Коронавіруси – це велика родина вірусів, які можуть спричиняти як легкі захворювання застуди, так і серйозні, як, наприклад, атипова пневмонія.
Їхнім природним резервуаром є тварини. Коронавіруси також часто мутують і швидко змінюються.
Такі коронавіруси вперше були ідентифіковані в середині 1960-х років. Разом з новим штамом COVID-19, який зараз активно поширюється світом, їх існує вже сім.
Новий штам має назву 2019-nCOV.
Спалах пневмонії, викликаної цим досі невідомим збудником, вперше зафіксували в китайському місті Ухань у грудні 2019 року.
Науковці припускають, що це вірус тієї самої родини, що і той, який спровокував епідемію атипової пневмонії в Китаї 10 років тому.
Ймовірно, розповсюдження почалося із місцевого ринку морепродуктів, де також продавали живих тварин.
У цьому відео візуалізація розповсюдження COVID-19 світом.
Чи варто хвилюватися щодо вірусу?
Якщо людина вже захворіла, то одужання здебільшого залежить від імунітету, повідомляють лікарі.
Поки відомо, що більшість померлих внаслідок зараження вірусом мали проблеми зі здоров’ям, зокрема, слабкий імунітет.
Також з померлих більшість людей літнього віку. У багатьох з них були супутні захворювання, як цироз печінки, гіпертонія, цукровий діабет чи хвороба Паркінсона.
Експерти вважають, що в зоні ризику найбільш ймовірно люди із слабким імунітетом.
Проте були зафіксовані випадки смерті молодих людей без хронічних та інших захворювань.
Звідки взявся саме цей коронавірус?
Днями вчені університету Сорбонни висунули цікаву гіпотезу. Згідно з їхніми дослідженнями, нинішній коронавірус – продукт злиття двох вірусів тварин.
Відомо, що печерні кажани є переносниками деяких бета-вірусів, до сімейства яких відноситься збудник Covid-19, а проміжним господарем могла бути пальмова цивета. Однак на думку вчених, передача між кажаном і людиною неможлива.
З іншого боку, резервуаром для вірусу міг бути панголін – і в цьому випадку досить імовірне зараження людини. Геномний аналіз показав схожість збудників у цієї тварини і у людини.
Ці дослідження дали можливість вченим припустити, що нинішній вірус – продукт злиття двох вірусів, що проникли в один і той же організм. Це призвело до рекомбінації геномів, створивши химеру.
Вчені не можуть відповісти, в чиєму саме організмі стався процес: кажана, панголіна або цивети.
Чи існують ліки від Сovid-19?
Специфічного лікування Сovid-19 поки не існує, проте низка препаратів вже тестується і показує ефективність. Експериментальне лікування препаратами озельтамівір і ритонавір показало обнадійливі результати. Зокрема, осельтамівір застосовується для лікування хворих на Сovid-19 в Україні.
Медики в інших країнах, наприклад, у Таїланді, використовують комбінацію препаратів від ВІЛ і грипу, і говорять про її високу результативність. За словами лікарів у лікарні Бангкока, їм вдалося вилікувати 71-річну пацієнтку протягом 48 годин.
У цей час лікарі США використовують Плаквеніл – ліки від малярії на основі гідроксіхлорину, і також вважають його ефективним.
Ці приклади дозволяють дати оптимістичний прогноз, але наразі єдиного лікування від хвороби Сovid-19 немає, терапія носить симптоматичний характер.
Також поки не розроблено вакцину, а експерти дають різні прогнози щодо термінів її створення, випуску на ринок і вартості.