Ціни в Україні втратили берега. У вітчизняному роздробі стрімко дорожчає їжа, а на АЗС - бензин, дизель і автогаз
Ці дві товарні категорії - продукти харчування і автопаливо - швидше за все, стануть лідерами цінової гонки і в наступні місяці.
"За плодоовочевої групи ціни до травня можуть зрости ще в 1,5-2 рази. Також будуть дорожчати, хоч і не так сильно, соняшникова олія, яйця, крупи", - говорить глава Економічного дискусійного клубу Олег Пендзин.
"Потенціал для зростання бензину і дизеля - 1,57-1,77 гривні на літрі", - зазначив керівник агентства "А-95" Сергій Куюн.
При цьому за останні чотири місяці цінники на АЗС вже виросли на 4,05 гривень на бензин і на 4,19 гривень - на дизель. Тобто, якщо прогнози експертів щодо подорожчання виправдаються, отримаємо чи не плюс 6 гривень до літру бензину за півроку.
Але дорожчають не лише їжа і бензин. Є зростання, хоч і не такий різкий як в супермаркетах і на АЗС, на ліки, побутову техніку, послуги та інше. Причому, кінця цієї цінової гонці поки не видно.
"Країна" розбиралася, чому в Україні все дорожчає, і які цінники ще перепишуть, пише Страна.ua
У Харкові - плюс 20%, в Чернігові - мінус 8%
Ми вже докладно писали про динаміку цін на продукти харчування. У 2020 році найбільше подорожчали яйця (плюс 70%), цукор (на 50-60%), соняшникова олія (до 50%), борошно (на 20%). Макарони, крупи, молочка додали в ціні до 10%.
З нового року цінники знову поповзли вгору, і фактично ростуть вже третій місяць поспіль.
За даними Держстату, в січні продукти у вітчизняному роздробі подорожчали в середньому на 1,5%, але деякі позиції - істотніше. Скажімо, яйця - на 15,4%, овочі - на 6,5%, соняшникова олія - на 2,9% і т.п.
Офіційних даних за лютий поки немає. Але є оперативні дані Мінагрополітики, і, судячи з ним, ціни продовжили рости.
Мінагрополітики проводить моніторинг середніх цін виробників і закупівельних цін, тобто, тих прайсів, що в підсумку впливають на магазинні цінники.
За цими даними, на кінець лютого підвищилися ціни від виробників на кілька товарних найменувань. Картопля, в порівнянні із січневими, подорожчав на 3%, капуста - на 4%, морква - на 1%. При цьому яйця, навпаки, подешевшали на 1%.
У той же час середні закупівельні ціни (за якими посередники і переробники готові викуповувати продукцію, і які в підсумку лягають в собівартість і магазинні цінники) ростуть по більшості позицій.
За даними Мінагрополітики на 26 лютого, пшениця всього за тиждень подорожчала в закупівлі на 1%, кукурудза, ячмінь та соняшник - на 2%. Гречка за останній місяць зросла в ціні на 2%, свинина - на 5%, молоко - на 5-7% і т.д.
Цікаво, що подорожчання по регіонах йде нерівномірно. Наприклад, капуста в східних областях (Харківська, Дніпропетровське, Запорізька та ін.) Злетіла в ціні на 22%, тоді як в Херсонській області за цей же час подешевшала на 21%, а в Чернігівській - на 7%. Те ж саме з картоплею. У Чернігівській області - мінус 8% до ціннику, в Хмельницькій - плюс 14%, а в Закарпатській - плюс 8%. Тобто, повна цінова вакханалія.
"Уже давно зрозуміло - потрібно вводити державне цінове регулювання, як мінімум, на соціальні продукти харчування. Але у нас на хвилі карантину запустили ні до чого не зобов'язує декларування цін (напередодні подорожчання, постачальник повинен повідомити про зміну цінника, але заборонити його міняти чиновники не можуть - Ред.), та й то воно фактично не працює. йде розрахунок на те, що ринок сам себе відрегулює. Але саморегуляція можлива тільки при наявності вільної конкуренції і на підйомі економіки, а коли йде криза, як у нас зараз, працюють інші чинники - цінові змови, монополізація окремих сегментів. У підсумку маємо повну плутанину з цінами ", - зазначає Пендзин.
