У 1966 році вчені американської армії пробурили майже півтора кілометри льоду на північному заході Гренландії. З дна вони витягли зразок замороженого осаду завдовжки 4,5 метра. Він десятиліттями лежав у морозильній камері, поки його випадково не знайшли у 2017 році
У 2019 році вчений Вермонтського університету Ендрю Крайст подивився на зразок у свій мікроскоп. І не зміг повірити в те, що побачив. Замість простого піску чи уламків скелі – у зразку були гілочки та листя. Протягом останнього року Крайст та міжнародна група вчених вивчали ці унікальні викопні рослини і осад з дна Гренландії. Результати їх роботи показують, що більшість острова або ж і вся Гренландія протягом останніх мільйонів років, можливо, навіть останніх сотень тисяч років, була без льодового покриву.
Про це у матеріалі від Платформа.
«Крижані щити, як правило, подрібнюють і руйнують все, що трапляється на їхньому шляху, але ці делікатні рослинні структури – ідеально збережені. Вони скам’янілі, але виглядають, наче загинули лише вчора. Це капсула часу для того, що жило у Гренландії, і чого ми не змогли знайти більше ніде», – пише у роботі Ендрю Крайст.
Це дослідження свідчить про те, що раніше частина Гренландії, де виявили знахідку, була вкрита рослинами. Ймовірно, це був хвойний ліс. Відкриття також допомагає підтвердити нове і тривожне розуміння того, що гренландський лід міг повністю розтанути протягом останніх теплих періодів в історії Землі – періодів, подібних до того, який людство зараз творить своєю діяльністю.
Розуміння минулого льодовикового щита Гренландії є критичним для прогнозування його майбутнього. Оскільки приблизно шість кілометрів підняття рівня моря пов’язане з льодом Гренландії, кожне прибережне місто у світі знаходиться під загрозою. Нове дослідження доводить, що острів є чутливішим до кліматичних змін, ніж вважалося раніше.