Уже у 30-х роках 19 ст. вчені почали послуговуватися терміном «стрес», щоб описати неспецифічну реакцію організму у відповідь на дуже сильну дію (подразник) зовні, яка перевищує норму, а також відповідну реакцію нервової системи. Досить складно чи не так? Хоча зараз ми живемо у цьому стані цілодобово і навіть не замислюємося, які процеси відбуваються в нашому організмі
Стрес – це своєрідна захисна реакція на певну ситуацію. Це нормальна відповідь абсолютно здорової людини на подразник. Механізм дії досить простий: є подразник і, аби усунути його вплив на людину, організм запускає певну дію проти небезпеки для фізичного та психічного здоров’я. До будь-якого подразника можна адаптуватися, тим самим щоразу зменшуючи рівень стресу та руйнівний вплив на організм. Проте тривала адаптація може викликати дистрес – негативний стрес. У 21 ст. це, власне, mood нашого життя.
«Нечутливість до стресу – це вже апатія і депресія. То, певно, краще бути чутливим до стресу та індикатором негативних змін у житті. Це своєрідне вміння відслідковувати «тривожні дзвіночки». Емоційне вигорання – це стан, який призводить до хвороби, але ще не є хворобою. Залишається трохи часу, аби розпочати психотерапію. Вона є інструментом ліквідації пригніченого стану і безсилля», - каже психолог Діана Сідун-Сович.
Можливо також намагатися запобігти стресу, вжити певних профілактичних заходів:
- навчитися говорити про свої почуття та бажання;
- обмежити коло спілкування лише позитивними людьми;
- більше дозволяти собі відпочити – медитація, прогулянки на свіжому повітрі, перегляд фільму;
- вживати корисні продукти, зменшити або зовсім припинити вживання алкоголю та паління цигарок;
- займатися спортом і тримати тіло в тонусі.
У сучасному світі важко навчитися простіше сприймати всі події навколо. Проте, коли на одних шальках терезів ваше здоров’я, то жодна дрібниця не повинна важити більше.
Автор Діана Шух