Яблука по 70 гривень, овочі - за подвійним ціннику
Судячи з усього, ніякого держрегулювання цін на їжу в найближчим часом не планується, тому, ціни і далі будуть рости.
При цьому буквально по кожній товарній категорії знаходяться свої виправдання - чому все дорожчає.
У випадку з овочами, за словами Олега Пендзина, багато що вирішують сховища і логістика.
Так як в Україні традиційно не вистачає якісних складів під плодоовочеву продукцію, плюс зима цього року видалася холодною, чимала частина врожаю просто згнила. Тому, за його прогнозами, до середини червня (поки не з'явиться перша продукція нового врожаю з відкритого грунту) овочі можуть подорожчати ще на 180-200%.
Але зростання цін буде йти нерівномірно.
Як розповів нам керівник проекту "АПК: овочі та фрукти" Олександр Хорєв, найбільше дорожчає буряк.
"У минулому році під цією культурою зменшили посівні площі, тому недобір по сезону - 60 тисяч тонн. В результаті буряк уже продають по 5-7 гривень за кілограм, проти 3,5 гривень у минулому році", - говорить експерт.
Лук, з урожаєм якого в цьому сезоні проблем немає, і ціни на який зараз невисокі (2,5 гривень за кілограм), вже до квітня може злетіти до 5 гривень.
"Переберуться залишки на складах, зрозуміють скільки є якісної продукції і будуть переписувати цінники", - зазначив Хорев. Також, за його словами, до травня ми можемо побачити на полицях супермаркетів яблука по 55-75 гривень за кілограм. "В минулому році були проблеми з якістю врожаю. Плюс найякісніші плоди законтрактовані на експорт, вони лежать на складах постачальників, але все - на відправку за кордон, на внутрішній ринок не піде ні кілограма", - говорить Хорев.
До слова, експортні ціни визначають ситуацію в більшості сегментів продуктового ринку.
"Так як Україна є великим світовим постачальником, ціни на внутрішньому ринку у нас теж прив'язані до зовнішньої кон'юнктури. Наприклад, в світі активно дорожчають рослинні масла і кукурудза, що тут же відбилося на цінниках на соняшникову олію в наших магазинах і на комбікорми. Звідси - зростання цін на яйця і курятину. наприклад, в собівартості яєць 60% - це комбікорм. зростання ціна на яловичину і свинину, правда, стримує споживчий попит, точніше, його відсутність. в українців просто не вистачає грошей на дороге м'ясо ", - пояснив Пендзин.
Проте, свинарі вже попередили про зростання цін на свою продукцію. За даними аналітичного відділу асоціації "М'ясна галузь", з початку березня закупівельні ціни на свиней у живій вазі зросли на 2 гривні за кілограм - до 45-46 гривень. Тобто, наступний етап - зростання ціни на свинину і ковбасу в магазинах.
"Хліб соціальних сортів буде дорожчати приблизно на 2% в місяць. Здоба і кондитерські вироби (печиво, торти) - набагато швидше. Причина - подорожчання борошна, ціни на яку ростуть через високих світових котирувань на пшеницю", - зазначив Пендзин.
На думку аналітика Tele Trade Сергія Родлера, за підсумками першого півріччя, зростання цін на хліб і хлібобулочні вироби може скласти близько 15-20%.
Бензин і дизель: ще до 3 гривень до ціннику
Б'є цінові рекорди також автомобільне паливо.
За даними А-95, ціни на бензин на українських АЗС додали за останні 4 місяці 4,05 гривень, на дизель - 4,19 гривень.
На багатьох заправках цінники вже переступили психологічний рівень в 30 гривень. Причому, це ще далеко не межа - бензин і далі буде дорожчати, - каже Сергій Куюн.
Причин кілька.
По-перше, все нові рекорди ставлять нафтові котирування. З жовтня нафта подорожчала з 37 до 67 доларів за беррель. Що тут же відбилося на ринку нафтопродуктів.
