У середині квітня 2022 року Верховна Рада підтримала правку, яка дозволила гральному бізнесу перехід на спрощену систему оподаткування зі сплатою лише 2% єдиного податку. Перші 6 місяців показали, що рішення було помилковим і доволі збитковим для держави, тому наразі група депутатів виступає за негайне скасування пільги для легальних операторів азартних ігор.
Різниця оподаткування на загальній і спрощеній системі
Автори законопроєкту №8049, який передбачає скасування пільгового оподаткування для грального бізнесу, обґрунтовують таку необхідність суттєвим скороченням бюджетних надходжень та принципом соціальної справедливості. Зважаючи на досвід багатьох розвинутих країн, що легалізували гемблінг, індустрія розваг здатна підіймати економіку при грамотному регулюванні.
Щоб оцінити ефективність українського податкового законодавства для грального бізнесу, варто розібратись в його формах:
- Загальна система оподаткування (18% податку на прибуток підприємств, 10-18% податку на дохід, 20% ПДВ, 18% ПДФО, 1,5% військового збору та 22% єдиного соціального внеску, податок на нерухомість).
- Спрощена система оподаткування. З квітня гральний бізнес може перебувати на спрощеній системі оподаткування, а точніші - третій групі спрощеної системи зі ставкою 2% від обороту.
- Режим Дія.City та Е-резидентство представникам грального бізнесу не доступні.
Автори законопроєкту про скасування пільги обґрунтовують свою позицію тим, що за останні місяці представники грального бізнесу суттєво скоротили сплату податків до бюджету. Так, перебуваючи на загальній системі оподаткування оператори сплачували в день в середньому 200 000 гривень, то після переходу на спрощену систему сума сплачених податків зменшилась в 10 разів, до 23 000 в день. Тобто прийняте рішення коштувало державі 177 000 грн доходів бюджету на день.
З квітня на спрощену систему оподаткування перейшло 8 суб’єктів, які є найбільшими гравцями ринку. Цікаво, що двоє з них пори активну діяльність, не перерахували до бюджету жодної гривні податків. Деякі лідери ринку дивним чином зуміли сплатити за 6 місяців аж 4600 грн податку. Тому, на думку аналітиків, депутати повинні виправляти допущену помилку шляхом внесення нових обмежень до застосування 2%-ї ставки. Гральний бізнес отримує стабільно високі доходи, тому повинен оподатковуватись належним чином, тим більше в умовах воєнного стану, коли підтримка держави надважлива.