Сказ – це надзвичайно небезпечна інфекція, яка може вражати широке коло тварин, як домашніх, так і диких. Заразитися сказом може й людина, що робить цю хворобу однією з найсерйозніших. На жаль, специфічного лікування сказу не існує, тому профілактика відіграє виняткову роль. Вакцинація тварин, інформаційна робота серед населення та боротьба з безпритульними тваринами – ось ключові напрямки боротьби зі сказом.
Ситуація зі сказом у Закарпатській області протягом 2024 року залишається під контролем. Завдяки впровадженню широкомасштабної імунізації тварин в області та здійснення суворих ветеринарно-санітарних заходів, випадки сказу у порівнянні з минулим роком зменшилися.
Так, протягом першого півріччя 2024 року державними спеціалістами Закарпатської обласної державної лікарні ветеринарної медицини вакциновано проти сказу:
- 46 733 собак;
- 16 297 котів;
- 75 голів великої рогатої худоби;
- 12 коней;
- 10 косуль.
Головне місце в системі заходів проти сказу природничого типу посідає пероральна вакцинація диких м‘ясоїдних тварин, яка була проведена в кінці травня 2024 року.
В цій роботі були задіяні 75 бригад, які складалися з 375 людей. Під час цієї роботи було розкладено 59 520 доз вакцини на площі 2380,8 км.кв.
Перед початком пероральної вакцинації було проведено широку роз‘яснювальну роботу, під час якої було проінформовано місцеві військово -державні адміністрації, офіційні служби охорони здоров‘я, відповідні територіальні підрозділи Національної поліції, лісові господарства, товариства мисливців та рибалок, керівників навчальних закладів, а також населення через засоби масової інформації та об‘яви.
Важливе завдання, що стоїть перед нами, полягає у боротьбі з безпритульними тваринами. Вони становлять загрозу сказу через невідомий статус вакцинації. Їх присутність у місцях скупчення людей (школи, дитячі майданчики) може бути небезпечна, тому скорочення чисельності безпритульних тварин покращить епізоотичну ситуацію.
Загалом, завдяки комплексним заходам, епізоотична ситуація зі сказом в Закарпатській області залишається стабільною. Поєднання вакцинації домашніх та диких тварин, а також робота з безпритульними тваринами, дає можливість сподіватися на значне покращення ситуації у майбутньому, інформує Держпродспоживслужба.