"Європейські котирування на бензин зросла на 261 долар за тонну (близько 7,3 тисяч гривень без ПДВ), на дизель- на 224 долара (6270 гривень). Відповідно, оптові ціни в Україні підскочили на 7720 гривень за тонну або на 5,82 гривні на літрі бензину і на 6950 гривень за тонну або на 5,76 гривень на літрі дизеля (всі ціни - з урахуванням ПДВ). В роздробі за ті ж чотири місяці бензин подорожчав на 4,05 гривень, а дизель - на 4,19 гривень за літр. тобто, зберігається потенціал для подальшого зростання: по бензину - на 1,77 гривень, по дизелю - на 1,57 гривень за літр. і це - за умови стабільних цін на нафту і стабільного долара ", - відзначає Куюн .
Як пояснив керівник спеціальних проектів НТЦ "Психея" Геннадій Рябцев, кожна "зайва" гривня в курсі долара - це плюс 60 копійок на літрі бензину протягом двох тижнів з моменту курсового стрибка.
Також не радують прогнози по нафті - їй пророкують цінник в 70-100 доларів вже в цьому році.
У такій ситуації цінники на українських АСЗ цілком можуть розігнатися до 40 гривень за літр.
На думку аналітика Tele Trade Сергія Родлера, цієї весни реальне зростання цінників на АЗС цілком може скласти 2-3 гривні на літрі.
Подорожчання трохи стримує засилля "бодяги" - після торішньої зачистки нелегальних заправок, цей сегмент уже практично повністю відновився, і є для багатьох водіїв чи не єдиним джерелом більш-менш дешевого бензину. Правда, про якість мова взагалі не йде.
Також динаміку зростання цін на заправках визначають особливості українського паливного ринку.
"Чому так рвонули ціни на заправках саме в лютому? Зростання було нерівномірним і відкладеним. Ми очікували підйому щотижня з середини грудня. Найбільший гравець ринку - група" Приват "» вперше з початку листопада підняла ціни тільки 27 січня, хоча нафта на той час уже виросла в півтора рази. Багато що визначив провальний січень: спочатку свята, потім локдаун, потім морози. Споживання мінімальне, а контракти вимагають від трейдерів повного викупу обсягів у постачальників, в результаті частина ресурсу за старими цінами перейшла на лютий. до того ж дуже сильний фактор "бодяжники", на ринку величезний обсяг безподаткового фальсифікату, який дозволяє взагалі не помічати ринкових коливань на легальне паливо. Але до кінця місяця запас міцності закінчився у всіх. І, як бачимо, ще не кінець. Сніг зійшов, споживання оживає, реакція на світові тенденції стане більш оперативної ", - написав у своєму" Фейсбуці "Сергій Куюн.
Від аптек до хімчисток
На тлі магазинних цінників і паливних рекордів динаміка по вартості інших товарів і послуг не так сильно впадає в очі. Проте, насправді дорожчають не лише їжа і бензин.
Наприклад, хоч і незначно, підвищуються ціни на ліки. За даними дослідження "Фармстандарт", вартість середньостатистичної упаковки ліків на січень 2021 року зросла на 18,3%, а дієтичних добавок - на 6,5% (при цьому більше ніж на 6% подешевшали медвироби). В результаті тренд на подорожчання обвалив продажу ліків в січні цього року на 5% - і це незважаючи на епідемію.
Побутова техніка, предмети побуту, за даними Держстату, в січні додали в ціні 0,8%. Дорожчають також послуги. Наприклад, цінники в системі охорони здоров'я підвищилися більше ніж на 8% (зокрема, переглядають розцінки багато приватні клініки), в категорії "Відпочинок і культура" все подорожчало за січень на 0,7%, послуги в категорії "інші" - на 5 , 6%, - повідомляє Держстат.
Різко злетіли цінники, зокрема, на хімчистки та пральні. У січні був мертвий сезон, а в лютому деякі накрутили розцінки на 10-15%, пояснюючи це збільшенням комунальних платежів і зарплатного фонду. При цьому стимулювати попит, що знижується намагаються за рахунок різних акцій і знижок.
При цьому є й категорії, які, навпаки, дешевшають. Це, наприклад, одяг і взуття, які з початку року втратили в ціні 5-10% (головним чином, за рахунок розпродажів). Також багато акційних пропозицій по порівняно дорогих товарів - золотим виробам, предметів розкоші, меблів та ін.
Тобто, виходить, що українці з більш-менш пристойними доходами можуть навіть вигідно скупитися, тоді як заробітки небагатьох громадян дочиста йдуть на дорожчають харчі та ліки.