 15 років, така сім’я також може на допомогу не розраховувати. Поняття «член сім’ї» може тлумачитися по-різному, а тому багатьох українців у зв’язку з цим очікують неприємні сюрпризи.
Якщо хтось із членів домогосподарства або їхніх родичів протягом останнього року здійснив покупку вартістю понад 50 тисяч гривень.
Якщо за цим житлом числиться заборгованість по оплаті комунальних послуг, яка перевищує 20 неоподатковуваних доходів громадян (340 гривень). Причому якщо раніше робилися винятки, зокрема для людей, у яких заборгованість виникла з вини керуючого будинку або виконавця послуг, який не уклав договір із «Ощадбанком» для перерахування субсидій, то новою постановою це скасовано.
Якщо серед членів домогосподарства або їхніх родичів є люди, які досягли віку 18 років, але не мають доходів або вони менші, ніж мінімальна зарплата.
Також Кабінет Міністрів додав нові умови, при яких субсидія не призначатиметься.
Якщо у власності будь-кого із членів домогосподарства є ще якесь житлове приміщення (за винятком випадків, коли воно знаходиться на території Криму або окупованої частини Донбасу).
Якщо хтось зі складу домогосподарства або член його сім’ї має на депозитному банківському рахунку (рахунках) кошти в сумі, що перевищує 25-кратний розмір прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб на 1 січня року, в якому призначається житлова субсидія (на 2021-й це 56 750 гривень).
Якщо хтось зі складу домогосподарства або член його сім’ї протягом 12-ти місяців перед зверненням за призначенням субсидії придбав іноземну валюту або банківські метали на загальну суму понад 50 тисяч гривень.
Якщо хтось із членів домогосподарства та їхніх родичів протягом періоду, на який призначено субсидію, перебував за кордоном сукупно понад 60 днів (за винятком днів службового відрядження, лікування, навчання або догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, що підтверджується відповідними документами). Очевидно, що останній пункт внесений спеціально для заробітчан, які отримують доходи за кордоном, а потім в Україні не платять ні податків, ні соціальних внесків.
Ну й ще одна неприємна новина, про яку ми вже писали, – уряд повністю видалив із порядку надання субсидій усі згадки про спеціальні комісії при місцевих адміністраціях, які повинні були розглядати конкретні життєві обставини сімей, котрі претендують на субсидії. Ці комісії мали повноваження призначити допомогу навіть у тому випадку, якщо формальних підстав для цього бракувало. По суті, їхнє завдання полягало в тому, щоб вивчити конкретні умови і з’ясувати, чи дійсно претендент знаходиться в досить скрутному становищі, щоб усе-таки отримати субсидію. Наприклад, це розлучена матір із двома дітьми, чоловік якої пішов із сім’ї, але «забув» виписатися. Чи літніх батьків, чиї діти, хоч і живуть окремо, але прописані в них. У обох випадках субсидії цим домогосподарствам за формальними ознаками не мали призначатися, однак комісії, виходячи з реальної ситуації, все ж могли прийняти рішення про її надання.
Також комісії розглядали питання про призначення такої допомоги у випадках, коли площа житла перевищує соціальні норми (13,65 квадратних метрів на людину + 35,22 кв. м на сім’ю). Скажімо, якщо бабуся залишилася одна в квартирі площею 60 м2, то за законом їй належить субсидія тільки на соціальну норму, яка для неї становить 48,87 кв. м. Але комісія, вивчивши обставини, могла надати й на всю – не змушувати ж її на схилі років продавати помешкання й переїжджати в менше.
Крім того, через ці структури проходили справи про позбавлення субсидій. Приміром, якщо протягом періоду, на який була призначена допомога, хтось із членів сім’ї втрачав роботу й упродовж місяця не отримував доходи та не сплачував ЄСВ, місцевий підрозділ соцзахисту мав звернутися в комісію щодо позбавлення такого домогосподарства субсидії, але та могла «увійти в становище» і зберегти пільгу.
Тепер усі ці комісії розпускаються, і субсидії будуть призначатися без урахування конкретних реальних обставин – тільки за формальними документальними ознаками. Так само автоматично прийматимуться рішення про позбавлення субсидій…